wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-11-30| GNSS

Rosjanie straszą zestrzeleniem satelitów GPS

Rosja jest gotowa zestrzelić wszystkie 32 satelity amerykańskiego systemu nawigacji GPS – taka groźba padła niedawno w pierwszym kanale rosyjskiej telewizji.


Rosjanie straszą zestrzeleniem satelitów GPS <br />
fot. Wikipedia/Andrey Korzun
fot. Wikipedia/Andrey Korzun

Takiej możliwości nie wykluczył Dmitrij Kisielow – rosyjski dziennikarz, dyrektor agencji informacyjnej Rossija Siegodnia, nazywany także głównym propagandzistą Kremla.

Jak donosi „Daily Mail”, na antenie stacji Pierwyj kanał miał on stwierdzić, że w razie pogorszenia relacji z NATO Rosja gotowa jest zestrzelić 32 satelity GPS, co w praktyce unieruchomiłoby natowskie pociski rakietowe. Kisielow twierdzi, że taki krok mógłby być odpowiedzią na ewentualne prowokacje ze strony Sojuszu Północnoatlantyckiego w związku z coraz bardziej napiętą sytuacją wokół Ukrainy. Amerykański wywiad zarzuca bowiem Rosji, że ta szykuje inwazję na wschodnią część tego kraju. Kreml odpiera jednak te zarzuty, określając je mianem „histerycznych”.

Dmitrij Kisjelow zwraca uwagę, że zestrzelenie satelitów GPS nie będzie technicznym problemem. Rosja dysponuje bowiem własnym systemem antysatelitarnym ASAT. Jego możliwości zademonstrowano zresztą całkiem niedawno. W połowie listopada Rosja zniszczyła bowiem przy użyciu ASAT swojego nieaktywnego już satelitę wywiadowczego Kosmos 1408. Krok ten wywołał oburzenie państw zachodnich, gdyż efektem tej operacji była chmura odłamków zniszczonego aparatu, która stanowiła potencjalne zagrożenie dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kisielow nie pozostawia wątpliwości – to zestrzelenie było pokazem rosyjskiej siły wobec państw Zachodu.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Ruski terror Groźby są przecież karalne. Ruscy są kryminalistami na skalę globalną. Przy nich Ben Laden to amator!
odpowiedz zgłoś
Kiedy ceny geodezyjne pójdą w górę? Wy się martwcie o siebie. Wszyscy dostają podwyżki, wszyscy podwyższają ceny, a geodeta haha no właśnie geodeci dalej wyrywają sobie mapy za 6 , 7 stówek. Mogę się zalozyc, że wpadnę tutaj za 10 i za 20 lat, a Wy dalej będzie wydzierać sobie mapy za 6, 7 stówek haha
odpowiedz zgłoś
3 wojna światowa? Wiadomo, że 3 wojna światowa będzie atmomowym armagedonem i nik jej nie wygra. Pewne jest, że 4 wojnę światową ludzkość będzie prowadzić z użyciem maczug.
 20 
 13 
odpowiedz zgłoś
odp: 3 wojna światowa? Dopóki będą maczugi nie będzie III wojny światowej
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
Rosyjska siła To jak Rosja ms taką siłę kosmiczną to dlaczego ludzie rosyjscy muszą jeździć BMW, Audi, i pracować na komputerach Apple. Ruskie weźcie się do roboty dla dobra swoich ludzi, anie za produkcję czołgów i rakiet - barany.
 17 
 51 
odpowiedz zgłoś
odp: Rosyjska siła Ciekawe dlaczego w Polsce są smacznie zbadane pierogi ruskie, barszcz ukraiński?
 7 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Rosyjska siła Bo tereny z których te potrawy pochodzą kiedyś należały do Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
 1 
 17 
zgłoś
Ruskie bajki. Rosyjskie bajki. GPS jest bardzo precyzyjny ale do nawigacji rakiet atomowych nie jest niezbędny wystarczy np. starlink. Kilometr w tą czy tamtą nie ma znaczenia.
 9 
 17 
odpowiedz zgłoś
odp: Ruskie bajki. V2 nie potrzebowały żadnego satelity
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
Potęga Rosji w kiblach Potęga Rosji mierzy się w ilości łazienek i ubikacji na mieszkańca, o ile słyszałem są za murzynami.
 25 
 66 
odpowiedz zgłoś
Wojna z Rosją Jakoś żadnemu że zwolenników idei, że Rosja max po tygodniu przegra wojnę nie przyszło do "głowy", że gdyby istniał nawet cień szansy na to, to ich ulubieni kowboje dawno mieliby na Kremlu gubernatora. A jeżeli ktoś z was myśli, że amerykańscy ludobójcy będą umierać za Częstochowę albo Kijów, zwłaszcza po klęsce w Afganistanie, to jest kretynem.
 74 
 117 
odpowiedz zgłoś
odp: Wojna z Rosją Amerykanie nie muszą, Polacy mogą 3 raz.
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
Propaganda Ludzie kochani jesteście geodetami znacie podstawy astronomii powińcie znać podstawy działania GPSu i łykacie takie brednie ruskiego propagandzisty. Ok zdmuchnęli w ramach testu swojego satelitę, ale na niskiej orbicie, Kosmos 1408 latał gdzieś na wys. 480km. GPS latają na 20tys. km skala trudności jest nieporównywalnie większa by tam coś to dostarczyć potrzeb już pełnoprawnej ciężkiej rakiety kosmicznej a nie jakieś po#$%!!ółki ASAT odpalanej z lecącego myśliwca. Oczywiście możemy bawić się orbitami wstępującymi i wyliczyć moment zderzenia z satelitą,tylko to będzie trwało nawet do kilku dni, przez ten czas jakiś John z Colorado zdąży zmienić konstelacje wszystkich satelit setki razy. Co do tych "tradycjonalistów" tak przywiązanych do osnów i już "cieszących się" że zniszczą GNSS, Przypominają mi się słowa komandora Cezarego Spechta, że jak dojdzie do tego że zaczniemy sobie nawzajem niszczyć systemy GNSS, to będziemy na etapie gzie geodezja nie będzie już nikomu potrzebna
 26 
 115 
odpowiedz zgłoś
odp: Propaganda Ground Control to Major Tom Take your protein pills and put your helmet on Ground Control to Major Tom (ten, nine, eight, seven, six) Commencing countdown, engines on (five, four, three) Check ignition and may God's love be with you (two, one, liftoff)
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: Propaganda Z tego co mi wiadomo osnowe mozna mierzyć nie tylko GPSem ale i tachimetrem (pomiar kąta i odległości). A nawet powinno się tak robić ze względu na dokładność pomiaru... Osnowa fundamentalna powinna być mierzona z dużą dokładnością, której GPS nie posiada(często odchylenie do 0,1cm gdzie pomiar musi byc wykonany z dokładnością 0,001mm)... GPS ułatwia robienie pomiarów, ale nie jest urządzeniem ostatecznym bez którego geodezja zniknie
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
spokojnie... myślę, że z siłami NATO wojna z Rosją trwała by max tydzień czasu i byłoby po wszystkim. Ale należy też przypomnieć, że w Polsce Rosjanie trzymali najprawdopodobniej przez pewien czas dwie bombki atomowe, które gdyby odpalono zniszczyłyby całkowicie terytorium Polski. Szkolono nawet polskich pilotów jak je mają zrzucić aby zmaksymalizować stopień przeżycia. Potem je wywieźli do Rosji. Myślę, że to zwykłe straszonko i nic więcej, aczkolwiek gdyby Rosja wywołała prawdziwą wojnę z zachodem to mogłoby być tak, że ci co by ją przeżyli jak mawiał Einstein rzucaliby do siebie kamieniami.
 22 
 39 
odpowiedz zgłoś
i byłby jeden plus z takiej sytuacji, nie byłoby podgików.
 13 
 9 
odpowiedz zgłoś
odp: spokojnie... max tydzień czasu? Podobnie myśleliśmy przed 1939r o sile naszej armii vs Niemcy. No trwało miesiąc, tyle ze wynik wręcz przeciwny. Siły NATO właśnie wycofały się z zacofanego Afganistanu po ponad 20 latach daremnych działań. W innych częściach świata więcej wstydu i terroryzmu, niż spektakularnych sukcesów. Przy czym może ja słaby jestem z historii, ale nie przypominam sobie, żeby kiedykolwiek USA i Rosja otwarcie walczyły ze sobą na jakimś konkretnym froncie, oprócz siania propagandy po obu stronach. Był za to przypadek kupienia sporego terenu od Rosji, zupełnie bez walki. Tych dwoje tak się "bije", że reszta, zamiast korzystać, obrywa. A my jesteśmy tylko idealnym polem bitwy lub obecnie terenem przemarszu uchodźców.
 12 
 45 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: spokojnie... Rosjanie szkolili nas jeszcze dłużej o wyższości komunizmu nad zachodnim imperializmem. A jak doszło co do czego, to żaden Polak nie miał żalu gdy ostatni Rosyjski wojak opuścił nasz kraj. Jak doszło do wolnych wyborów to żaden wychowanek Sowietów nie został wybrany. Tak narody kochają swoich okupantów.
 3 
 3 
zgłoś
odp: odp: spokojnie... A to przypomnij może konkretnie te liczby, jaką to miażdżąca stratą postkomunisci przegrali wybory. Te pierwsze po 89, bo kolejne to zdaje się wygrali. Ale ja slaby z historii jestem, już o tym pisałem. A dziś, jak patrzę na skutki agresywnego kapitalizmu, na skutki konsumpcjonizmu na kredyt, na obecną patodeweloperkę vs komunistyczne "blokowiska" (a przecież to były zaplanowane przez urbanistów osiedla "15-to minutowe", bo wraz z blokami budowano szkoły, żłobki, przychodnie, sklepy, skwery, komunikację publiczną), na patriarchalno-klerykalne ograniczanie praw kobiet i pozorne programy opiekuńcze to dochodzę do wniosku, że oba systemy dawno się skompromitowały i prawdę mówiąc nie mam ochoty głosować na kogokolwiek. A najgorsze, że jak przed 1939 odradza się najgorsza z opcji, nacjonalizm, też bagatelizowany w latach 30-tych ubiegłego wieku i znów trzeba będzie tradycyjnie głosować przeciw, a nie za.
 4 
 8 
zgłoś
. cóż, ruletki jeszcze warto trzymać..
 6 
 6 
odpowiedz zgłoś
GPS Ojej, i jak specjaliści od GPS będą wykonywać pomiary, katastrofa.
 18 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: GPS Wszczyscy bedziemy w czarnym lesie.
 2 
 11 
odpowiedz zgłoś
To nie jest śmieszne jak pewnego pięknego dnia się obudzimy i nie będzie większości satelit w konstelacji. A jak pomrukiwałem że przez #$%!!i kiedyś to może #$%!!zielnąć i dbajmy o stabilizowaną osnowę, to pewnie brzmiałem jak paranoik. Kto teraz jest w stanie przestawić się całkowicie na pomiary na istniejącą osnowę? Zwłaszcza że jest ostro przetrzebiona miejscami.
 17 
 12 
odpowiedz zgłoś
Wizjoner Radek Sikorski w 2009 roku rozważał ideę wprowadzenia Rosji do NATO :) Jeśli się nie mylę to Rosjanie nie zagrozili wprost zestrzeleniem tylko pomrukiwali, że mają takie techniczne możliwości. Przynajmniej tak im się wydaje. Rusek dysponuje kupą złomu i może sobie stosować zagrania typu POKERFACE, ale z Ukrainą.
 21 
 25 
odpowiedz zgłoś
odp: Wizjoner Radek Sikorski w 2009 roku Radzę poczytać o rosyjskiej technologi wojskowej i ich rakietach hipersonicznych(cyrkon, itp.). Rosja teraz to zupełnie inny kraj niż upadający ZSRR z przełomu lat 80/90, którego obraz ciągle się nam przedstawia jako aktualny. Świat się zmienia, tylko my ciągle tacy sami.
 11 
 25 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Wizjoner Radek Sikorski w 2009 roku A wszystko za niebieski gaz płacony przez Polaków, Niemców i resztę zachodu. Nie ma sie co podniecać technologia ruska.
 6 
 24 
zgłoś
odp: odp: Wizjoner Radek Sikorski w 2009 roku Każdy naród ma swoje legendy, mity, baśnie. W rosyjskich najzabawniejsze są te o Głupim Iwanie, Kościeju Nieśmiertelnym oraz o sukcesach wyrafinowanej techniki wojskowej.
 6 
 23 
zgłoś
a kiedy Polska stworzy swój system GNSS? Proponuję nazwę kodową dla 1 satelity, dla uczczenia wybitnego polskiego męrza stanu, Donald001.
 37 
 25 
odpowiedz zgłoś
odp: a A druga nazwa kodowa -KACZYKOD
 24 
 33 
odpowiedz zgłoś
odp: a Asy, akurat PL dokłada się do konstelacji Galileo, I jedna spośród niej ma polskie imię, chyba Zosia...
 3 
 16 
odpowiedz zgłoś
Do męrza na lit a odp: "Menszczyzna" się odezwał. Żeby pisać cokolwiek, cofnij się do czwartej klasy.
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
rzeczowo: D E B I L E
 4 
 11 
odpowiedz zgłoś
15 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS