wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-10-28| GNSS

Jeszcze lepsza usługa otwarta Galileo

Trzy modyfikacje wprowadzane właśnie w wiadomościach nawigacyjnych europejskiego systemu nawigacji pozwolą jeszcze lepiej korzystać z usługi darmowej otwartej Galileo.


Jeszcze lepsza usługa otwarta Galileo

O zmianach tych Europejska Agencja Kosmiczna informowała jeszcze na początku września br. – teraz poznaliśmy szczegóły modyfikacji.

Jak wynika z komunikatu EUSPA (Agencji UE ds. Programu Kosmicznego), zmiany wprowadzono w jednym z czterech typów wiadomości nawigacyjnych nadawanych przez satelity Galileo, czyli I/NAV. Dotyczą one komunikatów dla usługi otwartej Galileo (Galileo Open Service) nadawanej na kanale E1-B.

Pierwsze dwie zmiany dotyczą funkcji Reduced Clock Ephemeris Data (RedCED) oraz Reed-Solomon Outer Forward Error Correction (RS FEC2). Z punktu widzenia przeciętnego użytkownika te skomplikowane terminy oznaczają tyle, że sygnały Galileo powinny jeszcze bardziej skrócić czas oczekiwania na inicjalizację pomiaru, tzw. TTFF (Time to First Fix).

– W wielu warunkach czas potrzebny na otrzymanie poprawek zegara i danych efemeryd ma duży wpływ na TTFF – wyjaśnia Guerric Pont, kierownik programu eksploatacji Galileo. – Dzięki skróceniu tego czasu funkcje te przyniosą korzyści wszystkim aplikacjom, które wymagają odbioru tych danych z sygnałów nawigacyjnych – podkreśla ekspert.

Trzecią modyfikacją jest funkcja Secondary Synchronisation Patterns (SSP). Przygotowano ją przede wszystkim z myślą o zastosowaniach, gdzie wykorzystywany jest tzw. tryb GNSS-assisted mode. W tym przypadku dane nawigacyjne standardowo otrzymywane są z innych źródeł niż sygnały GNSS, co powoduje rozbieżności w wyznaczaniu czasu względem systemu Galileo sięgające nawet kilku sekund. Dzięki SSP rozbieżności te będą mogły być rozwiązywane szybko i stabilnie – podkreśla EUSPA.

Wymienione wyżej modyfikacje w wiadomościach I/NAV wprowadzono w pierwszych dwóch satelitach Galileo jeszcze pod koniec lata br., a w najbliższym czasie będą sukcesywnie implementowane w całej konstelacji tego systemu. Zmiany są wstecznie kompatybilne, nie wymagają zatem żadnych modyfikacji po stronie odbiornika.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS