wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-11-29| GNSS

Najstarszy satelita Galileo zakończył pracę

Po 16 latach nadawania ostatecznie wyłączono GIOVE-A – pierwszego satelitę europejskiego systemu nawigacji Galileo. Jak podkreśla ESA, był on czymś więcej niż jednym z blisko 30 aparatów tej konstelacji.


Najstarszy satelita Galileo zakończył pracę <br />
fot. ESA
fot. ESA

– Gdyby nie GIOVE-A, nie mielibyśmy dziś na orbicie 26 satelitów Galileo – komentuje Paul Verhoef, dyrektor ds. nawigacji w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). – Jego szybka budowa i wystrzelenie otworzyły drogę do dalszego rozwoju systemu – podkreśla.

Nadrzędnym celem misji GIOVE-A (Galileo In-Orbit validation Element-A) było zabezpieczenie częstotliwości dla sygnałów nawigacyjnych Galileo. Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) zarezerwował je bowiem tylko do połowy 2006 roku. By nie stracić tych częstotliwości, należało zbudować i wystrzelić satelitę nawigacyjnego, który przed tym terminem rozpocznie nadawanie sygnałów. To wymagało zaś od inżynierów ESA karkołomnego tempa prac. Projektowanie satelity rozpoczęto na przełomie wieków, budowę ukończono w II połowie 2003 roku, a testy sfinalizowano pod koniec 2005 roku. Pozwoliło to umieścić aparat na docelowej orbicie 28 grudnia 2005 roku.

– W tym czasie panowała duża niepewność: uda nam się czy nie? – przypomina Javier Benedicto, szef Departamentu Projektów Galileo w ESA. – GIOVE-A przesłał swój pierwszy sygnał 12 stycznia 2006 r., dzięki czemu Europa oficjalnie weszła do biznesu nawigacji satelitarnej – podkreśla. Zabezpieczenie częstotliwości Galileo oficjalnie potwierdzono na 3 miesiące przed upływem terminu ITU.

Misja GIOVE-A miała jednak więcej celów. Poza rezerwacją częstotliwości satelita miał także umożliwić przetestowanie w kosmosie prototypowych rubidowych zegarów atomowych, które planowano do seryjnego montażu w aparatach Galileo. Urządzenie wyposażono ponadto w sensor promieniowania, który pozwolił zbadać rozciągające się wokół naszej planety pasy radiacyjne Van Allena.

W 2008 roku na orbitę trafił drugi testowy satelita Galileo – GIOVE-B. Jego zadaniem było m.in. przetestowanie maserów wodorowych – drugiego typu zegarów atomowych, na których bazuje dziś system Galileo. Jako pierwszy rozpoczął ponadto nadawanie sygnałów nawigacyjnych kompatybilnych z amerykańskim systemem GPS.

Choć GIOVE-A wyłączono dopiero teraz, to formalnie przestał być częścią Galileo już w 2012 roku, po wystrzeleniu pierwszych operacyjnych satelitów Galileo. Umieszczono go wówczas na tzw. orbicie cmentarnej, około 100 km wyżej od operacyjnego pułapu. Aparat wciąż jednak pracował. Jego producent, brytyjska firma SSTL, wykorzystywał go w serii różnorodnych eksperymentów, m.in. dotyczących pozycjonowania satelitów na podstawie sygnałów GNSS czy dalszych badań jonosfery. Pozyskane przez niego dane pozwoliły opracować model zewnętrznych pasów Van Allena, który do dziś wykorzystywany jest przy projektowaniu satelitów.

– Właściwie sam satelita nadal działa dobrze – wyjaśnia Sarah Lawrence z SSTL. – Powodem zakończenia misji jest przestarzałe oprogramowanie w naszym centrum sterowania – dodaje.

Źródło: ESA, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS