Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-11-08| Prawo

Dlaczego brak jest efektów 6-letniego śledztwa ws. danych KW na Seszelach?

Już ponad 6 lat toczy się śledztwo prokuratury w sprawie serwisów internetowych sprzedających numery ksiąg wieczystych. Redakcja Geoforum.pl postanowiła sprawdzić, jaki jest stan tego postępowania.


Dlaczego brak jest efektów 6-letniego śledztwa ws. danych KW na Seszelach?

Pierwszych informacji o prowadzonym postępowaniu dostarczyła odpowiedź Ministerstwa Sprawiedliwości na interpelację poselską z 2019 r. (nr 29468). Dowiedzieliśmy się z niej m.in., że 11 kwietnia 2017 r. resort sprawiedliwości złożył do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów w Warszawie zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstw przez administratora serwisów sprzedających numery KW.
Ponadto ministerstwo podało, że postępowanie pod sygnaturą akt PO II Ds. 117.2017 toczy się w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie, a „w Wydziale Wywiadu Kryminalnego Komendy Stołecznej Policji przeprowadzana jest analiza akt sprawy pod kątem przepływów finansowych oraz analiza danych otrzymanych od operatorów telekomunikacyjnych. Czynności zlecone przez Prokuraturę wykonuje równolegle Wydział dw. z Cyberprzestępczością KSP”.

Już w tym roku sprawą zainteresował się portal Interia.pl. Dziennikarz serwisu Jakub Szczepański dowiedział się m.in., że postępowanie zostało zawieszone z powodu oczekiwania na „wynik międzynarodowej pomocy prawnej w sprawach karnych realizowanej przez władze Stanów Zjednoczonych Ameryki, której dotychczas nie uzyskano”.

Od publikacji w portalu Interia.pl minęło już kilka miesięcy. W tym czasie dr hab. inż. Waldemar Izdebski zdążył złożyć do prokuratury pięć zawiadomień o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezesa UODO ws. numerów KW – w przypadku jednego z zawiadomień prowadzone jest już postępowanie przygotowawcze.
Dlatego też postanowiliśmy wrócić do tematu pierwszego śledztwa toczącego się od 2017 r.
Poniżej publikujemy wszystkie wysłane pytania i odpowiedzi udzielone przez prokuratora Szymona Banna, rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

PYTANIE 1: Czy to postępowanie dotyczy jedynie serwisu ksiegiwieczyste.pl czy także innych serwisów, jeśli tak to jakich?
ODPOWIEDŹ: Dotyczy także m.in. serwisów www.ksiegiwieczyste.com, www.wieczyste.pl, www.ems-gov.pl, www.elektroniczne-ksiegi-wieczyste.pl.

PYTANIE 2: Jakie są efekty czynności zleconych Wydziałowi Wywiadu Kryminalnego Komendy Stołecznej Policji w tej sprawie?
PYTANIE 3: Jakie są efekty czynności zleconych Wydziałowi dw. z Cyberprzestępczością w tej sprawie?
ODPOWIEDŹ: Z uwagi na dobro śledztwa, które obecnie trwa, Prokuratura nie udziela szczegółowych informacji na temat wyników zleconych czynności.

PYTANIE 4: Jaki jest stan postępowania?
ODPOWIEDŹ: Postępowanie obecnie jest zawieszone wobec oczekiwania na wyniki międzynarodowej pomocy prawnej o którą zwrócono się do władz Stanów Zjednoczonych Ameryki.

PYTANIE 5: Z jakiego powodu prokuratura zgłosiła się o pomoc prawną do USA, skoro zgłoszenie dotyczyło serwisu internetowego administrowanego przez polską firmę?
ODPOWIEDŹ: Według poczynionych ustaleń, bazy danych zostały posadowione na serwerach administrowanych przez podmiot podlegający jurysdykcji amerykańskiej, jak też w dyspozycji amerykańskich instytucji znajdują się dane identyfikujące dysponenta nielegalnie skopiowanej bazy danych.

PYTANIE 6: Kiedy zwrócono się do USA o pomoc prawną i jakie są wyniki międzynarodowej pomocy prawnej realizowanej przez władze Stanów Zjednoczonych Ameryki w tej sprawie?
ODPOWIEDŹ: Przed wysłaniem wniosku za pośrednictwem Komendy Głównej Policji wystąpiono do organów ścigania Stanów Zjednoczonych Ameryki (w trybie artykułu 29 Konwencji Rady Europy o cyberprzestępczości sporządzonej w Budapeszcie dnia 23 listopada 2001 roku) o tymczasowe zabezpieczenie zasobów domeny będących w dyspozycji podmiotów prawa amerykańskiego i przechowywanych w systemach informatycznych znajdujących się na terytorium Stanów Zjednoczonych Ameryki. Drugi wniosek o udzielenie międzynarodowej pomocy prawnej skierowany do władz Stanów Zjednoczonych, dotyczący żądania ujawnienia danych klienta dzierżawiącego serwer dedykowany obsługiwany przez francuski podmiot, na którym zostały posadowione zasoby domeny, skierowano w styczniu 2022 roku. Potrzeba skierowania tego wniosku była uzasadniona wynikami przeprowadzonych na terytorium RP czynności przeszukania, wnioskami zawartymi w opinii biegłego z zakresu informatyki oraz materiałami czynności procesowych zrealizowanych przez władze francuskie w wykonaniu Europejskiego Nakazu Dochodzeniowego.
Do chwili obecnej nie uzyskano odpowiedzi władz amerykańskich.

PYTANIE 7: W jakich okresach i na podstawie jakich przesłanek postępowanie było zawieszane?
ODPOWIEDŹ: Przedmiotowe postępowanie zostało zawieszone w maju 2022 roku do czasu uzyskania m.in. materiałów procesowych uzyskanych w wyniku międzynarodowych pomocy prawnych.

PYTANIE 8: Jaki wpływ na postępowanie miała zmiana właściciela z polskiej firmy na firmę zlokalizowaną poza granicami RP?
BRAK ODPOWIEDZI

Jeżeli chodzi o ostatnie pytanie, to ponownie poprosiliśmy rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowej o udzielenie odpowiedzi. Jak tylko ją otrzymamy, poinformujemy o tym czytelników Geoforum.pl.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS