wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-11-06| GIS, Software

Wtyczka do QGIS ułatwi cyfryzację aktów planowania przestrzennego

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii opublikowało narzędzie do cyfryzacji aktów planowania przestrzennego (APP) – wtyczkę APP do darmowego oprogramowania GIS.


Wtyczka do QGIS ułatwi cyfryzację aktów planowania przestrzennego

Wtyczka wspomaga tworzenie danych przestrzennych dla aktów planowania przestrzennego (APP), zbiorów APP oraz metadanych zgodnie z przepisami obowiązującymi od 31 października 2020 r. Umożliwia również przeprowadzenie walidacji (kontroli poprawności) przygotowanych dokumentów.

Wtyczka APP pozwala na:
• tworzenie danych dla APP,
• tworzenie inicjalnego zbioru APP,
• tworzenie i aktualizację metadanych dla zbioru APP,
• weryfikację poprawności danych dla APP,
• weryfikację poprawności zbioru APP,
• weryfikację poprawności metadanych dla zbioru APP.

Ministerstwo opublikowało też instrukcję (plik PDF), film instruktażowy, a także przykładowe dane.
Do korzystania z Wtyczki APP zalecane są wersje QGIS 3.10-3.14.

Więcej o cyfryzacji planów zagospodarowania przestrzennego

Źródło: MRPiT


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
brak logiki ustawy Ustawa nakazuje uchwalać mpzp z załącznikiem dot. danych przestrzennych, podczas gdy w Rozporządzeniu i wtyczce do QGISa wymagane są dane których nie ma w momencie uchwalania: Dziennik Urzędowy, nr uchwały, adres publikacji na Bipie itp. To jest spory Bubel prawny, bo Rada Gminy tak naprawdę może zatwierdzić GMLa z granicami mpzp lub też ewentualnie Geotiffa, a nie załącznik z danymi których nie ma w momencie uchwalania. Jeżeli Wojewoda będzie szczegółowo sprawdzał uchawły to nie powinien dopuścić do publikacji obecnie żadnego planu. Gugik powinien jak najszybciej poprawić rozporządzenie i wskazać jak ma wyglądać załącznik z danymi przestrzennymi, które Rada może zatwierdzić w momencie uchwalania.
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: brak logiki ustawy W Dzienniku Urzędowym Wojewódzkim będą publikowane GML i XML (coś jak załączniki do Rozp. w sprawie EGiB - po 15 stron ) bo zgodnie z art. 67a ust. 5 Ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym dane przestrzenne tworzone dla aktów, stanowią załącznik do uchwały (!) przyjmującej akt lub wydanego zarządzenia zastępczego. Niezły bigos plus hermetyczny język, czyli dożynki dla firm geoinformatycznych (znamy to doskonale z geodezji). Ustawodawca występuje tu w roli konika, lub urzędowej nagonki, jak na polowaniu, która wyprowadza zwierzęta pod myśliwych. Nie da się tego spokojnie komentować. Gdzie są jakieś stowarzyszenia gmin polskich, czy coś takiego.
odpowiedz zgłoś
Super szoł informatyka, ale zupełnie nieużyteczne W filmie instruktażowym, przeznaczonym chyba dla geoinformatyków, a nie zwykłych użytkowników jest mas (niepotrzebnych) pseudouczonych terminów. Znów Ministerstwo dało ciała, a firma informatyczna zrobiła szoł dla siebie, aby wykazać jaka to jest "mondra". A przecież można prosto, po ludzku. Przykład: Szołmen z filmiku wpisuje z ręki długą ścieżkę do adresu internetowego z planem zagosp., zamiast ją skopiować z przeglądarki. Kiedy Ministerstwo zrozumie że oprócz dużych miast jest są w Polsce małe gminy i niewielkie 2-3 osobowe firmy urbanistyczne. Brakuj mi jeszcze szczegółowego szkolenia z notacji XML, oczywiscie obowiązkowego dla każdego urzędnika w gminach, w tym w Pcimiu Dolnym.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
Po kolei przestrzeń nazw to coś co jest określone przez ewidencje zbiorów i usług prowadzoną przez GGK, a nie żadne ukośniki, lokalnyid to powinien być np. nowo tworzony guid (jest taki typ pola w Qgis) który gwarantuje unikalność w obrębie ww. przestrzeni nazw albo np. funkcja sklejana z przestrzeni nazw i nazwy planu, inaczej będzie 1000 plan1 w danych, wersjaid powinna zawierać format timestampa zgodny z ISO. Ministerstwo powinno stworzyć miejsce gdzie dane planów powinny być ładowane - 60% przetwarzanych rozproszonych linków do BIP z planami sprzed kilku lat nie działa (zmiana systemów i stron w gminach). Czy ten schemat XSD w repozytorium wtyczek to już wersja końcowa ? Takie powiedzmy CI_Date użytkownicy pokochają ;)
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: Po kolei Przestrzeń nazw w obiekcie w pliku wynikowym powinna być gml:FeatureCollection bo to gml z danymi a nie usługa pobierania czyli wfs, łącza są nie sprawdzane i można wpisać tam wszystko należy dodać przynajmniej regex. Nie kontrolowane są daty utworzenia i zakończenia obiektu zakończenie może być wcześniej niż utworzenia. Popracujcie nad tym jeszcze żeby nie robić czegoś jak w geodezji 3 razy.
 2 
odpowiedz zgłoś
Precyzja urbanisty Szanowni Państwo. Bardzo proszę, aby nie mylić pojęć. Przez cyfryzację aktów planowania przestrzennego większość czytelników zrozumie utworzenie wektorowego zbioru danych. A tymczasem wtyczka służy do wygenerowania pliku GML z granicą i atrybutami. Pliku GML opisanego w rozporządzeniu. To nic innego jak kolejna forma metadanych. Nota bene wtyczka pozwala też ręcznie utworzyć metadane. Rozumiem intencje, ale trzeba oddzielić dane/zbiory danych, czyli właściwą treść od metadanych/pseudometadanych, które stanową jedynie opis tej treści.
odpowiedz zgłoś
4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS