Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-12-05| GNSS

Kolejne satelity Galileo na orbicie

W nocy z 4 na 5 grudnia polskiego czasu wystrzelono dwa kolejne satelity europejskiego systemu nawigacji Galileo. To jeden z ostatnich kroków w kierunku ogłoszenia pełnej operacyjności Galileo.


Kolejne satelity Galileo na orbicie

Jest to już 27. oraz 28. aparat tej konstelacji. Po dotarciu na docelową orbitę na wysokości 23 222 km będą one przechodzić testy działania poszczególnych podsystemów. Jeśli przebiegną pomyślnie, powinny rozpocząć nadawanie sygnałów nawigacyjnych w ciągu najbliższych miesięcy. Ich planowany czas pracy to 12 lat.

Wkrótce pełna operacyjność

Wystrzelone właśnie urządzenia są pierwszymi z ostatniej (trzeciej) transzy I generacji satelitów Galileo, które powstają w zakładach niemieckiej firmy OHB w Bremie. Łącznie transza ta liczy 12 aparatów. Dwa kolejne starty tej serii zaplanowano na przyszły rok. Pozostałe satelity są w trakcie integracji w zakładach OHB bądź już w trakcie naziemnych testów prowadzonych w laboratorium ESA w Holandii.

Aparaty z tej transzy pozwolą wreszcie ogłosić pełną operacyjność Galileo, do czego potrzeba 24 w pełni sprawnych satelitów (obecnie jest ich 22). Zapewnią także rezerwę na wypadek awarii orbitujących już urządzeń. ESA planuje umieścić na każdej z trzech orbit po 2 rezerwowe satelity.

Oczywiście należy nadmienić, że jeszcze przed osiągnięciem pełnej operacyjności Galileo pozwala wyznaczać pozycję na całym świecie. Jest to możliwie od grudnia 2016 roku, gdy ogłoszono inicjalne uruchomienie usług Galileo.

W kierunku II generacji

Gdy na orbicie znajdą się już wszystkie satelity z III transzy, ESA rozpocznie wystrzeliwanie II generacji aparatów Galileo. Pierwsze z nich mają znaleźć się w kosmosie jeszcze w 2024 roku.

Według zapowiedzi ESA mają one zrewolucjonizować ten system. Po pierwsze, będą znacznie większe od starszych aparatów. Po drugie, będą wyposażone we własny napęd elektryczny, co pozwoli wystrzeliwać dwa urządzenia na raz z możliwością ich samodzielnego dotarcia na docelową orbitę.

Po trzecie, ich elektronikę podkładową zaprojektowano tak, aby zapewnić możliwość rekonfiguracji satelitów już po wystrzeleniu. Pozwoli to dynamicznie dostosowywać system Galileo do zmieniających się potrzeb użytkowników, udostępniając im nowe sygnały i usługi. Po czwarte, lepsza antena nadawcza zapewni mocniejszy sygnał, bardziej odporny na zakłócanie. Po piąte, aparaty będą mogły nawiązywać między sobą łączność, co pozwoli lepiej monitorować ich stan.

Co te zmiany oznaczają dla użytkowników? Chociażby szybszą inicjalizację pomiaru czy zmniejszone zużycie energii – wyjaśnia ESA. Ma to spore znaczenie w takich zastosowaniach jak chociażby drony czy internet rzeczy (IoT).

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama