wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-11-21| Mapy

Zimowe nowości na Mapach Google

Google rozbudował swoją mobilną aplikację mapową o trzy nowe funkcje, które ułatwią poruszanie się pieszym, niepełnosprawnym oraz kierowcom pojazdów elektrycznych.


Zimowe nowości na Mapach Google <br />
Nowe funkcje w trybie Live View
Nowe funkcje w trybie Live View

Pierwsza nowość dotyczy wprowadzonego jeszcze w 2019 roku narzędzia Live View, które prezentuje pieszym wskazówki nawigacyjne na obrazie z kamery w trybie rozszerzonej rzeczywistości (AR). Dzięki aktualizacji aplikacji Mapy Google dla systemów iOS oraz Android od teraz funkcja ta będzie też prezentować informacje o okolicznych obiektach usługowych. Wystarczy zatem włączyć ten tryb, aby łatwo zorientować się, jakie są w naszej okolicy sklepy, kawiarnie, banki czy bankomaty.

Wskazówki i strzałki wykorzystujące AR pokażą też, gdzie i w jakiej odległości są te miejsca, nawet jeśli nie znajdują się w polu widzenia kamery (np. gdy sklep jest za rogiem). Oprócz informacji o położeniu wyświetlonych obiektów można zobaczyć inne ważne informacje na ich temat: czy są otwarte, czy panuje tam duży ruch, jakie są ceny i jak oceniają je członkowie społeczności Map Google. Niestety, na razie ta nowa funkcja dostępna będzie tylko w wybranych miastach – w Londynie, Los Angeles, Nowym Jorku, Paryżu, San Francisco oraz Tokio.

Druga nowość ucieszy właścicieli pojazdów elektrycznych. Już wcześniej mogli oni wykorzystywać Mapy Google, by znaleźć najbliższe stacje ładowania swoich aut, a teraz zyskali też możliwość filtrowania tych obiektów. Mogą zatem wyświetlić na mapie np. tylko stacje szybkiego ładowania bądź obiekty posiadające odpowiedni rodzaj wtyczki. Funkcja ta jest już dostępna na urządzeniach z Androidem i iOS w krajach, które mają stacje ładowania pojazdów elektrycznych.

Trzecią nowość przygotowano z myślą o osobach mających trudności w poruszaniu się. W 2020 roku Google wprowadził specjalne oznaczenie dla miejsc z ułatwieniami dostępu w Australii, Japonii, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Teraz funkcja ta jest już dostępna na całym świecie. Wystarczy włączyć ustawienie „Miejsca z ułatwieniami dostępu” w aplikacji Mapy Google. Jeśli dane miejsce dysponuje wejściem z dostępem dla niepełnosprawnych, jego profil firmy będzie oznaczony ikoną wózka inwalidzkiego. W przeciwnym razie ikona ta będzie przekreślona. Można też sprawdzić, czy znajdują się tam miejsca siedzące i parkingowe oraz toalety dla osób z niepełnosprawnością.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS