|2023-12-07|
GIS, Przetargi
GISPartner zbuduje jednolity nSystem dla GDOŚ
Firma GISPartner wygrała ogłoszony przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska przetarg na modernizację i integrację systemów informatycznych, w tym geoprzestrzennych, służących do gromadzenia i przetwarzania informacji o zarządzaniu ochroną przyrody. Na mocy umowy o wartości 3,490 mln zł brutto do końca 2024 roku spółka zbuduje nowoczesną platformę, która skoncentruje w jednym miejscu dane z pięciu różnych systemów informatycznych wykorzystywanych przez GDOŚ.
Strategicznym celem projektu jest utworzenie jednolitego nSystemu – spójnego, kompleksowego i wielofunkcyjnego narzędzia do zarządzania zasobami przyrody w Polsce. Rozwiązanie to umożliwiać będzie gromadzenie i analizę danych – zarówno bieżących, jak i archiwalnych. Nowy system zwiększy efektywność działań w zakresie zarządzania ochroną przyrody – na poziomie centralnym i wojewódzkim.
– Dążąc do optymalizacji działania systemów teleinformatycznych GDOŚ, zadecydowaliśmy o konieczności budowy jednego, nowoczesnego systemu agregującego dane ze wszystkich baz, które wykorzystujemy. Będzie to narzędzie, które usprawni naszą codzienną pracę oraz zoptymalizuje proces przygotowania sprawozdań i raportów dla organów Unii Europejskiej odpowiedzialnych za obszary ochrony przyrody, a także dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska – powiedziała Marta Rzemieniuk, dyrektor Departamentu Zarządzania Zasobami Przyrody z GDOŚ.
Dostarczone przez GISPartner rozwiązanie wykorzystywać będzie dane z pięciu systemów: Natura 2000, Systemu Zarządzania Ochroną Przyrody (SZOP), bazy danych o Inwazyjnych Gatunkach Obcych (IGO), Centralnego Rejestru Form Ochrony Przyrody (CRFOP) oraz Geoserwisu. Ponadto spółka zaprojektuje, zbuduje i wdroży do nSystemu dodatkowy komponent – w postaci narzędzia HaBiDeS+ – służący do gromadzenia i przetwarzania danych dotyczących wydanych decyzji na czynności podlegające odstępstwu ustawowemu w zakresie ochrony gatunkowej.
– Zadanie, przed którym staje nasz interdyscyplinarny zespół, to nie tylko wypracowanie i wdrożenie rozwiązania informatycznego, ale również analiza rozległego zakresu tematycznego, zrozumienie i przełożenie do nowego systemu unikalnych potrzeb biznesowych i procesów dotychczas funkcjonujących w GDOŚ, opracowanie spójnego modelu logicznego danych, a przede wszystkim pełnienie roli doradcy w całym procesie budowy nSystemu – powiedziała Katarzyna Szóstka, opiekun klienta kluczowego w GISPartner. – Projekt jest skomplikowany i w warstwie integracyjnej niełatwy do zrealizowania, zwłaszcza ze względu na liczbę systemów i ilości danych, które one gromadzą, a z których dzisiaj korzysta GDOŚ. W dostarczeniu rozwiązania z pewnością pomoże nam bogate, ponad 20-letnie doświadczenie we wdrażaniu podobnych rozwiązań dla podmiotów z sektora publicznego. Cieszymy się, że znów możemy wspierać transformację cyfrową polskiej administracji – podkreśliła.
nSystem ma zostać wdrożony do końca 2024 r. Projekt finansowany jest ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej – Instrumentu Finansowego LIFE oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach projektu LIFE SNAP „Odtworzenie oraz zachowanie obszarów bagiennych, torfowisk i terenów podmokłych na obszarach Natura 2000 i Zielonej Infrastruktury”.
W postępowaniu pn. „Budowa, modernizacja i integracja systemów informatycznych i geoprzestrzennych do gromadzenia i przetwarzania informacji o zarządzaniu ochroną przyrody”, oprócz spółki GISPartner, wystartowały firmy OPEGIEKA Elbląg (propozycja o wartości 3,296 mln zł), GIAP Warszawa (3,675 mln zł – propozycja odrzucona) oraz Comarch Polska Kraków (4,721 mln zł). Cena odpowiadała za 50% punktacji przyznawanej ofertom.
Źródło: GISPartner, DC
|