Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2016-06-03| Geodezja, Teledetekcja, Edukacja

Absolwent geodezji AGH nagrodzony za pracę o skaningu torów

Przemysław Grabias zwyciężył w 47. edycji „Konkursu na najlepsze prace dyplomowe I i II stopnia w dziedzinie transportu dla szkół wyższych Krakowa za rok 2015”.


Absolwent geodezji AGH nagrodzony za pracę o skaningu torów

Praca magisterska Przemysława Grabiasa pt. „Zastosowanie skaningu laserowego w inwentaryzacji nawierzchni stalowej tunelu tramwaju szybkiego” zwyciężyła w kategorii „Infrastruktura Transportu”. Jej promotorem był dr hab. inż. Michał Strach. Laureat jest absolwentem Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na kierunku geodezja i kartografia w specjalności geodezja inżynieryjno-przemysłowa.

Przemysław Grabias brał udział w kompleksowych pomiarach tunelu Krakowskiego Szybkiego Tramwaju pod Dworcem Głównym w Krakowie. Pomiar na długości 1420 m został wykonany metodą naziemnego stacjonarnego skaningu laserowego. Uzyskany materiał, zweryfikowany z istniejącą dokumentacją techniczną, posłużył do badań związanych ze stanem technicznym tunelu i infrastruktury tramwajowej. Szczegółowej analizie poddano geometrię toru tramwajowego. Na bazie informacji o położeniu przestrzennym toru przeprowadzono projekt regulacji jego osi. Wykonano również analizę skrajni budowli oraz opracowano rozwiązanie praktyczne w postaci tzw. osnowy tramwajowej do wyniesienia miar regulacji osi toru. Wyniki prac zostały przedstawione w październiku ub.r. na XII konferencji „Aktualne problemy w geodezji inżynieryjnej” zorganizowanej przez Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, Komitet Geodezji PAN oraz Sekcję Geodezji Inżynieryjnej SGP.

Obecnie Przemysław Grabias jest studentem I roku studiów doktoranckich na WGGiIŚ na kierunku geodezja i kartografia. Jego opiekunem naukowym jest dr hab. inż. Michał Strach. Kandydat w swojej pracy naukowej kontynuuje i poszerza dotychczas prowadzone badania – pracuje nad wdrożeniem nowoczesnych technologii pomiarowych w diagnostyce, monitoringu i inwentaryzacji dróg szynowych.

Nie jest to pierwszy sukces studentów WGGiIŚ w tym konkursie. W 2012 roku dwóch absolwentów tego wydziału – Tomasz Majkusiak i Michał Marek, zdobyli I miejsce za pracę pt. „Zastosowanie pakietu Bentley InRoads w projektowaniu i geodezyjnej obsłudze budowy węzła komunikacyjnego Nowy Kleparz”. Jej promotorem również był dr hab. inż. Michał Strach.

Konkurs został zorganizowany przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej Oddział w Krakowie. W ocenie prac brano pod uwagę, m.in.: aktualność poruszonego zagadnienia, możliwość praktycznego wykorzystania wyników, stopień trudności i złożoności technicznej tematu, stopień przygotowania pracy do jej wdrożenia oraz nowatorstwo rozwiązań.

Do konkursu zgłoszono 25 prac z trzech uczelni: AGH w Krakowie, Politechniki Krakowskiej i Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Gala wręczenia nagród oraz dyplomów odbyła się 30 maja.

Źródło: WGGiIŚ AGH, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

|2016-06-03| Projekt studentów geodezji w ogólnopolskim konkursie kół naukowych

„Wykorzystanie dronów w budownictwie i architekturze” – ten ...


wiadomości

    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-02-20 | WROCŁAW | Seminarium naukowe IGiG
IGiG zaprasza na seminarium naukowe, które odbędzie się dnia 20.02.2025 r. (czwartek) o godzinie ...
więcej
2025-03-06 | WARSZAWA | Aktualne wyzwania i zasady realizacji scaleń gruntów z uwzględnieniem zarządzania zasobami wodnymi
Zgłoszenia należy nadsyłać do 4 marca 2025 r. przez formularz na stronie wydarzenia.
więcej
2025-03-07 | KOSZALIN | Uroczyste przekazanie do zasobu archiwów państwowych osmienastowiecznej mapy Pomorza i Meklemburgii
7 marca o godzinie 17.00 w Archigalerii na terenie Archiwum Państwowego w Koszalinie (ul. Marii ...
więcej
2025-03-21 | KRAKÓW | Konferencja Naukowo-Techniczna: Historyczne znaki graniczne i geodezyjne - zabytki techniki?
Konferencja odbędzie się w dniach 21-22 marca 2025 r. w Centrum Wystawowo-Konferencyjnym Zamku ...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI | 25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez ...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ | Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz ...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
Mikołaj Kopernik zmarł 24 maja 1543 r. we Fromborku, a przyczną śmierci był wylew krwi do mózgu i paraliż prawej strony ciała?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Eugeniusz Romer (1871-1954)

Eugeniusz  Romer  (1871-1954)
W 1899 roku habilitował się, przedstawiając pracę „Studia nad asymetrią dolin”. W 1911 roku został profesorem zwyczajnym. Pierwszą pracą Romera była posada zastępcy nauczyciela w lwowskim gimnazjum nr III (1893-94). W 1904 roku ukazał ...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1963
W Niemieckiej Republice Federalnej przeprowadzono pierwsze próby z zastosowaniem tworzywa sztucznego do produkcji znaków granicznych, poligonowych itp.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama