Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-02-10| Mapy

Jeszcze więcej rozszerzonej rzeczywistości i sztucznej inteligencji na Mapach Google

Google rozpoczął wzbogacanie swojej aplikacji mapowej o kolejne nowości. Tym razem dotyczą one rozszerzonej rzeczywistości, widoku imersyjnego, wskazówki przejazdu oraz pojazdów elektrycznych.


Jeszcze więcej rozszerzonej rzeczywistości i sztucznej inteligencji na Mapach Google <br />
Przykład działania Live View (po lewej) i widoku imersyjnego (po prawej)
Przykład działania Live View (po lewej) i widoku imersyjnego (po prawej)

Widok imersyjny

Widok imersyjny to nowość zapowiadana przez Google już od wielu miesięcy. Jak wyjaśnia korporacja, umożliwia on odkrywanie różnych miejsc w zupełnie nowy sposób – sprawia, że można z bliska poznać miejsce, jeszcze zanim się w nim znajdziemy. Korzystając z możliwości sztucznej inteligencji (AI) i technologii rozpoznawania obrazów, widok imersyjny może scalić miliardy zdjęć Street View i zdjęć lotniczych, aby tworzyć szczegółowe cyfrowe modele miejsc z całego świata. Nakłada też na nie przydatne informacje, np. na temat pogody, korków czy natężenia ruchu odwiedzających wybrane miejsce.

Jak wykorzystanie tej funkcji wygląda w praktyce? Na przykład planując wizytę w znanym muzeum, możemy uprzednio zobaczyć, gdzie znajdują się wejścia do tej placówki. Suwak czasu umożliwi jednocześnie sprawdzenie, jak to interesujące nas miejsce wygląda o różnych porach dnia oraz jaka będzie pogoda. Dowiemy się również, kiedy w muzeum jest najbardziej tłoczno, możemy też sprawdzić okoliczne restauracje, w tym nawet zajrzeć do ich wnętrz, aby poznać panujący w nich klimat.

Aby stworzyć te realistyczne obrazy, Google korzysta z technologii sieci neuronowych (NeRF), czyli zaawansowanych funkcji AI, które przetwarzają oryginalne zdjęcia w obrazy 3D. Dzięki NeRF można dokładnie odwzorować dane miejsce, w tym jego oświetlenie, teksturę materiałów oraz elementy w tle. Technologia ta pozwala więc zajrzeć np. do baru i sprawdzić, czy panująca w nim atmosfera będzie odpowiednia na randkę, lub wirtualnie odwiedzić kawiarnię i upewnić się, że jest to dobre miejsce na lunch z przyjaciółmi.

Na start widok imersyjny dostępny jest już w: Londynie, Los Angeles, Nowym Jorku, San Francisco i Tokio. W nadchodzących miesiącach funkcja obejmie również: Amsterdam, Dublin, Florencję czy Wenecję.

Rozszerzona rzeczywistość

Google rozbudował ponadto funkcję Live View umożliwiającą korzystanie z map w trybie rzeczywistości rozszerzonej (AR). Od teraz możemy wykorzystać ją do wyszukiwania okolicznych punktów użyteczności publicznej. Wystarczy skierować kamerę naszego smartfona na okoliczne budynki, by odnaleźć np. bankomaty, restauracje, parki czy przystanki.

Funkcję tę wdrożono niedawno w: Londynie, Los Angeles, Nowym Jorku, San Francisco i Tokio, a w kolejnych miesiącach zostanie wprowadzona również w Barcelonie, Dublinie i Madrycie.

Google deklaruje ponadto poszerzenie Live View o nawigację w kolejnych budynkach. Obecnie narzędzie to pozwala poruszać się we wnętrzach na terenie Stanów Zjednoczonych, Zurychu i Tokio. W kolejnych miesiącach Google będzie wprowadzać Live View w ponad tysiącu nowych miejsc – na lotniskach i dworcach kolejowych oraz w centrach handlowych w: Barcelonie, Berlinie, Frankfurcie, Londynie, Madrycie, Melbourne, Paryżu, Pradze, São Paulo, Singapurze, Sydney, Tajpej i Tokio.

Ułatwienia dla pojazdów elektrycznych

Google systematycznie udostępnia też kolejne funkcje ułatwiające poruszanie się pojazdami elektrycznymi. Najświeższe nowości to:

  • Wyszukiwanie postojów na ładowanie dla krótszych tras. W przypadku każdej trasy, podczas której konieczny będzie przystanek na ładowanie, Mapy Google zasugerują najlepsze miejsce, biorąc pod uwagę aktualny ruch na drodze, poziom naładowania oraz przewidywane zużycie energii.
  • Stacje bardzo szybkiego ładowania. Wybierając w opcjach ładowania filtr „bardzo szybko”, znajdziemy stacje wyposażone w ładowarki o mocy 150 kW lub większej. W przypadku wielu pojazdów jest to moc ładowania, która umożliwia powrót na trasę w niespełna 40 minut.
  • Stacje ładowania w wynikach wyszukiwania. Od teraz miejsca ze stacjami ładowania, np. supermarkety, pokazywane będą również w wynikach wyszukiwania. Wybierając sklep spożywczy, można zatem wybrać taki, przy którym można naładować samochód.

Łatwo dostępne wskazówki podczas korzystania z nawigacji

Czwartą zmianą jest udoskonalenie wyświetlania wskazówek nawigacyjnych. Jak wyjaśnia Google, dzięki szykowanej aktualizacji aplikacji będzie można śledzić trasę z poziomu podglądu trasy lub przy zablokowanym ekranie. Sprawdzimy w ten sposób aktualny szacowany czas dotarcia na miejsce oraz kolejny zakręt – czyli informacje, które do tej pory były dostępne dopiero po otwarciu aplikacji i wejściu w tryb nawigacji. A jeśli użytkownik postanowi nagle zmienić drogę, program automatycznie zaktualizuje wskazówki.

Te szybkie i czytelne wskazówki będą dostępne już w najbliższych miesiącach na urządzeniach z Androidem i systemem iOS. Będę też działać z funkcją Live Activities na urządzeniach z systemem iOS 16.1.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS