Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-11-02| Geodezja, GIS, Prawo

Jakie powinny być cyfrowe dane planistyczne? Resort rozwoju publikuje specyfikację danych

31 października na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii opublikowano finalną wersję specyfikacji zbiorów danych przestrzennych dla aktów planowania przestrzennego.


Jakie powinny być cyfrowe dane planistyczne? Resort rozwoju publikuje specyfikację danych

Zgodnie z nowelizacją ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z 2020 roku dane przestrzenne dla aktów planowania przestrzennego (APP) powinny mieć postać przynajmniej rastra wraz z georeferencją oraz wektorowego zasięgu dokumentu. Jak już pisaliśmy na Geoforum.pl, obowiązek dostosowania APP do tej cyfrowej formy upłynął w ostatni poniedziałek, 31 października. Tego samego dnia na stronie MRiT ukazała się finalna wersja specyfikacji tych danych, oznaczona numerem 1.0. (wersja projektowa na potrzeby konsultacji, oznaczona jako 0.7.0, pochodzi z maja 2021 r.).

Jak wyjaśnia resort, dokument został opracowany z wykorzystaniem zarówno języka naturalnego, jak i języka schematów pojęciowych. Specyfikacja definiuje sposób tworzenia i udostępniania zborów danych przestrzennych obejmujących poszczególne rodzaje APP, tj.:

  • plan zagospodarowania przestrzennego województwa,
  • studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy,
  • miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego,
  • miejscowy plan odbudowy,
  • miejscowy plan rewitalizacji.

Zdefiniowane tu wymagania oraz rekomendacje są zgodne z obowiązującymi przepisami. Specyfikacja określa wynikowy zbiór danych, a nie jego proces produkcyjny i jest oparta na normie ISO 19131 – zastrzega resort.

Ten 216-stronicowy dokument definiuje wymagania dla zbiorów danych przestrzennych APP na poziomie podstawowym, który został określony w obowiązujących przepisach, tj. obejmującym jedynie zasięg aktu oraz jego rysunek z nadaną georeferencją.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama