wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-09-07| Mapy, Software

W czasach inflacji Mapy Google pomogą oszczędzać paliwo

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Google rozpoczął udostępnianie w swojej aplikacji mapowej funkcji, która pozwoli kierowcom ograniczyć zużycie paliwa i jednocześnie być bardziej ekologicznym.


W czasach inflacji Mapy Google pomogą oszczędzać paliwo

Wyszukując optymalną trasę jazdy samochodem na Mapach Google, dotychczas aplikacja ta kierowała się kryterium jak najkrótszego czasu przejazdu. Teoretycznie to dobrze, ale w praktyce – nie zawsze.

Niejeden użytkownik Map Google zwrócił bowiem uwagę, że algorytm tego programu potrafi nas np. skierować na trasę, która jest wprawdzie o kilka minut szybsza, ale jednocześnie jest znacznie dłuższa i do tego wiedzie autostradą czy drogą ekspresową, gdzie zużycie paliwa jest wyraźnie wyższe. A w czasach szalejącej inflacji wpływającej również na ceny benzyny dla wielu kierowców taka trasa przestaje być już najkorzystniejsza. Jest też z pewnością niemałe grono użytkowników, którym taki sposób wyznaczania trasy przeszkadza ze względów ekologicznych.

Odpowiedzią na te wyzwania ekonomiczne i ekologiczne jest wprowadzenie na Mapach Google opcji wyszukiwana trasy zoptymalizowanej pod kątem jak najniższego zużycia paliwa. Wprawdzie funkcja ta nie jest zupełną nowością, bo od kilku miesięcy działa w USA i Kanadzie, ale teraz Google rozpoczął jej wdrażanie również w 40 krajach Europy. Już jest dostępna w Niemczech, a wkrótce powinna też zawitać do Polski.

Zasada działania funkcji jest prosta. Wystarczy wyszukać tak jak dotychczas trasę przejazdu samochodem, a aplikacja sama zasugeruje nie tylko wariant najszybszy, ale i najbardziej ekologiczny (oznaczony listkiem). I to od użytkownika będzie zależało, którą opcje wybierze. Co więcej, Mapy poinformują nas, ile paliwa oszczędzimy, jadąc trasą ekologiczną. By jednak wskazania te były bardziej wiarygodne, w ustawieniach aplikacji warto określić, jaki typ silnika ma nasz samochód – diesel, benzynę, a może hybrydę.

„Technologia ta wykorzystuje dane instytutu National Renewable Energy Laboratory Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych oraz Europejskiej Agencji Środowiska. Dzięki połączeniu tych danych z informacjami z Map Google o trendach dotyczących jazdy stworzyliśmy zaawansowane modele systemów uczących się, które uwzględniają najpopularniejsze typy silników w poszczególnych regionach” – wyjaśnia Google.

Korporacja zapewnia jednocześnie, że opcja ta już teraz przynosi wymierne korzyści: „Szacuje się, że od momentu wprowadzenia w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie funkcja ta pomogła zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o ponad pół miliona ton metrycznych, co można przełożyć na usunięcie z dróg 100 tysięcy samochodów”.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS