wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-09-21| Mapy, Prawo

Rosja będzie karać za niepoprawne politycznie mapy

Wysoka grzywna lub nawet kara więzienia ma grozić za rozpowszechnianie map podważających integralność terytorialną Rosji – zakłada projekt przepisów złożonych w rosyjskiej Dumie.


Rosja będzie karać za niepoprawne politycznie mapy

Jak informuje rosyjski niezależny portal Meduza, do Dumy wpłynęły równolegle aż dwa poselskie projekty ustaw wprowadzające kary za dystrybucję i prezentację map oraz obrazów „podważających integralność terytorialną Rosji”. Pierwsza propozycja ma znowelizować ustawę „o przeciwdziałaniu działalności ekstremistycznej”, a druga – kodeks wykroczeń administracyjnych.

Proponowane przepisy zakładają, że publikacja map, na których np. Krym czy Kuryle nie należą do Rosji, uznawana byłaby za ekstremizm. A za czyn taki groziłaby grzywna w wysokości 1 mln rubli (równowartość 78 tys. zł), a nawet 15 dni aresztu. Nowelizacja przewiduje ponadto, że kary te mają być nakładane za rozpowszechnianie materiałów nie tylko wyszczególnionych na specjalnej liście zabronionych (jak to było dotychczas), ale również za wszystkie publikacje, które spełniają ustawową definicję „ekstremizmu”.

Jak wyjaśniają autorzy tej inicjatywy, ma ona być odpowiedzą na wojnę hybrydową, jaką Zachód rozpętał przeciwko Rosji, a której częścią jest m.in. publikowanie map podważających integralność terytorialną Rosji.

Dodajmy, że równolegle w Dumie trwają prace legislacyjne nad innymi zmianami w prawie, które w kontekście wojny w Ukrainie będą zaostrzać kary za różne przestępstwa i wykroczenia. Wprowadzona ma być np. kara „za dobrowolne poddanie się” – grozić będzie za to od 3 do nawet 10 lat więzienia. Ostrzej karane ma być ponadto np. nieuprawnione opuszczenie jednostki wojskowej czy grabieże.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS