Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-01-31| GNSS

Galileo odpowie na sygnał SOS

Usługa poszukiwawczo-ratunkowa (SAR) europejskiego systemu nawigacji została właśnie rozbudowana o nową, unikatową funkcję.


Galileo odpowie na sygnał SOS <br />
fot. GSA
fot. GSA

Serwis ten jest częścią międzynarodowego systemu Cospas-Sarsat. W razie potrzeby użytkownik kompatybilnego odbiornika może nadać sygnał SOS, który za pośrednictwem satelitów przekazywany jest do odpowiednich służb. Oczywiście wiadomość ta zawiera również informacje o lokalizacji osoby potrzebującej pomocy. Administratorzy Galileo szacują, że serwis SAR pozwala ratować rocznie nawet 2 tys. osób.

Podczas odbywającej się w Belgii 12. Europejskiej Konferencji Kosmicznej ogłoszono pełną operacyjność nowej funkcji działającej w ramach usługi Galileo SAR. Od teraz nie tylko przekaże ona sygnał SOS, ale także prześle nadawcy powiadomienie o tym, że pomoc jest już w drodze. Jak zapewniają administratorzy, zazwyczaj taka wiadomość powinna nadejść w ciągu kilku minut od nadania sygnału SOS. Maksymalnie czas oczekiwania może zaś wynieść pół godziny.

Obecnie 24 z 26 satelitów Galileo jest wyposażonych w ładunek obsługujący sygnały Cospas-Sarsat. Waży on zaledwie 8 kg i zużywa tylko 3% energii aparatu.

Czym jest Cospas-Sarsat?

System Cospas-Sarsat jest inicjatywą USA, Kanady, Francji i Rosji (wówczas ZSRR) z 1979 roku. Początkowo sygnały SOS były obsługiwane przez satelity na niskiej orbicie, później zaczęto wykorzystywać również aparaty geostacjonarne. Wadą tych pierwszych jest niewielkie pole widzenia, a drugich – brak możliwości lokalizowania nadawcy sygnału. Złotym środkiem są satelity na orbicie średniej, takie jak właśnie Galileo. Pozwalają one zredukować czas wykrycia sygnału z 4 godzin do 5 minut oraz podnieść dokładność wyznaczania pozycji do 1-2 km.

Źródło: GSA, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS