Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-12-28| GNSS

Zachodnie odbiorniki GNSS w rosyjskich dronach? Producent odpowiada

Szwajcarska firma u-blox, znany producent odbiorczych płyt GNSS, odniósł się do informacji, jakoby jego podzespoły montowane były w rosyjskich dronach operujących nad Ukrainą.


Zachodnie odbiorniki GNSS w rosyjskich dronach? Producent odpowiada <br />
Pozostałości rosyjskiego drona irańskiej produkcji (fot. Ukrainian Armed Forces/Wikipedia)
Pozostałości rosyjskiego drona irańskiej produkcji (fot. Ukrainian Armed Forces/Wikipedia)

U-blox to szwajcarski producent czipów z rocznym przychodem na poziomie 414 mln franków (dane za rok 2021). Jedną ze kluczowych specjalności tej firmy są nawigacyjne płyty odbiorcze szeroko wykorzystywane nie tylko w elektronice użytkowej, ale również w instrumentach wymagających wysokiej dokładności pomiaru.

Opublikowane właśnie stanowisko firmy u-blox jest reakcją na serię artykułów, które ukazały się w połowie grudnia w międzynarodowej prasie. Powołując się na raport brytyjskiej organizacji Conflict Armament Research, dziennikarze informowali, że w irańskich dronach kamikadze Shahed oraz taktycznych bezzałogowcach Mohajer-6 odnaleziono różnorodne komponenty zachodniej produkcji. Część z nich po prostu kupiono na wolnym rynku, ale nabycie niektórych modułów jest ewidentnym przypadkiem łamania zachodnich sankcji nałożonych na Iran czy Rosję.

Wprawdzie w doniesieniach medialnych nie padła nazwa firmy u-blox, ale jej przedstawiciele sami odnieśli się do tych informacji. Jak przyznaje spółka w swoim komunikacie, jest ona świadoma, że jej komponenty są montowane w rosyjskich dronach rozpoznawczych operujących nad Ukrainą. Firma podkreśla jednak, że zdecydowanie potępia inwazję Rosji na Ukrainę, zaś w swojej polityce ustanowionej jeszcze w 2002 r. jasno zadeklarowała, iż jej produkty nie mogą być wykorzystywane w celach militarnych, w tym nawet w systemach identyfikacji celu. Z kolei już po wybuchu wojny spółka całkowicie wstrzymała eksport swoich komponentów do Rosji.

Skąd w takim razie czipy marki u-blox wzięły się w rosyjskich dronach? Jak podejrzewa spółka, Rosja po prostu zrobiła ich odpowiedni zapas jeszcze przed atakiem na Ukrainę. W komunikacie firma podkreśla jednocześnie, że zamierza zbadać każdy przypadek naruszenia jej zasad oraz kierować tego typu sprawy na drogę prawną.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS