Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-06-22 | Geodezja, Edukacja

Ranking uczelni geodezyjnych 2022: lider wciąż ten sam

Politechnika Warszawska po raz trzeci z rzędu została zwycięzcą przygotowanego przez „Perspektywy” rankingu szkół wyższych kształcących na kierunku geodezja i kartografia. Natomiast w dalszej części tego zestawienia zaszło sporo zmian.


Ilustracja: Ranking uczelni geodezyjnych 2022: lider wciąż ten sam
Ilustracja: Ranking uczelni geodezyjnych 2022: lider wciąż ten sam <br />
Wyniki ogólne
Wyniki ogólne
Ilustracja: Ranking uczelni geodezyjnych 2022: lider wciąż ten sam <br />
Wyniki szczegółowe
Wyniki szczegółowe

W tym roku – podobnie jak w poprzedniej edycji – pod lupę wzięto 12 tych samych krajowych uczelni (patrz tabele obok). Oceniając je, brano pod uwagę następujące kryteria:

  • prestiż (ocena przez kadrę akademicką),
  • absolwenci na rynku pracy (ekonomiczne losy absolwentów),
  • potencjał akademicki (wskaźnik kategorii naukowej),
  • potencjał dydaktyczny (akredytacje, jakość przyjętych na studia),
  • potencjał naukowy (publikacje, cytowalność, wskaźniki FWCI, FWVI oraz Publications in Top 10 Journal Percentiles),
  • umiędzynarodowienie (publikacje we współpracy zagranicznej, studenci zagraniczni).

Skład podium bez zmian

Zwycięzcą tegorocznego rankingu, podobnie jak rok i dwa lata temu, została Politechnika Warszawska. Co ciekawe, uzyskała ona najwięcej punktów tylko za 3 z 12 kryteriów, tj.: ekonomiczne losy absolwentów, akredytacje oraz studenci zagraniczni. O zwycięstwie zadecydowała jednak wysoka punktacja w pozostałych kryteriach, dzięki czemu PW ma już ponad 10 punktów przewagi nad konkurencją (na 100 możliwych).

Powody do zadowolenia powinna mieć również Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, która awansowała z miejsca 3. na 2. W tym roku otrzymała ona najwięcej punktów w dwóch kryteriach: ocena przez kadrę oraz publikacje.

Zaledwie 1,6 pkt różnicy względem AGH wystarczyło, by z miejsca 2. na 3. spadł Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. W tym roku zdobył on maksimum punktów w aż czterech kategoriach, choć o relatywnie niskiej wadze. Są to: cytowalność, a także wskaźniki FWCI, FWVI oraz Top 10.

Największym awansem może się pochwalić Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie. W ubiegłym roku zajęła ona ósme miejsce, a w tym roku szóste. Równocześnie o dwa oczka spadły w rankingu Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (z piątego na siódme) oraz Politechnika Koszalińska (z dziesiątego na ostatnie, dwunaste miejsce).


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

dopasowanie się do sytuacji myślę, że najlepiej w sytuacji, kiedy stanęliśmy w miejscu ze wszystkim, chodzi mi to o rozwój, a co za tym idzie też zarobki, poziom życia, czas poza pracą, rozsądne wykorzystanie swojej energii - nie tylko na pracę ale też na inne ważne aspekty życia. Należy się zatrzymać, spróbować wyrwać się z tego koła obłędu. Można wyjechać zagranicę, ja na szczęście byłem dobry z informatyki, mam też licencje pilota. Po rozmowie z kilku znajomymi znalazłem specjalizację, gdzie mogę zarabiał około 30 pln miesięcznie a niektórzy mają jeszcze lepiej - Ci naprawdę zdolni. Polecam spojrzeć trochę poza geodezję, zainteresować sie Pythonem, skaningiem lotniczym, skaningiem mobilnym, Terrasolid, FME, Pegasus, Inertialexplorer, PosPac, Riprocess. Niestety skaning naziemny jeśli chodzi o zarobki też nie wygląda już za dobrze. Jeśli chodzi o skaning lotniczy w Polsce to wszyscy wiedzą jaka firma zawsze wygrywa i dlaczego, jak zmieni się rząd to też wynik przetargów. Polecam tylko wyjazd z kraju.
    2 
 3 
odp: dopasowanie się do sytuacji 30 000 pln, i nie jestem w czołówce.
    1 
 3 
wprowadzić przedmiot Ekonomika prac geodezyjnych może wreszcie geodeci zaczną cenić siebie i swoją pracę! Chyba każdy widział na facebooku pytania jak ma wycenić jakąś pracę. I co wypisują? Tyczenie budynku 500 zł z zabijaniem ław, 800 zł z własnymi deskami. Kpina! Kończyłeś jeden dugi studia czy technikum a teraz zbijasz ławy na budowie co normalnie robi pomocnik pomocnika majstra ?! Tyczenie sieci z ceną za metr za 3 zł! Później tyczą przyłącz za 100 zł
    3 
 13 
odp: wprowadzić przedmiot Ekonomika prac geodezyjnych teraz to deski z palami na prosty budynek (4 narożniki) żeby zabić ławy kosztują minimum 500zł, czyli za 800 z własnymi deskami...no można...kto bogatemu zabroni:-)
    1 
odp: odp: wprowadzić przedmiot Ekonomika prac geodezyjnych Dodam jeszcze, matematyka podstawowa oraz czytanie ze zrozumieniem. Czytanie ze zrozumieniem przepisów aby ludzi nie skłócać. Geodeta, który nazywa się GEODETĄ UPRAWNIONYM nie przesuwa granic o 0,06m ( 6 cm) i pobiera kilkaset złociszy. Weź duże pieniądze, sprawdź materiały, pojedź w teren pomierz, sprawdź co wychodzi, poczytaj wytyczne i ludzi nie kłóć. Prof. Skórczyński powtarzał: sprawdzać, sprawdzać i jeszcze sprawdzać. Wtedy nazywaj się geodetą UPRAWNIONYM i głowę noś wysoko a nie odwrotnie.Wszyscy się mylimy , ale nie za każdym razem. Jest RODO szkoda, może gdyby powstała lista takich lepiarzy to ludzie nie mieliby później problemów. INŻYNIER to osoba od rozwiązywania problemów.
  
 1 
odp: wprowadzić przedmiot Ekonomika prac geodezyjnych CENY widać po ostatnich przetargach. Zdaje mi się 2850,00 PLN za jakąś większą inwestycję. Obecnie nie mogę znaleść, jako potwierdzenie co tu jest pisane. REŹBIENIE
  
Omijajta geodezje dookoła bo za kilka lat czeka was bida i wieczne wyrzeczenia. Dorobicie się w tym zawodzie tylko garba i zjecie zęby. O ile wcześniej nie pogryzie was pies albo nie zachorujecie na boreliozę po ukluciu kleszcza po za#$%!!zielaniu po kszokach. Dobrze Wam radzę bo skończycie bardzo marnie.
    4 
 14 
odp: Omijajta geodezje dookoła Trudno, nie każdy musi być milionerem. Kocham to co robię i nigdy nie zamienię tego zawodu na inny.
    6 
 9 
odp: odp: Omijajta geodezje dookoła sens inwestowania czasu i pieniędzy na naukę jest taki, aby w przyszłości odcinać kupony i mieć lepiej niż ci bez wykształcenia. Tymczasem kierowca tira po dwumiesięczznej nauce zarabia więcej niż 90% uprawnionych geodetów prowadzących działalność z 20letnim doświadczeniem. O tych co dopiero kończą studia i pracują za frycowe, aby zdobyć uprawnienia to już obraz nędzy i rozpaczy. Ja wiem "technik geodeta", że Ci nie wiele do życia potrzeba i żyjesz miłością do geodezji. Jeździsz starym samochodem bo na co Ci nowy w teren:) łazisz w łachach bo po Ci nowe ubrania w teren:) nie jeździsz na wakacje bo po co, jak cały czas pracujesz:)
    4 
 14 
geodezja Studia fajne, choć wprowadził bym matematykę w stopniu podstawowym. Jak policzyć procent od inwestycji (czyli ile powinna kosztować obsługa geodezyjne), dodawanie (ZUS koszt utrzymania firmy ZAROBEK!! inne wydatki sprzęt szkolenia wiedza uprawnienia studia wiele innych) to może to wtedy będzie fajny i dochodowy zawód po studiach. Bo jak na razie to 5 lat w d... lepiej kurs operatora koparki, elektryk itp. itd...
    6 
 22 
odp: geodezja no co Ty gadasz, przecież geodezja to studia interdyscyplinarne, czyli umiesz wszystko, możesz być budowlańcem, kłaść kafelki, być kosmetologiem, operatorem koparki i wiele innych, w których zarabia się więcej.....
    1 
 11 
odp: odp: geodezja TO PRAWDA GEODETA JEST: FIZOLEM (NP. ZAGLĄDA DO KANALIZACJI JAK g.... PŁYNIE), INFORMATYKIEM, KSIĘGOWYM, MECHANIKIEM, PRAWNIEKIEM, PSYCHOLOGIEM, BUDOWLAŃCEM, PROJEKTANTEM, KIEROWCĄ, MALARZEM, KUCHARZEM, SPRZĄTACZKĄ, I WIELE INYYCH... I ZA ILE?? ZA CO ŁASKA.... :). NA WYCIECZKI NIE JEŻDZI BO PO CO JAK CAŁY CZAS W TERNIE ZDROWY TRYB ŻYCIA...:), SAMOCHÓD STARY BO PO CO JAK W TEREN TO BYLE CO... WYGLADA JAK... BO PO CO JAK W TERNIE CAŁY DZIEŃ... SUUPER:)
    4 
 19 
odp: odp: geodezja Ja tam nie narzekam a najbardziej mnie cieszy, że mi płacą za to co lubię robić
    1 
 7 
Praktyk Praktyk na uczelni pewnie pracujesz....
    4 
 2 
odp: geodezja Wojtek, ale ty pazerny jesteś. Zamień lepiej zawód na tego koparkowego i nie będziesz narzekał. Geodezja to moje hobby od 20 lat i nigdy nie zamienię zawodu na inny. Najważniejsze to kochać to co się robi. A Ci co cały czas narzekają, no cóż, należy tylko współczuć, że mają takie życie.
    2 
 5 
odp: odp: geodezja Technik geodeta. Podnieś ceny to nie będę narzekał Ty będziesz miał i ja i wielu innych.... Pozdrawiam.
    1 
 3 
odp: odp: geodezja szkoda, że nie ma koparkowych, kafelkarzy, brukarzy, informatyków, automatyków dla których zawód to hobby i nie trzeba im płacić więcej niż 4k netto, dziwny jest ten świat...
    2 
 1 
odp: odp: geodezja zgadzam się z Tobą jak najbardziej, prawdę mówisz. Dla mnie geodezja to pasja jak i dla Ciebie. Powiedz mi jedną rzecz tam gdzie jest zagłębie geodetów, trudno o lepsze realia zarobkowe jeśli jeden przed drugim z ceny spuszcza. Niedługo będą pewnie dopłacać aby wziąć robotę zdrową, na otwartym powietrzu. Nie będę się powtarzać, powielać teksty. KUpi GPS i "giełodeta" wszystko wie a granice s..ne.
  
odp: geodezja TAK, tak, kolega elektryk chciał zostać geodetą. Poszedł na studia, po pewnym czasie zaczął dorabiać i fajnie. Zrezygnował z elektryka dla geodezji. Po półtorarocznej pracy postanowił powrócić do elektryki, stwierdził; lepiej było studia elektryka zrobić niż geodezję. Studia fajne ale realia życiowe trochę inne. Przykład namacalny.
  
 1 
odp: geodezja Wojtek, to ty chyba nie geodezję studiowałeś albo coś przespałeś. Ja na studiach miałem bodaj 3 semestry matematyki (już pierwszy semestr w całości wyczerpał mój program z liceum z klasy o profilu matematyczno-fizycznym), semestr statystyki. Do tego semestr rachunku wyrównawczego. Był też semestr z podstaw ekonomii a nawet rodzynki w stylu semestry z etyki, psychologii. Oczywiście była też fizyka oraz wychowanie fizyczne (jak się potem okazało, to ostatnie całkiem istotne w pracy). A nie studiowałem na Harvardzie, tylko na znajdującej się dość nisko wtedy w rankingu uczelni krajowej. No ale jakoś wszystkie marudy marudzą na forach geodezyjnych, zamiast stukać się w tym czasie zimnym piwkiem z zadowolonymi kierowcami TIR-ów, prowadząc te ambitne dyskusje. Ano tak, tylko u nich słabo z piwkiem w pracy, nie to co w terenie w geodezji. No i trudno ich spotkać poza MOP-em na autostradzie czy rampą wyładunkową na tyłach hurtowni. Róbcie te uprawnienia na TIR i koparki, nie marnujcie tu życia
  
Pełen ranking pod linkiem https://2022.ranking.perspektywy.pl/2022/ranking/ranking-studiow-inzynierskich/geodezja-i-kartografia przycisk rozwiń tabelę ujawnia pełne dane.
  
A źródło? Na przyszłość proszę podać też dane z komentarzem, a nie tylko sam komentarz do danych :) Tym bardziej że nie ma tego dużo: 1 Politechnika Warszawska 2 Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie 3 Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu 4 Politechnika Gdańska 5 Politechnika Wrocławska 6 Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie 7 Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie 8 Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 9 Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie 10 Akademia Morska w Szczecinie 11 Politechnika Świętokrzyska w Kielcach 12 Politechnika Koszalińska
    2 
 2 
odp: A źródło? A sorry, dane są w obrazkach do artykułu, na pierwszy rzut oka nie zauważyłem :)
    3 
 1 
a na którym miejscu uplasowała się DSW we Wrocławiu?
  
 7 



zobacz też:

Najlepsze prace z kartografii, geomatyki i geoinformacji poszukiwane

Oddział Kartograficzny PTG oraz Zakład Kartografii Politechniki Warszawskiej...

Nagroda Prezesa POLSA: start nowej edycji konkursu na prace dyplomowe

Polska Polska Agencja Kosmiczna uruchamia piątą edycję konkursu o Nagrodę...

Geodezyjna umowa politechnik w Warszawie i Walencji

Politechnika Warszawska podpisała umowę podwójnego dyplomu kierunku geodezja i kartografia z...

XVI Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji: najlepsze prace wybrane

W dniach 28 i 29 kwietnia, ponownie po 8 latach, w murach Politechniki...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
Jules S.C. Dumont D’urville, żeglarz i podróżnik, autor map Mórz Południowych, zginął w pierwszej katastrofie kolejowej, która wydarzyła się 8 maja 1842 r. pod Paryżem?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Mirosław Żak (1936-2025)

Mirosław Żak (1936-2025)
Mirosław Żak urodził się 10 września 1936 r. w Katowicach. Był absolwentem Technikum Geodezyjnego w Katowicach (1953 r.) oraz Wydziału Geodezji Górniczej i Przemysłowej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (1958 r.). Przez lata pozostawał związany...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1940
Powstała pierwsza zakonspirowana komórka służby topograficznej, kierowana przez geologa Edwarda Ruhle, pracownika przedwojennego Państwowego Instytutu Geologicznego.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2