wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-06-22| Geodezja, Edukacja

Ranking uczelni geodezyjnych 2022: lider wciąż ten sam

Politechnika Warszawska po raz trzeci z rzędu została zwycięzcą przygotowanego przez „Perspektywy” rankingu szkół wyższych kształcących na kierunku geodezja i kartografia. Natomiast w dalszej części tego zestawienia zaszło sporo zmian.


Ranking uczelni geodezyjnych 2022: lider wciąż ten sam
Ranking uczelni geodezyjnych 2022: lider wciąż ten sam <br />
Wyniki ogólne
Wyniki ogólne
Ranking uczelni geodezyjnych 2022: lider wciąż ten sam <br />
Wyniki szczegółowe
Wyniki szczegółowe

W tym roku – podobnie jak w poprzedniej edycji – pod lupę wzięto 12 tych samych krajowych uczelni (patrz tabele obok). Oceniając je, brano pod uwagę następujące kryteria:

 • prestiż (ocena przez kadrę akademicką),
 • absolwenci na rynku pracy (ekonomiczne losy absolwentów),
 • potencjał akademicki (wskaźnik kategorii naukowej),
 • potencjał dydaktyczny (akredytacje, jakość przyjętych na studia),
 • potencjał naukowy (publikacje, cytowalność, wskaźniki FWCI, FWVI oraz Publications in Top 10 Journal Percentiles),
 • umiędzynarodowienie (publikacje we współpracy zagranicznej, studenci zagraniczni).

Skład podium bez zmian

Zwycięzcą tegorocznego rankingu, podobnie jak rok i dwa lata temu, została Politechnika Warszawska. Co ciekawe, uzyskała ona najwięcej punktów tylko za 3 z 12 kryteriów, tj.: ekonomiczne losy absolwentów, akredytacje oraz studenci zagraniczni. O zwycięstwie zadecydowała jednak wysoka punktacja w pozostałych kryteriach, dzięki czemu PW ma już ponad 10 punktów przewagi nad konkurencją (na 100 możliwych).

Powody do zadowolenia powinna mieć również Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, która awansowała z miejsca 3. na 2. W tym roku otrzymała ona najwięcej punktów w dwóch kryteriach: ocena przez kadrę oraz publikacje.

Zaledwie 1,6 pkt różnicy względem AGH wystarczyło, by z miejsca 2. na 3. spadł Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. W tym roku zdobył on maksimum punktów w aż czterech kategoriach, choć o relatywnie niskiej wadze. Są to: cytowalność, a także wskaźniki FWCI, FWVI oraz Top 10.

Największym awansem może się pochwalić Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie. W ubiegłym roku zajęła ona ósme miejsce, a w tym roku szóste. Równocześnie o dwa oczka spadły w rankingu Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (z piątego na siódme) oraz Politechnika Koszalińska (z dziesiątego na ostatnie, dwunaste miejsce).


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS