wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-01-09| GIS, Prawo

Uwaga na błędne działanie rządowych walidatorów danych planistycznych

Rządowe walidatory aktów planowania przestrzennego (APP) w określonych przypadkach powodują negatywny wynik walidacji prawidłowo przygotowanych plików – przyznaje Ministerstwo Rozwoju i Technologii.


Uwaga na błędne działanie rządowych walidatorów danych planistycznych

Problem został dostrzeżony jeszcze na początku grudnia ubiegłego roku przez stołeczną firmę Geo-System i dotyczy dwóch rozwiązań udostępnionych przez resort rozwoju. Oba są dla gmin podstawowymi narzędziami do weryfikowania, czy ich akty planowania przestrzennego (a więc miejscowe plany zagospodarowania i studia uwarunkowań) są zgodne z wymogami przepisów, które w pełni obowiązują od końca października 2022 r.

Na czym konkretnie polegają błędy? Po pierwsze, jak zauważa Geo-System, walidator danych planistycznych on-line błędnie weryfikował zbiory z aktami, które posiadały obiekty typu DokumentFormalny i asocjację zmienia. Po drugie, wtyczka APP dla programu QGIS nieprawidłowo sygnalizowała błędy w zbiorach, które składały się z aktów o różnych skalach i – co z tego wynika – w różnych układach współrzędnych w elementach zasiegPrzestrzenny i ukladOdniesieniaPrzestrzennego.

Na ustosunkowanie się resortu rozwoju do tych uwag trzeba było czekać blisko miesiąc. W odpowiedzi skierowanej do Geo-Systemu ministerstwo przyznaje, że opisane przez tę firmę problemy są zasadne i obiecuje naprawienie błędu. Do tego czasu resort sugeruje stosowanie wtyczki APP, jeśli chodzi o weryfikację pierwszej kwestii, oraz internetowego walidatora w zakresie kwestii drugiej.

Informacja o naprawieniu usterek ma zostać podana do publicznej wiadomości na stronie resortu.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS