wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-11-30| GNSS

Rosjanie straszą zestrzeleniem satelitów GPS

Rosja jest gotowa zestrzelić wszystkie 32 satelity amerykańskiego systemu nawigacji GPS – taka groźba padła niedawno w pierwszym kanale rosyjskiej telewizji.


Rosjanie straszą zestrzeleniem satelitów GPS <br />
fot. Wikipedia/Andrey Korzun
fot. Wikipedia/Andrey Korzun

Takiej możliwości nie wykluczył Dmitrij Kisielow – rosyjski dziennikarz, dyrektor agencji informacyjnej Rossija Siegodnia, nazywany także głównym propagandzistą Kremla.

Jak donosi „Daily Mail”, na antenie stacji Pierwyj kanał miał on stwierdzić, że w razie pogorszenia relacji z NATO Rosja gotowa jest zestrzelić 32 satelity GPS, co w praktyce unieruchomiłoby natowskie pociski rakietowe. Kisielow twierdzi, że taki krok mógłby być odpowiedzią na ewentualne prowokacje ze strony Sojuszu Północnoatlantyckiego w związku z coraz bardziej napiętą sytuacją wokół Ukrainy. Amerykański wywiad zarzuca bowiem Rosji, że ta szykuje inwazję na wschodnią część tego kraju. Kreml odpiera jednak te zarzuty, określając je mianem „histerycznych”.

Dmitrij Kisjelow zwraca uwagę, że zestrzelenie satelitów GPS nie będzie technicznym problemem. Rosja dysponuje bowiem własnym systemem antysatelitarnym ASAT. Jego możliwości zademonstrowano zresztą całkiem niedawno. W połowie listopada Rosja zniszczyła bowiem przy użyciu ASAT swojego nieaktywnego już satelitę wywiadowczego Kosmos 1408. Krok ten wywołał oburzenie państw zachodnich, gdyż efektem tej operacji była chmura odłamków zniszczonego aparatu, która stanowiła potencjalne zagrożenie dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kisielow nie pozostawia wątpliwości – to zestrzelenie było pokazem rosyjskiej siły wobec państw Zachodu.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS