Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2020-09-14 | GNSS, Geodezja

To jaka jest w końcu wysokość Rysów?

Spore zainteresowanie mediów wzbudziła niedawna analiza kartografów, z której wynika, że najwyższy szczyt Polski może wznosić się równo 2500 metrów nad poziomem morza. Wynik ten postanowili zweryfikować geodeci przy użyciu precyzyjnego odbiornika GNSS, a ich pomiar zrelacjonowały Fakty TVN.


Ilustracja: To jaka jest w końcu wysokość Rysów? <br />
fot. z archiwum Kamila Ciuraja
fot. z archiwum Kamila Ciuraja

Przypomnijmy, że nowe wysokości tatrzańskich szczytów i przełęczy opublikowali na swoich mapach Zakład Kartograficzny Sygnatura oraz Wydawnictwo Kartograficzne Polkart. Bazują one na analizie danych z lotniczego skanowania laserowego (ALS), które od 31 lipca są dostępne bez opłat.

Oczywiście największe emocje wzbudził pomiar najwyższego szczytu Polski, czyli Rysów. Według analizy kartografów polski wierzchołek wznosi się nie 2499 metrów nad poziomem morza, jak dotychczas uważano, ale o metr wyżej. Z kolei słowacki wierzchołek jest o dwa metry niższy, niż wynika z map, i liczy 2501 m n.p.m.

Rewelacje te postanowili zweryfikować geodeci Kamil Ciuraj z firmy Geotronics Dystrybucja (będącej dystrybutorem sprzętu pomiarowego Trimble’a) oraz Wojciech Kujawski z firmy geodezyjnej GeoFort w Łodzi, a ich pracy przyglądał się reporter TVN24. Pomiar wykonali znacznie dokładniejszą i precyzyjniejszą metodą, tj. przy użyciu odbiornika GNSS-RTK – wykorzystano do tego celu najnowszy satelitarny instrument firmy Trimble, czyli Trimble R12i.

Geodeci nie potwierdzili jednak wyniku bazującego na danych z ALS. Jak powiedzieli reporterowi TVN24, wierzchołkowi Rysów do magicznej bariery 2,5 tys. metrów brakuje 80 centymetrów.

Warto przypomnieć, że Rysy mierzone były niedawno również przed studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w ramach projektu „Setka w Koronie”. Również ich pomiar udowodnił, że dotychczasowa wysokość tego wierzchołka jest prawidłowa.

Relacja Faktów TVN

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

wysokość Rysów a co dla mnie jako geodecie ma znaczenie czy wysokość Rysów jest wyższa czy niższa od podawanej. Dla mnie ważne są wysokości studzienek sralniczych by sraka mogła płynąć bez przeszkód. A tu takie akademickie dywagacje nie rozwiązujące podstawowego problemu egzystencji czyli wydalania oraz skutków tegoż. Ktoś #$%!!oletami się zajmuje nikomu do niczego nie potrzebnymi. Z Rysów każde g... spłynie bez zająknięcia.
    3 
 1 
Żal Szkoda,że Nasze Rysy dalej będą niższe od Słowackich.
    2 
 2 
odp: Żal Podniecanie się, że jakaś kupa kamieni jest wyższa od słowackiej kupy kamieni? XD XD XD
    7 
 2 
Dzięki Bogu Dzięki p.Kamilu,że wysokość pozostaje bez zmian.Martwiłem się, że znowu będę musiał iść na Rysy (po raz szósty),żeby zaliczyć te 2500.
  
 4 
odp: Dzięki Bogu Nie ma sprawy. Ważne że za każdym razem są inne widoki :)
    1 
 1 
odp: odp: Dzięki Bogu Oj tak widoki są ,tylko lata już nie te.
    1 
a czy... Uwzględniono anomalie grawimetryczne? Mam nadzieję, że nie pomierzono tak jak każdej pikiety wysokościowej na modelu geoidy opracowanym przez GUGiK.
    1 
 4 
geodezja Nikt nie marudzi. Przepisy teraz są ok. W starostwie wszytko idzie jak trzeba. Na uprawnienie jest teraz bardzo łatwo zdać (za łatwo teraz jest co przekłada się na duża ilość geodetów). Tylko cenniki geodetów są do bani. Inicjatywa z pomiarem gór ok.
    4 
 2 
Bardzo fajna inicjatywa. Ważne, ze im się chce. Takie inicjatywy należy wspierać, a nie ślepo zazdrościć. Najistotniejsze jest to, że tego typu postawy popularyzują geodezję wśród zwykłych obywateli. Tak trzymać Panowie. Brawo WY.
    2 
 3 
odp: Bardzo fajna inicjatywa. Nie wiem PO CO popularyzować geodezję wśród społeczeństwa? Geodetów jest ZA DUŻO.
    5 
 2 
Niestety Michał Siwicki i Sygnatura-Polkart zbyt "radośnie" podeszli do danych wysokościowych i na mapach "popoprawiali" sobie wysokości na błędne. Ciekawe, czy będą wycofywać te mapy z fantazyjnymi wysokościami, czy będą trwali w w błędzie upierając się, że to oni maja rację.
    2 
 3 
I się zaczęło... Już się uruchomili maruderzy, że przecież w PODGIK-u nie podbili im pieczątki. Koledzy, przypominam, że cała Polska widziała geodetę w pozytywnym kontekście, jako naukowca! Jest się z czego cieszyć... Ale że się z GGK nie żarli, to już ich trzeba zgnoić. I wy się dziwcie potem, że nie mamy samorządu...
    3 
 12 
odp: I się zaczęło... Z tym naukowcem to trochę cię poniosło
    7 
 3 
odp: odp: I się zaczęło... A nie? Były kontrowersje, była zagadka, to się ludzie tłukli pół Polski, na szczyt i sprawdzają jak to jest na prawdę. Jak to nie jest nauka, to już nie wiem co...
  
 11 
Geodezja Fajnie. Gratuluję pomysłu. Teraz proponuje sprawdzić jak wygląda w realu nowy układ wysokosciowy a następnie popisać sie cenami usług geodetow.
    10 
ciecie snickersa laserem W całej branży najważniejsze nad czym powinnyśmy się pochylać... Dobrze że nie poszły na to publiczne pieniądze.
    10 
 1 



zobacz też:

Nowa kulminacja Gór Świętokrzyskich już w PZGiK

Niedawne odkrycie naukowców z Politechniki Świętokrzyskiej dotyczące właściwej kulminacji Gór...

Śnieżka "urosła" o metr

Najwyższy szczyt Sudetów jest o metr wyższy, niż dotychczas uważano – informację o takiej treści podało w połowie...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-02 | WARSZAWA
Wyższy wymiar bezpieczeństwa - GIS w ochronie ludności
Celem konferencji jest stworzenie przestrzeni do merytorycznych dyskusji, wymiany doświadczeń oraz...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
GEODETA testuje: ContextCapture
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Saturn ma 61 naturalnych satelitów?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Janusz Marian Gołaski (1929-2024)

Janusz Marian Gołaski (1929-2024)
Janusz Marian Gołaski urodził się 16 sierpnia 1929 r. w Siekierkach Wielkich. W 1956 r. ukończył studia z zakresu geodezji i kartografii na Politechnice Warszawskiej. Następnie uzyskiwał stopnie doktora i doktora habilitowanego, a w 1988 r. otrzymał...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1918

1918
Przy komisji Wojskowej (późniejsze Ministerstwo Spraw Wojskowych) utworzono Sekcję Geograficzną Departamentu Technicznego, a w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego - Wydział Geograficzny, tym samym w niepodległej Polsce rozpoczęła działalność...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama