wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-11-04| GNSS, Geodezja, Przetargi

ASG-EUPOS wzbogaci się o 11 stacji referencyjnych

Jeszcze w tym roku infrastruktura systemu ASG-EUPOS powinna się poszerzyć o 11 stacji referencyjnych w nowych lokalizacjach. Gdzie konkretnie?


ASG-EUPOS wzbogaci się o 11 stacji referencyjnych
ASG-EUPOS wzbogaci się o 11 stacji referencyjnych <br />
Lokalizacja nowych stacji referencyjnych ASG-EUPOS (źródło: GUGiK)
Lokalizacja nowych stacji referencyjnych ASG-EUPOS (źródło: GUGiK)
ASG-EUPOS wzbogaci się o 11 stacji referencyjnych <br />
źródło: GUGiK
źródło: GUGiK
ASG-EUPOS wzbogaci się o 11 stacji referencyjnych <br />
źródło: GUGiK
źródło: GUGiK

Na początku listopada Główny Urząd Geodezji i Kartografii ogłosił przetarg na „Instalację infrastruktury stacji referencyjnych systemu ASG-EUPOS”. Jak czytamy w dokumentacji zamówienia, nowe stacje powstaną na punktach podstawowej osnowy geodezyjnej zlokalizowanych w: Bolesławcu, Gołdapi, Inowrocławiu, Osieku, Oświęcimiu, Piszu, Siemiatyczach, Słupnie, Terespolu, Wicku oraz Zamościu (patrz mapa obok).

Na każdej z nich wykonawca zainstaluje dostarczony przez GUGiK sprzęt, tj.: odbiornik GNSS, szafę RACK do instalacji urządzeń w pomieszczeniu oraz urządzenie podtrzymania zasilania UPS. We własnym zakresie zorganizuje zaś maszt antenowy, kable, instalację odgromową czy bezpiecznik antyprzepięciowy.

Wyznaczony przez zamawiającego termin realizacji prac upływa 23 grudnia br. Oferty w przetargu można składać do 10 listopada.

Coraz więcej użytkowników ASG-EUPOS

Wraz z ogłoszeniem przetargu GUGiK podał najnowsze statystyki dotyczące użytkowania ASG-EUPOS. Potwierdzają one wnioski płynące z poprzednich danych z początku października, że zniesienie opłat za korzystanie z tego sytemu (co obowiązuje od 2 października br.) znacznie zwiększyło jego popularność.

Po szczycie rejestracji nowych użytkowników (co nastąpiło 3 i 4 października), kiedy to dziennie rejestrowało się ponad stu nowych użytkowników, sytuacja się unormowała i pod koniec października liczba rejestracji spadła do około 20-40 dziennie. Łącznie w październiku zarejestrowało się 1076 nowych użytkowników oraz zostało utworzonych około 600 użytkowników dodatkowych dla podmiotów posiadających dużą liczbę odbiorników GNSS.

Ponadto po zniesieniu opłat zaobserwowano skokowy wzrost liczby użytkowników łączących się co najmniej raz w ciągu dnia: z około 2500-2600 do około 3000, i liczba ta utrzymuje się obecnie na tym poziomie. Najwięcej użytkowników – aż 3093 – połączyło się z systemem 26 października.

Maksymalna liczba równoczesnych połączeń w ciągu dnia wzrosła z około 800 do poziomu 1100-1200 i utrzymuje się obecnie na takim poziomie. Najwięcej połączeń z serwisami systemu jest realizowane w godzinach 11-12. Maksymalna liczba połączeń wyniosła 1285 użytkowników, co odnotowano 27 października.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS