|2024-01-24|
GIS, Teledetekcja
Teledetekcja i GIS w zarządzaniu obszarami chronionymi
W siedzibie Kampinoskiego Parku Narodowego 11 stycznia odbyło się seminarium pt. „Teledetekcja i GIS w zarządzaniu obszarami chronionymi” zorganizowane we współpracy z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Większość przedstawionych podczas konferencji prezentacji dostępna jest TUTAJ.
W trakcie wydarzenia uczestnicy zapoznali się z wielorakimi zastosowaniami teledetekcji, w tym do monitorowania procesów fenologicznych w ekosystemach, identyfikacji siedlisk Natura 2000, monitoringu obszarów podmokłych, wykrywania antropopresji i zmian pokrycia terenu, modelowania ruchu turystycznego, zanieczyszczenia światłem, monitorowania i modelowania rozprzestrzeniania się gatunków inwazyjnych. Uczestnicy usłyszeli o projektach teledetekcyjnych i GIS-owych realizowanych przez Centrum Badań Kosmicznych PAN, Tatrzański Park Narodowy, Instytut Badawczy Leśnictwa, Uniwersytet Łódzki i Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, a także Kampinoski Park Narodowy. Dodatkowo podczas seminarium omówione zostały techniczne aspekty utrzymania serwisów teledetekcyjnych.
Seminarium zostało zorganizowane i sfinansowane w ramach projektu EOTiST koordynowanego przez Centrum Badań Kosmicznych PAN, a także ze środków własnych Kampinoskiego Parku Narodowego.
KPK ma nadzieję, że seminarium będzie pierwszym krokiem do dalszej współpracy z CBK PAN, a także przyczyni się do lepszego monitorowania procesów zachodzących w przyrodzie, a co za tym idzie lepszej ochrony obszarów polskich parków narodowych, krajobrazowych, rezerwatów oraz pozostałych form ochrony przyrody.
Wkrótce na stronie projektu EOTiST mają zostać również opublikowane nagrania z poszczególnych wystąpień.
Źródło: Kampinoski Park Narodowy
|