Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-08-30| GNSS

Kolejny satelita w konstelacji Galileo

Po pomyślnym zakończeniu testów orbitalnych i walidacji konstelacja europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo 29 sierpnia rozrosła się o aparat GSAT0224 „Shriya”.


Kolejny satelita w konstelacji Galileo
Satelita został wystrzelony na orbitę okołoziemską 5 grudnia ubiegłego roku razem z urządzeniem GSAT0223 „Nikolina”, który został włączony do konstelacji w maju br. Jak informuje Agencja UE ds. Programów Kosmicznych (EUSPA), aby GSAT0224 mógł dołączyć do rodziny Galileo, musiał przejść orbitalne testy, które odbywały się od stycznia do marca br., a potem w lipcu i sierpniu walidację na orbicie (IOV). „Nikolina” i „Shriya” są pierwszymi satelitami Galileo z trzeciej transzy pierwszej generacji. Łącznie ma być ich 12, a później na orbitę ma trafić generacja II.

Obecnie w konstelacji Galileo sygnały nawigacyjne nadają 23 satelity, zaś do ogłoszenia pełnej operacyjności systemu potrzeba 24. Kiedy to nastąpi? Wstępne plany EUSPA mówiły jeszcze o bieżącym roku, ale inwazja Rosji na Ukrainę zapewne opóźni ten harmonogram. Wszystko dlatego, że w najbliższym starcie miała zostać wykorzystana rosyjska rakieta nośna Sojuz. Wobec trwającej wojny Europa zrezygnowała jednak z ich stosowania.

AW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS