Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-09-19| Geodezja, Software

[aktualizacja] Jak działa przeglądarka APP przygotowana przez resort rozwoju?

Wczoraj (18 września) poinformowaliśmy, że nowa wersja przeglądarkowego walidatora danych oraz zbiorów APP Ministerstwa Rozwoju i Technologii nie działa. Dzisiaj błędy usunięto, stąd też mogliśmy przeprowadzić test, który wcześniej zaplanowaliśmy.


[aktualizacja] Jak działa przeglądarka APP przygotowana przez resort rozwoju? <br />
Fragmenty informacji o poprawnie zwalidowanym pliku w przeglądarce danych przestrzennych
Fragmenty informacji o poprawnie zwalidowanym pliku w przeglądarce danych przestrzennych
[aktualizacja] Jak działa przeglądarka APP przygotowana przez resort rozwoju? <br />
Zapis geometrii w pliku z Cieszyna (z lewej) oraz z Osiecznicy (z prawej)
Zapis geometrii w pliku z Cieszyna (z lewej) oraz z Osiecznicy (z prawej)

W ubiegłym tygodniu MRiT podało, że nowa przeglądarka danych przestrzennych pozwala nie tylko na podstawową weryfikację plików, tak jak wcześniejszy walidator, ale także podgląd zawartości poprawnie sprawdzonego pliku, w tym granicy w postaci wektorowej, oraz wygenerowanie i pobranie raportu w formacie PDF.
Pierwszą próbę sprawdzenia narzędzia podjęliśmy wczoraj (18 września), jednak nie udało nam się przejrzeć i zwalidować żadnego pliku. Od razu poinformowaliśmy o tym MRiT. Choć do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi, przeglądarka dzięki naszej interwencji zaczęła działać. Wróciliśmy więc do pomysłu przetestowania zmodyfikowanego rozwiązania.

Przykładowe pliki z pięciu gmin w Polsce poddaliśmy walidacji w przeglądarce danych przestrzennych MRiT, ministerialnej wtyczce APP dla programu QGIS oraz walidatorze firmy Geo-System. Nasz wybór padł na:
• zbiór APP z miasta Białogard, producent systemu do obsługi MPZP – Gison,
• dane APP dla planu z miasta Cieszyn, producent systemu do obsługi MPZP – Geobid,
• dane APP dla planu i zbiór APP z gminy Halinów, producent systemu do obsługi MPZP – Geo-System,
• dane APP dla planu z gminy Osiecznica, producent systemu do obsługi MPZP – GIAP,
• dane APP dla planu z miasta Wolbrom, producent systemu do obsługi MPZP – Voxly.
Wyniki testu przedstawiamy w tabeli poniżej.

Nowe narzędzie MRiT

Wtyczka APP QGIS

Walidator firmy Geo-System

miasto Białogard

+

+

miasto Cieszyn

x

+

+

gmina Halinów

+

+

+

gmina Osiecznica

+

+

+

miasto Wolbrom

+

+

+

Z pięciu gmin narzędzie MRiT miało problem z dwoma. Miasto Białogard udostępnia na swojej stronie podpisane pliki GML, które przeglądarka nie obsługuje – ministerstwo wprost podaje taką informację. Dlaczego tak jest – nie wiadomo. Z tego typu plikami radzi sobie zarówno wtyczka APP dla QGIS przygotowana wcześniej przez resort rozwoju, jak i walidator firmy Geo-System, który ma możliwość pominięcia informacji o podpisie.

Drugi przypadek jest bardziej skomplikowany. Przy próbie wgrywania do przeglądarki pliku z Cieszyna dalej, tak jak wczoraj, pojawia się informacja „Błąd ładowania pliku. Spróbuj ponownie”. Co ważne, podobnych problemów nie komunikują dwa pozostałe testowane narzędzia.
Zaczęliśmy więc szukać różnic między plikiem APP z Cieszyna a tymi, które udało się wgrać do przeglądarki. Tym, co zwróciło naszą uwagę, był zapis geometrii planu. W Cieszynie zapis geometrii rozbity został na oddzielne punkty oraz każda współrzędna ma formę wykładniczej, natomiast w pozostałych danych stosowany jest zapis zmiennoprzecinkowy w ramach listy punktów w standardzie zapisu geometrii WKT. Różnice pokazują ilustracje obok. Być może właśnie to wprowadza zamieszania w kodzie źródłowym narzędzia MRiT.

Pojawienie się nowej wersji walidatora jest niewątpliwie krokiem w dobrym kierunku i dużym ułatwieniem dla urbanistów i obywateli poruszających się w tej trudnej informatycznej materii. Podgląd treści plików GML APP był od dawna oczekiwany przez użytkowników, o czym może świadczy powstanie – już jakiś czas temu – takiego narzędzia w firmie Geo-System. Jak podaje spółka, zostało już ono użyte niemal 22 tys. razy

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że nie jest to pierwsza modyfikacja ministerialnego walidatora w tym roku. W czerwcu opublikowano wersję, w której poprawiono błędy zgłoszone w styczniu.

AKTUALIZACJA z 21 września 2023 r.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało Geoforum.pl, że „opisana sytuacja [niedziałanie przeglądarki – red.] wynikała z prac serwisowych, które były prowadzone 18.09.2023 r. na części serwerów gov.pl. Ponieważ komunikacja o tymczasowym, niestabilnym działaniu aplikacji nie była precyzyjna – kolejne komunikaty dla Użytkowników zostaną doprecyzowane”.

KP


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS