Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-09-14| GNSS, Geodezja

To jaka jest w końcu wysokość Rysów?

Spore zainteresowanie mediów wzbudziła niedawna analiza kartografów, z której wynika, że najwyższy szczyt Polski może wznosić się równo 2500 metrów nad poziomem morza. Wynik ten postanowili zweryfikować geodeci przy użyciu precyzyjnego odbiornika GNSS, a ich pomiar zrelacjonowały Fakty TVN.


To jaka jest w końcu wysokość Rysów? <br />
fot. z archiwum Kamila Ciuraja
fot. z archiwum Kamila Ciuraja

Przypomnijmy, że nowe wysokości tatrzańskich szczytów i przełęczy opublikowali na swoich mapach Zakład Kartograficzny Sygnatura oraz Wydawnictwo Kartograficzne Polkart. Bazują one na analizie danych z lotniczego skanowania laserowego (ALS), które od 31 lipca są dostępne bez opłat.

Oczywiście największe emocje wzbudził pomiar najwyższego szczytu Polski, czyli Rysów. Według analizy kartografów polski wierzchołek wznosi się nie 2499 metrów nad poziomem morza, jak dotychczas uważano, ale o metr wyżej. Z kolei słowacki wierzchołek jest o dwa metry niższy, niż wynika z map, i liczy 2501 m n.p.m.

Rewelacje te postanowili zweryfikować geodeci Kamil Ciuraj z firmy Geotronics Dystrybucja (będącej dystrybutorem sprzętu pomiarowego Trimble’a) oraz Wojciech Kujawski z firmy geodezyjnej GeoFort w Łodzi, a ich pracy przyglądał się reporter TVN24. Pomiar wykonali znacznie dokładniejszą i precyzyjniejszą metodą, tj. przy użyciu odbiornika GNSS-RTK – wykorzystano do tego celu najnowszy satelitarny instrument firmy Trimble, czyli Trimble R12i.

Geodeci nie potwierdzili jednak wyniku bazującego na danych z ALS. Jak powiedzieli reporterowi TVN24, wierzchołkowi Rysów do magicznej bariery 2,5 tys. metrów brakuje 80 centymetrów.

Warto przypomnieć, że Rysy mierzone były niedawno również przed studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w ramach projektu „Setka w Koronie”. Również ich pomiar udowodnił, że dotychczasowa wysokość tego wierzchołka jest prawidłowa.

Relacja Faktów TVN

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS