Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-01-19| GNSS

Modernizacji GPS ciąg dalszy. Szósty satelita III generacji wystartował

W środę 18 stycznia z bazy Cape Canaveral na Florydzie z powodzeniem wystartował kolejny satelita amerykańskiego systemu nawigacji. Dla użytkowników GPS oznacza to m.in. lepszy dostęp do nowych, lepszych sygnałów nawigacyjnych.


Modernizacji GPS ciąg dalszy. Szósty satelita III generacji wystartował

Jest to już szósty aparat trzeciej generacji, jaki znalazł się na orbicie okołoziemskiej na pułapie ponad 20 tys. km. Start ten nastąpił po dość długiej przerwie, gdyż poprzedni, piąty satelita GPS III został wyniesiony jeszcze w czerwcu 2021 r.

Kontrakt z Lockheed Martin przewiduje, że docelowo w kosmosie ma znaleźć się 10 tego typu aparatów, a po nich startować będą urządzenia udoskonalonego bloku IIIF.

Satelity GPS III mają oferować nawet trzykrotnie dokładniejszy pomiar i 8 razy większą odporność na zakłócanie. Włączanie kolejnych aparatów tego bloku zwiększa ponadto pokrycie świata nowymi cywilnymi sygnałami L2C, L5 oraz L1C. Ten pierwszy ma być globalnie dostępny jeszcze w tym roku. Z kolei po uruchomieniu wystrzelonego właśnie aparatu (co nastąpi zapewne za kilka miesięcy) L5 będzie nadawany już przez 18 urządzeń. Natomiast nowy podstawowy cywilny sygnał L1C obsługuje dopiero 6 satelitów. Na jego globalną dostępność trzeba będzie zatem poczekać prawdopodobnie do końca tej dekady.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS