wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-12-28| GNSS

Zachodnie odbiorniki GNSS w rosyjskich dronach? Producent odpowiada

Szwajcarska firma u-blox, znany producent odbiorczych płyt GNSS, odniósł się do informacji, jakoby jego podzespoły montowane były w rosyjskich dronach operujących nad Ukrainą.


Zachodnie odbiorniki GNSS w rosyjskich dronach? Producent odpowiada <br />
Pozostałości rosyjskiego drona irańskiej produkcji (fot. Ukrainian Armed Forces/Wikipedia)
Pozostałości rosyjskiego drona irańskiej produkcji (fot. Ukrainian Armed Forces/Wikipedia)

U-blox to szwajcarski producent czipów z rocznym przychodem na poziomie 414 mln franków (dane za rok 2021). Jedną ze kluczowych specjalności tej firmy są nawigacyjne płyty odbiorcze szeroko wykorzystywane nie tylko w elektronice użytkowej, ale również w instrumentach wymagających wysokiej dokładności pomiaru.

Opublikowane właśnie stanowisko firmy u-blox jest reakcją na serię artykułów, które ukazały się w połowie grudnia w międzynarodowej prasie. Powołując się na raport brytyjskiej organizacji Conflict Armament Research, dziennikarze informowali, że w irańskich dronach kamikadze Shahed oraz taktycznych bezzałogowcach Mohajer-6 odnaleziono różnorodne komponenty zachodniej produkcji. Część z nich po prostu kupiono na wolnym rynku, ale nabycie niektórych modułów jest ewidentnym przypadkiem łamania zachodnich sankcji nałożonych na Iran czy Rosję.

Wprawdzie w doniesieniach medialnych nie padła nazwa firmy u-blox, ale jej przedstawiciele sami odnieśli się do tych informacji. Jak przyznaje spółka w swoim komunikacie, jest ona świadoma, że jej komponenty są montowane w rosyjskich dronach rozpoznawczych operujących nad Ukrainą. Firma podkreśla jednak, że zdecydowanie potępia inwazję Rosji na Ukrainę, zaś w swojej polityce ustanowionej jeszcze w 2002 r. jasno zadeklarowała, iż jej produkty nie mogą być wykorzystywane w celach militarnych, w tym nawet w systemach identyfikacji celu. Z kolei już po wybuchu wojny spółka całkowicie wstrzymała eksport swoich komponentów do Rosji.

Skąd w takim razie czipy marki u-blox wzięły się w rosyjskich dronach? Jak podejrzewa spółka, Rosja po prostu zrobiła ich odpowiedni zapas jeszcze przed atakiem na Ukrainę. W komunikacie firma podkreśla jednocześnie, że zamierza zbadać każdy przypadek naruszenia jej zasad oraz kierować tego typu sprawy na drogę prawną.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS