|2022-11-02|
Geodezja, GIS, Prawo
Jakie powinny być cyfrowe dane planistyczne? Resort rozwoju publikuje specyfikację danych
31 października na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii opublikowano finalną wersję specyfikacji zbiorów danych przestrzennych dla aktów planowania przestrzennego.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z 2020 roku dane przestrzenne dla aktów planowania przestrzennego (APP) powinny mieć postać przynajmniej rastra wraz z georeferencją oraz wektorowego zasięgu dokumentu. Jak już pisaliśmy na Geoforum.pl, obowiązek dostosowania APP do tej cyfrowej formy upłynął w ostatni poniedziałek, 31 października. Tego samego dnia na stronie MRiT ukazała się finalna wersja specyfikacji tych danych, oznaczona numerem 1.0. (wersja projektowa na potrzeby konsultacji, oznaczona jako 0.7.0, pochodzi z maja 2021 r.).
Jak wyjaśnia resort, dokument został opracowany z wykorzystaniem zarówno języka naturalnego, jak i języka schematów pojęciowych. Specyfikacja definiuje sposób tworzenia i udostępniania zborów danych przestrzennych obejmujących poszczególne rodzaje APP, tj.:
- plan zagospodarowania przestrzennego województwa,
- studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy,
- miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego,
- miejscowy plan odbudowy,
- miejscowy plan rewitalizacji.
Zdefiniowane tu wymagania oraz rekomendacje są zgodne z obowiązującymi przepisami. Specyfikacja określa wynikowy zbiór danych, a nie jego proces produkcyjny i jest oparta na normie ISO 19131 – zastrzega resort.
Ten 216-stronicowy dokument definiuje wymagania dla zbiorów danych przestrzennych APP na poziomie podstawowym, który został określony w obowiązujących przepisach, tj. obejmującym jedynie zasięg aktu oraz jego rysunek z nadaną georeferencją.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!
JK
|