Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-12-07| GIS, Przetargi

GISPartner zbuduje jednolity nSystem dla GDOŚ

Firma GISPartner wygrała ogłoszony przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska przetarg na modernizację i integrację systemów informatycznych, w tym geoprzestrzennych, służących do gromadzenia i przetwarzania informacji o zarządzaniu ochroną przyrody. Na mocy umowy o wartości 3,490 mln zł brutto do końca 2024 roku spółka zbuduje nowoczesną platformę, która skoncentruje w jednym miejscu dane z pięciu różnych systemów informatycznych wykorzystywanych przez GDOŚ.


GISPartner zbuduje jednolity nSystem dla GDOŚ

Strategicznym celem projektu jest utworzenie jednolitego nSystemu – spójnego, kompleksowego i wielofunkcyjnego narzędzia do zarządzania zasobami przyrody w Polsce. Rozwiązanie to umożliwiać będzie gromadzenie i analizę danych – zarówno bieżących, jak i archiwalnych. Nowy system zwiększy efektywność działań w zakresie zarządzania ochroną przyrody – na poziomie centralnym i wojewódzkim.

– Dążąc do optymalizacji działania systemów teleinformatycznych GDOŚ, zadecydowaliśmy o konieczności budowy jednego, nowoczesnego systemu agregującego dane ze wszystkich baz, które wykorzystujemy. Będzie to narzędzie, które usprawni naszą codzienną pracę oraz zoptymalizuje proces przygotowania sprawozdań i raportów dla organów Unii Europejskiej odpowiedzialnych za obszary ochrony przyrody, a także dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska – powiedziała Marta Rzemieniuk, dyrektor Departamentu Zarządzania Zasobami Przyrody z GDOŚ.

Dostarczone przez GISPartner rozwiązanie wykorzystywać będzie dane z pięciu systemów: Natura 2000, Systemu Zarządzania Ochroną Przyrody (SZOP), bazy danych o Inwazyjnych Gatunkach Obcych (IGO), Centralnego Rejestru Form Ochrony Przyrody (CRFOP) oraz Geoserwisu. Ponadto spółka zaprojektuje, zbuduje i wdroży do nSystemu dodatkowy komponent – w postaci narzędzia HaBiDeS+ – służący do gromadzenia i przetwarzania danych dotyczących wydanych decyzji na czynności podlegające odstępstwu ustawowemu w zakresie ochrony gatunkowej.

– Zadanie, przed którym staje nasz interdyscyplinarny zespół, to nie tylko wypracowanie i wdrożenie rozwiązania informatycznego, ale również analiza rozległego zakresu tematycznego, zrozumienie i przełożenie do nowego systemu unikalnych potrzeb biznesowych i procesów dotychczas funkcjonujących w GDOŚ, opracowanie spójnego modelu logicznego danych, a przede wszystkim pełnienie roli doradcy w całym procesie budowy nSystemu – powiedziała Katarzyna Szóstka, opiekun klienta kluczowego w GISPartner. – Projekt jest skomplikowany i w warstwie integracyjnej niełatwy do zrealizowania, zwłaszcza ze względu na liczbę systemów i ilości danych, które one gromadzą, a z których dzisiaj korzysta GDOŚ. W dostarczeniu rozwiązania z pewnością pomoże nam bogate, ponad 20-letnie doświadczenie we wdrażaniu podobnych rozwiązań dla podmiotów z sektora publicznego. Cieszymy się, że znów możemy wspierać transformację cyfrową polskiej administracji – podkreśliła.

nSystem ma zostać wdrożony do końca 2024 r. Projekt finansowany jest ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej – Instrumentu Finansowego LIFE oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach projektu LIFE SNAP „Odtworzenie oraz zachowanie obszarów bagiennych, torfowisk i terenów podmokłych na obszarach Natura 2000 i Zielonej Infrastruktury”.

W postępowaniu pn. „Budowa, modernizacja i integracja systemów informatycznych i geoprzestrzennych do gromadzenia i przetwarzania informacji o zarządzaniu ochroną przyrody”, oprócz spółki GISPartner, wystartowały firmy OPEGIEKA Elbląg (propozycja o wartości 3,296 mln zł), GIAP Warszawa (3,675 mln zł – propozycja odrzucona) oraz Comarch Polska Kraków (4,721 mln zł). Cena odpowiadała za 50% punktacji przyznawanej ofertom.

Źródło: GISPartner, DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS