Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-09-18| Geodezja

[aktualizacja] Najnowszy walidator APP MRiT nie pozwala na walidację

W czwartek 14 września na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii pojawiła się informacja o udostępnieniu nowej wersji przeglądarkowego walidatora danych oraz zbiorów APP.


[aktualizacja] Najnowszy walidator APP MRiT nie pozwala na walidację
[aktualizacja] Najnowszy walidator APP MRiT nie pozwala na walidację <br />
Przeglądarka danych planistycznych MRiT
Przeglądarka danych planistycznych MRiT
[aktualizacja] Najnowszy walidator APP MRiT nie pozwala na walidację <br />
Walidator APP firmy Geo-System
Walidator APP firmy Geo-System
[aktualizacja] Najnowszy walidator APP MRiT nie pozwala na walidację <br />
Wtyczka APP dla programu QGIS przygotowana przez MRiT
Wtyczka APP dla programu QGIS przygotowana przez MRiT

Jak podaje MRiT, zmian było tak wiele, że postanowiono zmienić nazwę narzędzia z walidatora na przeglądarkę danych planistycznych. W dalszej części komunikatu możemy przeczytać, że „tak jak wcześniejszy walidator” przeglądarka pozwala na podstawową weryfikację plików – kryteria walidacji nie zostały zmienione, a raport można pobrać w formie tekstowej. Nowością jest natomiast możliwość podglądu zawartości poprawnie sprawdzonego pliku, w tym granicy w postaci wektorowej, oraz wygenerowania i pobrania raportu ze strukturą przeglądanego pliku w formacie PDF.

Redakcja Geoforum.pl postanowiła sprawdzić funkcjonalności nowego rozwiązania, wgrywając przykładowe pliki z pięciu gmin. Nasz wybór padł na:
• miasto Białogard – zbiór APP, producent systemu do obsługi MPZP: Gison,
• miasto Cieszyn – dane APP dla planu, producent systemu do obsługi MPZP: Geobid,
• gmina Halinów – dane APP dla planu i zbiór APP, producent systemu do obsługi MPZP: Geo-System,
• gmina Osiecznica – dane APP dla planu, producent systemu do obsługi MPZP: GIAP,
• miasto Wolbrom – dane APP dla planu, producent systemu do obsługi MPZP: Voxly.

Ku naszemu zaskoczeniu żadnego z tych plików nie udało nam się przejrzeć za pomocą nowego narzędzia. Co więcej, ani jednego nie udało się zwalidować. Oznacza to, że nowa wersja promowanego przez resort rozwoju rozwiązania przestała spełniać nawet podstawową funkcję, która przecież spełniała przed poprawkami.

Należy wskazać, że problemem nie są wybrane dane testowe, gdyż wszystkie wymienione wyżej pliki zawierające dane APP przeszły poprawną walidację w ministerialnej wtyczce APP dla programu QGIS oraz w narzędziu firmy Geo-System dostepnym na stronie https://e-mapa.net/app.

Na zrzutach obok przedstawiamy wyniki walidacji dla przykładowego zestawu danych z Cieszyna.

AKTUALIZACJA z 19 września 2023 r.
Przeglądarka danych planistycznych MRiT już działa. Piszemy o tym więcej TUTAJ.

AKTUALIZACJA z 21 września 2023 r.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało Geoforum.pl, że „opisana sytuacja [niedziałanie przeglądarki – red.] wynikała z prac serwisowych, które były prowadzone 18.09.2023 r. na części serwerów gov.pl. Ponieważ komunikacja o tymczasowym, niestabilnym działaniu aplikacji nie była precyzyjna – kolejne komunikaty dla Użytkowników zostaną doprecyzowane”.

KP


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS