Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-03-25| GIS

List otwarty ws. standardu danych GIS w ochronie przyrody

„Mam nadzieję, że udostępniony opinii publicznej list spowoduje, iż powróci w Polsce dyskusja na temat budowy profesjonalnych e-usług w dziedzinie ochrony przyrody” – pisze w liście otwartym do Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska Maciej Łochyński, właściciel firmy Biotope świadczącej usługi z dziedziny ochrony środowiska przyrodniczego oraz jego monitoringu.


List otwarty ws. standardu danych GIS w ochronie przyrody <br />
Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

W piśmie zawarł on m.in. swoje krytyczne uwagi w zakresie nieadekwatnego do potrzeb potraktowania Standardu Danych GIS w ochronie przyrody (uznanego w 2009 r. przez GDOŚ za oficjalne wytyczne w zakresie tworzenia wektorowych danych przestrzennych) w projekcie „Inwentaryzacja cennych siedlisk przyrodniczych kraju, gatunków występujących w ich obrębie oraz stworzenie Banku Danych o Zasobach Przyrodniczych (2017–2022)”.
List stanowi też apel do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o podjęcie niezbędnych działań administracyjnych, organizacyjnych oraz finansowych w celu wykorzystania potencjału Standardu do rozwoju społeczeństwa informacyjnego oraz do dalszego rozwoju infrastruktury informacji przestrzennej o zasobach przyrodniczych środowiska.

„Zaniechania ze strony GDOŚ prowadzą do chaosu w gromadzeniu informacji przestrzennej o zasobach przyrodniczych środowiska, przyczyniając się do rozkładu koncepcji zbierania danych w sposób spójny i jednorodny na poziomie całej Polski, uniemożliwiającego skuteczniejszą ochronę przyrody poprzez wiedzę na temat jej stanu i rozmieszczenia elementów przyrodniczych środowiska w kraju” – podkreśla Maciej Łochyński.

Jego zdaniem na ten stan rzeczy mają wpływ następujące kwestie:
• brak szkoleń,
• brak rozwiązań „pudełkowych”,
• brak centralnego serwisu informacyjnego poświęconego chronionym gatunkom oraz siedliskom przyrodniczym (rozproszenie danych),
• brak wystarczającego nadzoru nad jednostkami administracji rządowej oraz spółkami Skarbu Państwa w zakresie wykorzystania Standardu,
• brak wystarczającej transparentności w zakresie modyfikacji Standardu,
• brak wystarczających konsultacji z ekspertami i praktykami podczas modyfikacji Standardu.

Z pełną treścią listu można zapoznać się TUTAJ.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS