Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-01-09| GIS, Prawo

Uwaga na błędne działanie rządowych walidatorów danych planistycznych

Rządowe walidatory aktów planowania przestrzennego (APP) w określonych przypadkach powodują negatywny wynik walidacji prawidłowo przygotowanych plików – przyznaje Ministerstwo Rozwoju i Technologii.


Uwaga na błędne działanie rządowych walidatorów danych planistycznych

Problem został dostrzeżony jeszcze na początku grudnia ubiegłego roku przez stołeczną firmę Geo-System i dotyczy dwóch rozwiązań udostępnionych przez resort rozwoju. Oba są dla gmin podstawowymi narzędziami do weryfikowania, czy ich akty planowania przestrzennego (a więc miejscowe plany zagospodarowania i studia uwarunkowań) są zgodne z wymogami przepisów, które w pełni obowiązują od końca października 2022 r.

Na czym konkretnie polegają błędy? Po pierwsze, jak zauważa Geo-System, walidator danych planistycznych on-line błędnie weryfikował zbiory z aktami, które posiadały obiekty typu DokumentFormalny i asocjację zmienia. Po drugie, wtyczka APP dla programu QGIS nieprawidłowo sygnalizowała błędy w zbiorach, które składały się z aktów o różnych skalach i – co z tego wynika – w różnych układach współrzędnych w elementach zasiegPrzestrzenny i ukladOdniesieniaPrzestrzennego.

Na ustosunkowanie się resortu rozwoju do tych uwag trzeba było czekać blisko miesiąc. W odpowiedzi skierowanej do Geo-Systemu ministerstwo przyznaje, że opisane przez tę firmę problemy są zasadne i obiecuje naprawienie błędu. Do tego czasu resort sugeruje stosowanie wtyczki APP, jeśli chodzi o weryfikację pierwszej kwestii, oraz internetowego walidatora w zakresie kwestii drugiej.

Informacja o naprawieniu usterek ma zostać podana do publicznej wiadomości na stronie resortu.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS