Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-01-05| GNSS

GUGiK ostrzega przed wpływem jonosfery na pomiary GNSS

Trwający okres zimowy wraz ze zbliżającym się szczytem 25. cyklu słonecznego jest powodem dużych zakłóceń sygnałów GNSS wykorzystywanych w pomiarach satelitarnych – informuje Główny Urząd Geodezji i Kartografii. W ostatnich dniach wpływ jonosfery na sygnały odbierane przez stacje referencyjne był znacznie powyżej normalnych wartości.


GUGiK ostrzega przed wpływem jonosfery na pomiary GNSS <br />
Wielkość parametru I95 wyznaczonego w systemie ASG-EUPOS w ciągu ostatnich 7 dni
Wielkość parametru I95 wyznaczonego w systemie ASG-EUPOS w ciągu ostatnich 7 dni

Może to powodować trudności w pracy odbiorników w terenie, takie jak:
• długi czas inicjalizacji,
• wychodzenie z precyzyjnego trybu pracy „fixed” do „float”,
• możliwości błędnego rozwiązania nieoznaczoności,
które skutkują przesunięciem wyznaczonych pozycji o wartość od kilkunastu centymetrów do nawet kilku metrów.

Błąd źle obliczonej nieoznaczoności można wykryć jedynie przez pomiar kontrolny na punkcie o znanych współrzędnych lub poprzez ponowny pomiar na punkcie przy nowej inicjalizacji, która powinna być wykonana przy innej konstelacji satelitów.
Największy wpływ jonosfery jest odczuwalny pomiędzy godzinami 10.00 a 14.00.

GUGiK zaleca szczególną ostrożność w trakcie wykonywania geodezyjnych pomiarów GNSS i śledzenie wykresów parametru I95 oraz IRIM/GRIM dostępnych na stronie http://system.asgeupos.pl. Wartości współczynnika I95 powyżej wartości 4 mogą powodować duże utrudnienia w pomiarach GNSS. Szczegółowe informacje dotyczące interpretacji wykresów dostępne są w „Poradniku użytkownika systemu ASG-EUPOS”.

Źródło: GUGiK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS