Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-08-30 | GNSS, Geodezja, Edukacja

Wysokość Rysów zweryfikowana

Właśnie zakończyła się kampania pomiarowa wysokości szczytów w Tatrach Wysokich i Zachodnich, dzięki której można było zrewidować wysokości polskich gór. Naukowcy z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przeprowadzili łącznie 570 pomiarów na tatrzańskich szlakach o długości ponad 200 km.


Ilustracja: Wysokość Rysów zweryfikowana <br />
Pomiar na Buli pod Rysami, w tle widok na Morskie Oko i Czarny Staw
Pomiar na Buli pod Rysami, w tle widok na Morskie Oko i Czarny Staw
Ilustracja: Wysokość Rysów zweryfikowana <br />
Pomiary geodezyjne w Tatrach, Sarnia Skała
Pomiary geodezyjne w Tatrach, Sarnia Skała
Ilustracja: Wysokość Rysów zweryfikowana <br />
Model Geoida 2021 przedstawiający różnicę wysokości poziomu morza (wysokości normalne) oraz elipsoidalnych (mierzonych przez GPS) dla terenu Polski
Model Geoida 2021 przedstawiający różnicę wysokości poziomu morza (wysokości normalne) oraz elipsoidalnych (mierzonych przez GPS) dla terenu Polski
Najwyższy szczyt polskich Tatr. Dotychczas podejrzewano, że wysokość Rysów po polskiej stronie może przekraczać 2500 m n.p.m., jednakże ze względu na duży błąd pomiarowy lidaru nie można było rozstrzygnąć, ile dokładnie wynosi wysokość najwyższej góry w Polsce. [Przypomnijmy, że nowe wysokości tatrzańskich szczytów i przełęczy opublikowali w 2020 r. na swoich mapach Zakład Kartograficzny Sygnatura oraz Wydawnictwo Kartograficzne Polkart. Bazują one na analizie danych z lotniczego skanowania laserowego (ALS), które od 31 lipca 2020 r. są dostępne bez opłat – red.] Bezpośrednie pomiary wykonane na Rysach w trakcie tegorocznej kampanii pozwoliły stwierdzić, że wierzchołek polsko-słowackiego słupka granicznego znajduje się na wysokości 2499,71 m n.p.m., czyli w zaokrągleniu do pełnych metrów – 2500 m n.p.m. Jednakże słupek graniczny nie jest obiektem naturalnym. Wierzchołek najwyższej stabilnej skały naturalnej w Polsce znajduje się na wysokości 2499,44 m n.p.m. Czyli zabrakło dokładnie 6 cm wysokości, żeby w zaokrągleniu móc stwierdzić, że wysokość najwyższego polskiego szczytu (naturalnego) to 2500 m.

Rysy słowackie.
Z kolei obok szczytu Rysów, przez który przebiega granica polsko-słowacka, znajduje się szczyt, który w całości leży po stronie słowackiej. Historyczne źródła wskazywały, że jest on wyższy o 4 metry od tego, który znajduje się w Polsce. Jak się okazuje, wysokość wierzchołka słowackiego to 2500,91 m, czyli zaledwie o 1,20 m wyżej niż wierzchołek północno-zachodni, przez który biegnie granica polsko-słowacka. Natomiast popularna Bula pod Rysami, którą mija się zdobywając Rysy od strony polskiej, ma wysokość 2054,90 m n.p.m. (2055 m n.p.m. w zaokrągleniu), a nie jak dotychczas podawano 2054 m n.p.m.

Świnica.
Pomiary satelitarne wykonane na szczycie Świnicy techniką bezpośrednią GNSS pozwoliły jednoznacznie określić wysokość szczytu. Dziś już wiemy, że wynosi ona 2302,36 m, czyli jest o ponad 1 m wyższa niż wcześniej zakładano. To wierzchołek naturalnego głazu znajdującego się na szczycie. Nieco poniżej szczytu znajduje się słupek granicy polsko-słowackiej, którego wierzchołek znajduje się na wysokości 2301,57 m. Czasem zdarzają się sytuacje podawania na mapach wysokości punktu geodezyjnego lub słupa zamiast naturalnego szczytu. Na Świnicy pomiary jednoznacznie wskazują, że wysokość podawana w atlasach i podręcznikach powinna zostać poprawiona, gdyż wynosi 2302 m n.p.m.

Orla Perć.
To najtrudniejszy szlak turystyczny w Polsce i zarazem najniebezpieczniejszy. Wymaga umiejętności wspinaczkowych oraz bardzo dobrej kondycji fizycznej. Szlak wiedzie od Zawratu przez Kozią Przełęcz i Kozi Wierch, Granaty do Krzyżnego. Dotychczas przyjmowana wysokość Skrajnego Granatu wynosiła 2225 m n.p.m. Jak się jednak okazało w wyniku dokładnych pomiarów, właściwa wysokość Skrajnego Granatu to 2228,34 m n.p.m., czyli o ponad 3 metry więcej niż wcześniej zakładano. Z drugiej strony wysokość Pośredniego Granatu to 2233,07 m n.p.m., a nie jak podają podręczniki 2234 m n.p.m. Natomiast wysokość Małego Koziego Wierchu to 2225,53 m n.p.m., a nie jak wcześniej sądzono – 2228 m n.p.m.

Geoida 2021. W 2021 r. został opracowany najdokładniejszy dotychczas model przebiegu poziomu morza pod powierzchnią Polski o nazwie „Geoida 2021” (lub PL-geoid2021). Jest to pierwszy model, który uwzględnia zarówno pomiary na obszarze Polski, jak i w krajach ościennych, a w szczególności po słowackiej części Tatr. Powstał on w oparciu o pomiary geodezyjne różnic wysokości, tzw. niwelację precyzyjną, pomiary grawimetryczne, jak i pomiary satelitarne GPS. Ponadto zostały uwzględnione modele gęstości skał w skorupie ziemskiej aż do granicy skorupy i płaszcza ziemskiego, a także numeryczne modele terenu, które odgrywają szczególną rolę w terenach górskich w zakresie stosowanych poprawek obliczeniowych. Model Geoida 2021 został opracowany na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, a od kwietnia 2022 r. został wprowadzony jako model obowiązujący na terenie całego kraju przez Głównego Geodetę Kraju.

System wysokości. Model Geoida 2021 odnosi swoją wysokość do mareografu w Amsterdamie, czyli do Morza Północnego. Dzięki temu Polska uniezależniła się od dotychczas stosowanego systemu wysokości opartego o mareograf na Morzu Bałtyckim w Kronsztadzie koło Sankt Petersburga w Rosji. Różnica pomiędzy wysokościami w dwóch systemach wysokości wynosi od 10 do 22 cm w zależności od części Polski oraz wynika z faktu, że model „Amsterdam” oparty jest o nowsze i dokładniejsze pomiary geodezyjne, w tym pomiary satelitarne, a ponadto lustro wody w Morzu Bałtyckim jest nieco wyżej niż w Morzu Północnym. Kronsztadzki system wysokości można w Polsce jeszcze stosować, lecz nie dłużej niż do 31 grudnia 2023 r. Po tym terminie w Polsce będzie obowiązywał tylko i wyłącznie system wysokości „Amsterdam”, czyli podobnie, jak w wielu krajach Europy Środkowej i Zachodniej. Dlatego najnowszy i najdokładniejszy model wysokości poziomu morza dla Polski – Geoida 2021 – opiera się wyłącznie o najnowszy system wysokości odniesiony do Morza Północnego. Różnice pomiędzy poprzednim modelem, który nie uwzględniał danych ze Słowacji, sięgają nawet 40 cm w okolicach Zakopanego i Tatrach. Dlatego też wcześniejsze pomiary wysokościowe na tym obszarze mogły być obarczone znacznymi błędami pomiarowymi, gdy wykonywano je technikami satelitarnymi GNSS.

Jak mierzono szczyty i jak dokładne są pomiary? Pomiary wykonano w oparciu o obserwacje satelitarne Globalnych Nawigacyjnych Systemów Satelitarnych (GNSS): GPS, GLONASS, Galileo i BeiDou przy pomocy precyzyjnych, wieloczęstotliwościowych odbiorników geodezyjnych. Pomiary zostały wykonane z wykorzystaniem poprawek generowanych przez państwowy system Aktywnej Sieci Geodezyjnej ASG-EUPOS oraz poprawek sieciowych czasu rzeczywistego (RTN) w oparciu o stacje referencyjne na terenie Polski i Słowacji. Wysokości elipsoidalne zostały zredukowane do systemu wysokości „Amsterdam”, czyli PL-EVRF2007-NH, w oparciu o model PL-geoid2021 opracowany przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Dokładność modelu geoidy została oszacowana przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii na 1,9 cm, przy czym w terenach górskich oraz przygranicznych może się nieco różnić. Błędy formalne wyznaczenia wysokości elipsoidalnych wahały się w granicach 7-14 mm, jednakże ze względu na sporą różnicę wysokości pomiędzy stacjami referencyjnymi oraz punktami pomiarowymi jest on niedoszacowany. Zakładany całkowity błąd wyznaczenia wysokości w systemie ASG-EUPOS wynosi nie więcej niż 5 cm z wykorzystaniem danych korekcyjnych sieciowych RTN (serwis NAWGEO) z uwzględnieniem dokładności modelu geoidy.

Kampania pomiarowa 2022. Statystyki. W celu wykonania pomiarów pracownicy i doktoranci z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiuprzebyli łącznie 231,7 km szlaków górskich pokonując różnicę wysokości (w górę i w dół) równą 39963 m, czyli ponad czterokrotnie więcej niż wysokość Mount Everest! W skład zespołu pomiarowego weszli: prof. dr hab. inż. Krzysztof Sośnica, dr inż. Kamil Kaźmierski, dr inż. Adrian Kaczmarek, mgr inż. Dariusz Strugarek, mgr inż. Sylwia Porucznik, mgr inż. Adrian Nowak, mgr inż. Marcin Mikoś, mgr inż. Filip Gałdyn, mgr inż. Barbara Kubiak oraz mgr inż. Joanna Najder. Model Geoida 2021 został opracowany przez dr hab. inż. Marka Trojanowicza, prof. UPWr ze wsparciem mgr inż. Magdaleny Owczarek-Wesołowskiej.
Patronat nad pomiarami objął Tatrzański Park Narodowy. Kampania pomiarowa została sfinansowana ze środków przeznaczonych na Wiodący Zespół Badawczy SpaceOS „Zespół obserwacji i badania Ziemi technikami geodezyjnymi” finansowany przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”.

Źródło: IGiG UPWr, AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Zuchy! Na początek to jestem bardzo dumny, że moi koledzy po fachu mają taką fajną zajawkę i chodzą po górach z takimi czy innymi urządzeniami pomiarowymi. No ale pojawia mi się pytanie: Czy na pewno góry się wypiętrzyły, czy też przesunęliśmy poziom "zero" w dół?
  
spacer Wiem co w wakacje będę robił, zaliczę sobie te punkty... :-)
  
Gdyby wśród tych naukowców był choć jeden geodeta to by nie podał wysokości naturalnego terenu z dokładnością do 1 cm i to jeszcze w sytuacji, gdy miedzy z dokładnością 5 cm. Ale spokojnie, za 10 lat wyruszy nowa ekipa doktorantów i znów im wyjdzie co innego.
    16 
 5 
odp: Gdyby Przecież wiadomo, że na mapach (o ile cokolwiek będzie zmieniane) wysokości będą podawane z odpowiednią dokładnością. Myślę, że autorzy artykułu chcieli pokazać tylko zwykłemu czytelnikowi (niekoniecznie geodecie) czy np. dużo brakowało do zmiany oficjalnie przyjętej wysokości szczytu. Pisanie, że osoby biorące udział w tym projekcie nie są geodetami, bo podają wysokości z nieodpowiednią dokładnością jest po prostu śmieszne i wygląda to po prostu na usilną próbę przyczepienia się do czegokolwiek. Szkoda, że w naszym środowisku geodezyjnym jest tyle wiecznie niezadowolonych z wszystkiego ludzi.
    1 
 20 
odp: Gdyby Ehhh, gdyby tylko wśród naukowców wyznaczających np. współrzędne geocentrum był choć jeden geodeta to by nie podał współrzędnych z dokładnością do 1 mm... A w ogóle to po co to mierzyć, przecież to nie stanowi elementu mapy zasadniczej, a jak wiadomo naukowcy w swoich badaniach opierają się na rozporządzeniach dotyczących sporządzania np. MDCP, prawda..?
    1 
 2 
Sukces ważniejszy niż myślicie... Bo moi drodzy "poważni geodeci": jeśli śmieszkujecie z mierzenia szczytów gór i weryfikowania ich wysokości o kilkadziesiąt centymetrów albo z innych, tego typu akcji, to zauważcie, że to dzięki takim akcjom społeczeństwo słyszy o geodezji w pozytywny sposób; a nie że kolejny "pijany geodeta" źle zmierzył granice dzialki, i Kargul z Pawlakiem się przez to żrą u Jaworowicz... Doceńcie rolę akcji PR-owych. Musimy zacząć dbać o wizerunek geodezji i takie, naukowe badania, które robią na ludziach wrażenie, są ku temu doskonałą okazją.
    1 
 34 
odp: Sukces ważniejszy niż myślicie... No! Tov lajki poszły w górę, że ho ho.
  
 3 
odp: Sukces ważniejszy niż myślicie... Dla nielicznych studentów fajna życiowa przygoda, tyle w temacie. Coś tam słychać nawiązując do wypowiedzi "o geodezji w pozytywny sposób; a nie że kolejny "pijany geodeta" źle zmierzył granice działki''. Pijani wykładowcy również są.Co wspólnego mają akcje-praktyka, badania do granic. Granice na żywo w obecności stron (żywy organizm), skała-nie będzie się odzywać że jest 10 czy 1,9cm wyżej- niżej. W niektórych przypadkach geodezja na gruncie jest "wyższą" geodezją ze względu na naturalne i bieżące reakcje stron. Adrenalina na bieżąco.
    1 
Wysokość Rysów zweryfikowana Wysokość Rysów zweryfikowana - pomiary wykonano, by wiedzieć. Malkontenci zazroszczą... Gratulacje dla zepołu w szczególności gratulacje za odwagę i poniesiony wysiłek dla Pań reprezentujących wrocławskie środowisko naukowe.
    1 
 17 
Wysokość Rysów zweryfikowana Robienie roboty dla roboty by zweryfikować 1mm jest szczytem głupty a nie Tatr. To co jest robione jest już robieniem głupoty.
    36 
 5 
odp: Wysokość Rysów zweryfikowana Czytam Twoje komentarze tu i na geoforum.geodezja.pl od dawna. Nie pamiętam żadnego pozytywnego, czy to już mentalna starość, że cokolwiek innego niż oczekiwane lub innowacyjne to powód do frustracji? Może czas pójść na emeryturę, poodychać na łonie natury i uspokoić nerwy?
    2 
 11 
to jest życie a nie bieganie na budowie CPK czy innych rządowych inwestycji, które niepotrzebnie rozwijają Polskę.
    3 
 13 
brawo, nie mogę się już doczekać kolejnej kampanii pomiarowej. może tatry się wypiętrzą z 5 cm?
    25 
 5 
odp: brawo, Szanowny kolego, będzie kolejna kampania pomiarowa to się właśnie tego dowiemy czy się wypiętrzą, czy też nie. Geodezja nie polega tylko na robieniu map itd, niektórzy w zawód geodety wkładają też swoje pasje jakim np. jest wędrówka po górach. Łącząc przyjemne z pożytecznym Naukowcy zbadali wysokości szczytów Polskich gór. Wielki szacunek dla osób, które udowodniły, że dotychczasowe wysokości szczytów gór były określone z dużym błędem, co wynikało ze sposobu pozyskania tych danych.
    2 
 40 
wielki szacunek, za kawał dobrej i tradycyjnie nikomu niepotrzebnej roboty. na koszt podatnika rzecz jasna. który nie będzie miał czym domu ogrzać, ale będzie wiedział, że "naukowcy" z wrocławia wypiętrzyli tatry.
    34 
 7 



zobacz też:

Nowy model quasi-geoidy już obowiązuje

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii model PL-geoid2021 został...

To jaka jest w końcu wysokość Rysów?

Spore zainteresowanie mediów wzbudziła niedawna analiza kartografów, z której wynika, że najwyższy szczyt...

Nowe ustalenia dotyczące wysokości szczytów w Tatrach

Wykorzystując pozyskane ostatnio dane lidarowe, wydawcy map tatrzańskich z serii...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
49,7% powierzchni Polski leży na wysokości 100-200 metrów nad poziomem morza?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jerzy Fellmann (1922-2009)

Jerzy Fellmann (1922-2009)
Urodził się w 1922 roku. Był absolwentem liceum w Kościanie, które ukończył w 1945 r. Studia na Wydziale Geodezyjnym Politechniki Warszawskiej ukończył w 1950 r. Już w czasie studiów został asystentem na tym wydziale. Pracował w Katedrze Pomiarów...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1998
Uruchomiono system zwiększenia dokładności GPS (WAAS), zasięg działania: obszar Ameryki Północnej. Do przesyłania korekt GPS służą dwa satelity stacjonarne i dwie stacje naziemne.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2