wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-06-03| Geodezja, Teledetekcja, Edukacja

Absolwent geodezji AGH nagrodzony za pracę o skaningu torów

Przemysław Grabias zwyciężył w 47. edycji „Konkursu na najlepsze prace dyplomowe I i II stopnia w dziedzinie transportu dla szkół wyższych Krakowa za rok 2015”.


Absolwent geodezji AGH nagrodzony za pracę o skaningu torów

Praca magisterska Przemysława Grabiasa pt. „Zastosowanie skaningu laserowego w inwentaryzacji nawierzchni stalowej tunelu tramwaju szybkiego” zwyciężyła w kategorii „Infrastruktura Transportu”. Jej promotorem był dr hab. inż. Michał Strach. Laureat jest absolwentem Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na kierunku geodezja i kartografia w specjalności geodezja inżynieryjno-przemysłowa.

Przemysław Grabias brał udział w kompleksowych pomiarach tunelu Krakowskiego Szybkiego Tramwaju pod Dworcem Głównym w Krakowie. Pomiar na długości 1420 m został wykonany metodą naziemnego stacjonarnego skaningu laserowego. Uzyskany materiał, zweryfikowany z istniejącą dokumentacją techniczną, posłużył do badań związanych ze stanem technicznym tunelu i infrastruktury tramwajowej. Szczegółowej analizie poddano geometrię toru tramwajowego. Na bazie informacji o położeniu przestrzennym toru przeprowadzono projekt regulacji jego osi. Wykonano również analizę skrajni budowli oraz opracowano rozwiązanie praktyczne w postaci tzw. osnowy tramwajowej do wyniesienia miar regulacji osi toru. Wyniki prac zostały przedstawione w październiku ub.r. na XII konferencji „Aktualne problemy w geodezji inżynieryjnej” zorganizowanej przez Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, Komitet Geodezji PAN oraz Sekcję Geodezji Inżynieryjnej SGP.

Obecnie Przemysław Grabias jest studentem I roku studiów doktoranckich na WGGiIŚ na kierunku geodezja i kartografia. Jego opiekunem naukowym jest dr hab. inż. Michał Strach. Kandydat w swojej pracy naukowej kontynuuje i poszerza dotychczas prowadzone badania – pracuje nad wdrożeniem nowoczesnych technologii pomiarowych w diagnostyce, monitoringu i inwentaryzacji dróg szynowych.

Nie jest to pierwszy sukces studentów WGGiIŚ w tym konkursie. W 2012 roku dwóch absolwentów tego wydziału – Tomasz Majkusiak i Michał Marek, zdobyli I miejsce za pracę pt. „Zastosowanie pakietu Bentley InRoads w projektowaniu i geodezyjnej obsłudze budowy węzła komunikacyjnego Nowy Kleparz”. Jej promotorem również był dr hab. inż. Michał Strach.

Konkurs został zorganizowany przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej Oddział w Krakowie. W ocenie prac brano pod uwagę, m.in.: aktualność poruszonego zagadnienia, możliwość praktycznego wykorzystania wyników, stopień trudności i złożoności technicznej tematu, stopień przygotowania pracy do jej wdrożenia oraz nowatorstwo rozwiązań.

Do konkursu zgłoszono 25 prac z trzech uczelni: AGH w Krakowie, Politechniki Krakowskiej i Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Gala wręczenia nagród oraz dyplomów odbyła się 30 maja.

Źródło: WGGiIŚ AGH, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS