wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-09-14| GNSS, Geodezja

To jaka jest w końcu wysokość Rysów?

Spore zainteresowanie mediów wzbudziła niedawna analiza kartografów, z której wynika, że najwyższy szczyt Polski może wznosić się równo 2500 metrów nad poziomem morza. Wynik ten postanowili zweryfikować geodeci przy użyciu precyzyjnego odbiornika GNSS, a ich pomiar zrelacjonowały Fakty TVN.


To jaka jest w końcu wysokość Rysów? <br />
fot. z archiwum Kamila Ciuraja
fot. z archiwum Kamila Ciuraja

Przypomnijmy, że nowe wysokości tatrzańskich szczytów i przełęczy opublikowali na swoich mapach Zakład Kartograficzny Sygnatura oraz Wydawnictwo Kartograficzne Polkart. Bazują one na analizie danych z lotniczego skanowania laserowego (ALS), które od 31 lipca są dostępne bez opłat.

Oczywiście największe emocje wzbudził pomiar najwyższego szczytu Polski, czyli Rysów. Według analizy kartografów polski wierzchołek wznosi się nie 2499 metrów nad poziomem morza, jak dotychczas uważano, ale o metr wyżej. Z kolei słowacki wierzchołek jest o dwa metry niższy, niż wynika z map, i liczy 2501 m n.p.m.

Rewelacje te postanowili zweryfikować geodeci Kamil Ciuraj z firmy Geotronics Dystrybucja (będącej dystrybutorem sprzętu pomiarowego Trimble’a) oraz Wojciech Kujawski z firmy geodezyjnej GeoFort w Łodzi, a ich pracy przyglądał się reporter TVN24. Pomiar wykonali znacznie dokładniejszą i precyzyjniejszą metodą, tj. przy użyciu odbiornika GNSS-RTK – wykorzystano do tego celu najnowszy satelitarny instrument firmy Trimble, czyli Trimble R12i.

Geodeci nie potwierdzili jednak wyniku bazującego na danych z ALS. Jak powiedzieli reporterowi TVN24, wierzchołkowi Rysów do magicznej bariery 2,5 tys. metrów brakuje 80 centymetrów.

Warto przypomnieć, że Rysy mierzone były niedawno również przed studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w ramach projektu „Setka w Koronie”. Również ich pomiar udowodnił, że dotychczasowa wysokość tego wierzchołka jest prawidłowa.

Relacja Faktów TVN

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
wysokość Rysów a co dla mnie jako geodecie ma znaczenie czy wysokość Rysów jest wyższa czy niższa od podawanej. Dla mnie ważne są wysokości studzienek sralniczych by sraka mogła płynąć bez przeszkód. A tu takie akademickie dywagacje nie rozwiązujące podstawowego problemu egzystencji czyli wydalania oraz skutków tegoż. Ktoś #$%!!oletami się zajmuje nikomu do niczego nie potrzebnymi. Z Rysów każde g... spłynie bez zająknięcia.
odpowiedz zgłoś
Żal Szkoda,że Nasze Rysy dalej będą niższe od Słowackich.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Żal Podniecanie się, że jakaś kupa kamieni jest wyższa od słowackiej kupy kamieni? XD XD XD
 4 
 1 
odpowiedz zgłoś
Dzięki Bogu Dzięki p.Kamilu,że wysokość pozostaje bez zmian.Martwiłem się, że znowu będę musiał iść na Rysy (po raz szósty),żeby zaliczyć te 2500.
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: Dzięki Bogu Nie ma sprawy. Ważne że za każdym razem są inne widoki :)
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Dzięki Bogu Oj tak widoki są ,tylko lata już nie te.
zgłoś
a czy... Uwzględniono anomalie grawimetryczne? Mam nadzieję, że nie pomierzono tak jak każdej pikiety wysokościowej na modelu geoidy opracowanym przez GUGiK.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
geodezja Nikt nie marudzi. Przepisy teraz są ok. W starostwie wszytko idzie jak trzeba. Na uprawnienie jest teraz bardzo łatwo zdać (za łatwo teraz jest co przekłada się na duża ilość geodetów). Tylko cenniki geodetów są do bani. Inicjatywa z pomiarem gór ok.
 4 
 2 
odpowiedz zgłoś
Bardzo fajna inicjatywa. Ważne, ze im się chce. Takie inicjatywy należy wspierać, a nie ślepo zazdrościć. Najistotniejsze jest to, że tego typu postawy popularyzują geodezję wśród zwykłych obywateli. Tak trzymać Panowie. Brawo WY.
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: Bardzo fajna inicjatywa. Nie wiem PO CO popularyzować geodezję wśród społeczeństwa? Geodetów jest ZA DUŻO.
 5 
 2 
odpowiedz zgłoś
Niestety Michał Siwicki i Sygnatura-Polkart zbyt "radośnie" podeszli do danych wysokościowych i na mapach "popoprawiali" sobie wysokości na błędne. Ciekawe, czy będą wycofywać te mapy z fantazyjnymi wysokościami, czy będą trwali w w błędzie upierając się, że to oni maja rację.
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
I się zaczęło... Już się uruchomili maruderzy, że przecież w PODGIK-u nie podbili im pieczątki. Koledzy, przypominam, że cała Polska widziała geodetę w pozytywnym kontekście, jako naukowca! Jest się z czego cieszyć... Ale że się z GGK nie żarli, to już ich trzeba zgnoić. I wy się dziwcie potem, że nie mamy samorządu...
 3 
 12 
odpowiedz zgłoś
odp: I się zaczęło... Z tym naukowcem to trochę cię poniosło
 7 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: I się zaczęło... A nie? Były kontrowersje, była zagadka, to się ludzie tłukli pół Polski, na szczyt i sprawdzają jak to jest na prawdę. Jak to nie jest nauka, to już nie wiem co...
 11 
zgłoś
Geodezja Fajnie. Gratuluję pomysłu. Teraz proponuje sprawdzić jak wygląda w realu nowy układ wysokosciowy a następnie popisać sie cenami usług geodetow.
 9 
odpowiedz zgłoś
ciecie snickersa laserem W całej branży najważniejsze nad czym powinnyśmy się pochylać... Dobrze że nie poszły na to publiczne pieniądze.
 9 
 1 
odpowiedz zgłoś
10 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS