wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-12-12| Mapy, Firma, Software

Google łączy zespoły Map i Waze

Przez blisko dekadę Mapy Google i aplikacja Waze były rozwijane pod parasolem Google’a przez odrębne działy. Ale wkrótce się to zmieni. Co to oznacza dla użytkowników obu tych programów?


Google łączy zespoły Map i Waze

Waze (wcześniej znany jako FreeMap Israel) to przeznaczona dla kierowców crowdsourcingowa aplikacja mobilna, która nie tylko pozwala wyznaczać trasy przejazdu, ale też informuje o różnego rodzaju utrudnieniach na drodze czy kontrolach prędkości. Obecnie korzysta z niej ponad 150 mln użytkowników na całym świecie. W 2013 r. jej producent został wykupiony przez Google, co kosztowało tę korporację 1,1 mld dolarów.

Choć od tego czasu minęła już blisko dekada, Waze wciąż pozostaje w portfolio Google’a odrębnym produktem rozwijanym przez odrębny zespół. A równolegle inny zespół niezależnie rozwija mobilną aplikację Mapy Google – pod wieloma względami oferującą podobne funkcjonalności.

Jak jednak donosi „The Wall Street Journal”, ten dualizm zostanie ograniczony. Firma Alphabet (do której należy Google) rozpoczęła już bowiem proces konsolidacji, w ramach którego 500-osobowy zespół zajmujący się Waze stanie się częścią działu Geo rozwijającego takie produkty jak Mapy Google czy Street View. Co jednak kluczowe, korporacja zapewnia, że Waze wciąż ma być odrębną usługą i nie są tu planowane żadne zmiany. Ponadto w związku z tymi działaniami Alphabet nie szykuje jakichkolwiek redukcji zatrudnienia w obu działach.

Połączenie zespołów jest uwarunkowane przede wszystkim chęcią redukcji kosztów, co wymuszają na korporacji fundusze inwestycyjne. Dzięki działaniom tym prace realizowane przez oba działy nie będą się już dublowały i powinny przełożyć się na bardziej efektywne działanie.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS