|2016-06-03|
Geodezja, GIS, Teledetekcja, Edukacja
Projekt studentów geodezji w ogólnopolskim konkursie kół naukowych
„Wykorzystanie dronów w budownictwie i architekturze” – ten projekt Stowarzyszenia „GEOIDA” z Politechniki Warszawskiej walczy w konkursie Kół Naukowych KOKON.
fot. materiały konkursu KOKON
|
|
|
|
|
|
Projekt Stowarzyszenie Studentów Wydziału Geodezji i Kartografii PW „GEOIDA” startuje w kategorii „Architektura i budownictwo”. Jego celem było przeanalizowanie przydatności wybranego bezzałogowca w różnych zadaniach z zakresu budownictwa i architektury. Na potrzeby badań pozyskano zdjęcia cyfrowe: konstrukcji dzwonnicy, dachu budynku, fragmentu budowy drogi ekspresowej oraz dwóch obiektów dziedzictwa kulturowego.
Celem pierwszego opracowania było wykonanie inwentaryzacji dzwonnicy kościelnej. Wygenerowany materiał posłużył do zaprojektowania remontu konstrukcji wewnętrznej, na której oparty jest dzwon. Zaletą wykorzystanej technologii był fakt, że pomiar dronem odbył się w sposób bezinwazyjny dla obiektu i niezagrażający zdrowiu załogi pomiarowej.
Kolejną częścią projektu był nalot fotogrametryczny nad dachem budynku w celu uzyskania gęstej chmury punktów. Na tej podstawie w programie Microstation v8i wykonano model 3D obiektu na poziomie LoD4 (wg standardu CityGML). Takie opracowanie może stanowić pierwszy krok do realizacji BIM-u dla obiektów już istniejących, dla których należy wykonać dokumentację oraz system zarządzania budynkiem. Użycie drona pozwoliło na wizualizację dachu, co byłoby niemożliwe w przypadku użycia naziemnego skanowania laserowego.
Obiektem opracowania była również droga klasy ekspresowej w trakcie budowy, dla której zrealizowano nalot fotogrametryczny w celu obliczenia bilansu robót ziemnych. Zaletą wykorzystanej technologii był czas pomiaru (kilka godzin), znacznie krótszy w porównaniu z metodami klasycznymi (nawet kilka dni dla tego samego obszaru). Dzięki danym z drona wygenerowano przekroje poprzeczne co 10 m, podczas gdy ekipa pomiarowa zazwyczaj mierzy co 25 m lub 40 m. Atutem prezentowanej metody jest ilość pozyskanych danych o terenie, która umożliwia pomiar dodatkowych elementów, np. objętości hałd materiału składowanego na placu budowy oraz badanie stanu budowy.
Kolejne dwa badania przeprowadzono w celu cyfryzacji obiektów dziedzictwa kulturowego na przykładzie pomników Małego Powstańca oraz marszałka Józefa Piłsudskiego. Dokładność i ilość zgromadzonych danych pozwala na opracowanie dokumentacji technicznej tych obiektów oraz umożliwia rekonstrukcję w razie uszkodzenia. Jest to też bardzo dobry sposób na wizualizację zabytku w postaci filmu lub modelu 3D.
Uczestnicy projektu z GEOIDY – fot. PW
KOKON to ogólnopolski konkurs dla studentów uczelni technicznych działających w kołach naukowych. W tym roku odbywa się po raz pierwszy. Jego organizatorem jest Forum Uczelni Technicznych, a głównym patronem firma Mostostal Warszawa SA. Konkurs ma na celu rozwój aktywności naukowej i społecznej, integrację środowiska studenckiego, propagowanie działalności naukowej oraz budowanie dialogu pomiędzy uczelniami technicznymi w Polsce i firmami zewnętrznymi. Laureat internautów zostanie wybrany w głosowaniu dostępnym do 5 czerwca na stronie internetowej konkursu. Gala finałowa, podczas której zostaną wręczone nagrody, odbędzie się podczas Zjazdu Forum Uczelni Technicznych w Zielonej Górze (9-12 czerwca).
JK
|