Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-09-08| GNSS

Nowy smartfon Huawei pozwoli na komunikację przez satelity BeiDou

Część satelitarnych systemów nawigacji pozwala nie tylko na wyznaczanie pozycji, ale również na przesyłanie krótkich wiadomości tekstowych. Funkcja ta staje się dostępna w pierwszych smartfonach.


Nowy smartfon Huawei pozwoli na komunikację przez satelity BeiDou <br />
Huawei Mate 50
Huawei Mate 50
Nowy smartfon Huawei pozwoli na komunikację przez satelity BeiDou <br />
Funkcja powiadamiania ratunkowego w iPhone'ach 14
Funkcja powiadamiania ratunkowego w iPhone'ach 14

Jak podczas wtorkowej (6 września) prezentacji nowego flagowego smartfona chwaliła się chińska firma Huawei, jej Mate 50 jest pierwszym masowym urządzeniem mobilnym na rynku, które pozwoli korzystać z usługi transmisji tekstu za pośrednictwem satelitów BeiDou III generacji. Dzięki tej funkcji użytkownik będzie mógł wysłać krótką wiadomość tekstową praktycznie z każdego miejsca na Ziemi, nawet bez dostępu do sygnału telefonii komórkowej. Rozwiązanie to będzie szczególnie przydatne przy wzywaniu służb ratunkowych w odludnych zakątkach naszej planety.

Co jednak istotne, w przypadku BeiDou funkcja ta działa tylko w jedną stronę – tj. użytkownik może wysłać wiadomość, ale już nie ma możliwości odbierania komunikatów tą samą drogą. Na marginesie odnotujmy, że takie rozwiązanie oferuje europejski system Galileo. Pozwala ono np. poinformować poszkodowanego nadawcę wiadomości, że pomoc jest już w drodze. Na razie brak jest jednak smartfonów, które korzystają z tej usługi.

Szybka odpowiedź Apple’a

Na ripostę konkurencji nie trzeba było długo czekać. Już dzień później, 7 września, amerykańska firma Apple oficjalnie zaprezentowała iPhone’a 14, którego jednym z kluczowych wyróżników jest właśnie możliwość satelitarnej komunikacji.

W tym przypadku urządzenie nie korzysta jednak z satelitów GNSS, lecz ze znajdujących się na niskiej orbicie aparatów telekomunikacyjnych konstelacji Globalstar. Podobnie jak w Mate 50 funkcja ta ma służyć nie do codziennej komunikacji, ale wyłącznie w sytuacjach wyjątkowych. Zintegrowano ją np. z nowym narzędziem Crash Detection, które automatycznie wykrywa np. upadek użytkownika i jeśli ten nie zareaguje w odpowiednim czasie na komunikat telefonu, urządzenie wysyła do odpowiednich służb naszą lokalizację wraz z wezwaniem pomocy.

Na razie funkcja satelitarnej komunikacji w iPhone’ach 14 będzie dostępna jedynie na terytorium Kanady i USA. Korzystanie z niej ma być bezpłatne przez pierwsze dwa lata. Jaki będzie jej koszt po tym okresie, na razie nie wiadomo.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS