Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-10-28| GNSS

Jeszcze lepsza usługa otwarta Galileo

Trzy modyfikacje wprowadzane właśnie w wiadomościach nawigacyjnych europejskiego systemu nawigacji pozwolą jeszcze lepiej korzystać z usługi darmowej otwartej Galileo.


Jeszcze lepsza usługa otwarta Galileo

O zmianach tych Europejska Agencja Kosmiczna informowała jeszcze na początku września br. – teraz poznaliśmy szczegóły modyfikacji.

Jak wynika z komunikatu EUSPA (Agencji UE ds. Programu Kosmicznego), zmiany wprowadzono w jednym z czterech typów wiadomości nawigacyjnych nadawanych przez satelity Galileo, czyli I/NAV. Dotyczą one komunikatów dla usługi otwartej Galileo (Galileo Open Service) nadawanej na kanale E1-B.

Pierwsze dwie zmiany dotyczą funkcji Reduced Clock Ephemeris Data (RedCED) oraz Reed-Solomon Outer Forward Error Correction (RS FEC2). Z punktu widzenia przeciętnego użytkownika te skomplikowane terminy oznaczają tyle, że sygnały Galileo powinny jeszcze bardziej skrócić czas oczekiwania na inicjalizację pomiaru, tzw. TTFF (Time to First Fix).

– W wielu warunkach czas potrzebny na otrzymanie poprawek zegara i danych efemeryd ma duży wpływ na TTFF – wyjaśnia Guerric Pont, kierownik programu eksploatacji Galileo. – Dzięki skróceniu tego czasu funkcje te przyniosą korzyści wszystkim aplikacjom, które wymagają odbioru tych danych z sygnałów nawigacyjnych – podkreśla ekspert.

Trzecią modyfikacją jest funkcja Secondary Synchronisation Patterns (SSP). Przygotowano ją przede wszystkim z myślą o zastosowaniach, gdzie wykorzystywany jest tzw. tryb GNSS-assisted mode. W tym przypadku dane nawigacyjne standardowo otrzymywane są z innych źródeł niż sygnały GNSS, co powoduje rozbieżności w wyznaczaniu czasu względem systemu Galileo sięgające nawet kilku sekund. Dzięki SSP rozbieżności te będą mogły być rozwiązywane szybko i stabilnie – podkreśla EUSPA.

Wymienione wyżej modyfikacje w wiadomościach I/NAV wprowadzono w pierwszych dwóch satelitach Galileo jeszcze pod koniec lata br., a w najbliższym czasie będą sukcesywnie implementowane w całej konstelacji tego systemu. Zmiany są wstecznie kompatybilne, nie wymagają zatem żadnych modyfikacji po stronie odbiornika.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS