Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-09-02| GNSS

Nowe satelity Galileo podnoszą poprzeczkę jakości pozycjonowania

Uruchomione w ostatnich tygodniach dwa nowe satelity europejskiego systemu nawigacji pozornie niczym nie różnią się od swoich poprzedników. Jednak w praktyce testują rozwiązanie, które wymiernie podniesie jakość usług Galileo.


Nowe satelity Galileo podnoszą poprzeczkę jakości pozycjonowania

Mowa o aparatach oznaczonych numerami 27 i 28, które wyniesiono w kosmos 5 grudnia 2021 r. Pierwszy z nich stał się dostępny dla użytkowników w maju, a drugi – pod koniec sierpnia br.

Jak jednak podkreśla Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), nie są to dokładnie takie same satelity jak 21 pozostałych nadających obecnie sygnały nawigacyjne. Testy przeprowadzone latem tego roku wykazały bowiem, że jakość ich pracy jest najlepsza w całej konstelacji Galileo.

Nie jest to przypadek, bowiem w aparatach tych testowo wdrożono udoskonalone wiadomości nawigacyjne, które oferują użytkownikom Galileo konkretne wymierne korzyści. To między innymi krótszy czas uzyskiwania fiksa (czyli inicjalizacji pomiaru) oraz łatwiejszy dostęp do informacji o czasie. W ocenie ESA nowe wiadomości powinny ponadto podnieść jakość pozycjonowania przy ograniczonej widoczności nieba, np. w lesie, górach czy wśród wysokiej zabudowy.

Opracowanie tej modyfikacji było możliwe dzięki nowemu oprogramowaniu, które przygotowane zostało przez ESA wspólnie z firmami Thales Alenia Space, SSTL oraz OHB. Prowadzone przez całe tegoroczne lato szeroko zakrojone testy pozwoliły się upewnić, że te nowe wiadomości są w pełni kompatybilne ze wszystkimi elementami systemu Galileo.

Stefan Wallner, szef G1 Signal in Space Engineering Unit, komentuje: „Te testy miały kluczowe znaczenie dla całego Galileo, ponieważ oznaczają, że użytkownicy końcowi tego systemu są teraz w stanie złapać fiksa dwa razy szybciej niż dotychczas, w czasie zaledwie 16 sekund”.

Wspomniane korzyści są na razie słabo odczuwalne, bo oferują je tylko dwa satelity. ESA planuje jednak, że udoskonalone wiadomości nawigacyjne zostaną wdrożone w pozostałych orbitujących już satelitach Galileo najpóźniej do października br. Oczywiście będą też nadawane przez aparaty, które dopiero są szykowane do startu.

Źródło: ESA, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS