wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-11-02| Geodezja, GIS, Prawo

Jakie powinny być cyfrowe dane planistyczne? Resort rozwoju publikuje specyfikację danych

31 października na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii opublikowano finalną wersję specyfikacji zbiorów danych przestrzennych dla aktów planowania przestrzennego.


Jakie powinny być cyfrowe dane planistyczne? Resort rozwoju publikuje specyfikację danych

Zgodnie z nowelizacją ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z 2020 roku dane przestrzenne dla aktów planowania przestrzennego (APP) powinny mieć postać przynajmniej rastra wraz z georeferencją oraz wektorowego zasięgu dokumentu. Jak już pisaliśmy na Geoforum.pl, obowiązek dostosowania APP do tej cyfrowej formy upłynął w ostatni poniedziałek, 31 października. Tego samego dnia na stronie MRiT ukazała się finalna wersja specyfikacji tych danych, oznaczona numerem 1.0. (wersja projektowa na potrzeby konsultacji, oznaczona jako 0.7.0, pochodzi z maja 2021 r.).

Jak wyjaśnia resort, dokument został opracowany z wykorzystaniem zarówno języka naturalnego, jak i języka schematów pojęciowych. Specyfikacja definiuje sposób tworzenia i udostępniania zborów danych przestrzennych obejmujących poszczególne rodzaje APP, tj.:

 • plan zagospodarowania przestrzennego województwa,
 • studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy,
 • miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego,
 • miejscowy plan odbudowy,
 • miejscowy plan rewitalizacji.

Zdefiniowane tu wymagania oraz rekomendacje są zgodne z obowiązującymi przepisami. Specyfikacja określa wynikowy zbiór danych, a nie jego proces produkcyjny i jest oparta na normie ISO 19131 – zastrzega resort.

Ten 216-stronicowy dokument definiuje wymagania dla zbiorów danych przestrzennych APP na poziomie podstawowym, który został określony w obowiązujących przepisach, tj. obejmującym jedynie zasięg aktu oraz jego rysunek z nadaną georeferencją.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS