wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-11-08| GIS, Mapy, Teledetekcja

Mapy Google lepiej ostrzegą przed powodzią czy pożarem

Gdy w Kairze właśnie rusza światowy szczyt klimatyczny, Google udostępnia narzędzia, które pozwolą lepiej ostrzegać ludzi przed katastrofalnymi zjawiskami pogodowymi.


Mapy Google lepiej ostrzegą przed powodzią czy pożarem <br />
Wizualizacja zagrożenia powodziowego
Wizualizacja zagrożenia powodziowego
Mapy Google lepiej ostrzegą przed powodzią czy pożarem <br />
Wizualizacja zagrożenia pożarowego
Wizualizacja zagrożenia pożarowego

Jeszcze w 2018 roku korporacja ta udostępniła narzędzia, które za pośrednictwem jej wyszukiwarki oraz serwisu mapowego ostrzegają mieszkańców wybranych regionów świata przed nadchodzącym zagrożeniem powodziowym. Jak podsumowuje Google, od tego czasu wydano za jego pomocą 115 mln powiadomień, które dotarły do 23 mln osób, a to pomogło uratować trudną do oszacowania liczbę istnień ludzkich.

Teraz firma ogłasza istotną aktualizację tego narzędzia. Po pierwsze, obejmie ono kolejne regiony, tj. 18 krajów w Afryce, Ameryce Łacińskiej oraz w Azji Południowo-Wschodniej. Po drugie, uruchomiono platformę FloodHub, która ma zapewnić nową jakość w prezentacji prognoz powodziowych. Dzięki niej mieszkańcy będą mogli znacznie lepiej ocenić, czy ich region jest bezpośrednio zagrożony podtopieniami, a także kiedy konkretnie może nadejść fala powodziowa. Jak podkreśla firma Google, dąży ona do tego, by tego typu informacje były jeszcze dokładniejsze i bardziej lokalne, a pomóc ma w tym szersze wykorzystanie algorytmów sztucznej inteligencji.

Korporacja „na celownik” bierze także zagrożenie związane z pożarami. Analiza zobrazowań satelitarnych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji pozwoliła dotychczas ostrzec użytkowników Map Google w USA i Kanadzie o 30 dużych pożarach. Teraz funkcja ta stanie się dostępna również w Meksyku oraz w niektórych regionach Australii.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS