Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-09-01| GNSS, Geodezja, Sprzęt

Trimble R12i: nowy odbiornik z IMU

Do grona producentów precyzyjnych odbiorników GNSS wyposażonych w jednostkę IMU dołączyła firma Trimble. Sensor ten znajdziemy w jej najnowszym modelu R12i. Co go wyróżnia na tle konkurencji?


Trimble R12i: nowy odbiornik z IMU

Warto przypomnieć, że to właśnie firma Trimble jako pierwsza wprowadziła na rynek seryjny odbiornik geodezyjny GNSS wyposażony w pochyłomierz. Mowa o modelu R10, który zaprezentowano w 2012 roku. Sensor ten wprowadził funkcję elektronicznej libelli, a później także pomiaru przy wychylonej tyczce W ślady Trimble’a szybko poszli inni producenci, choć np. Leica Geosystems swoją odpowiedź na ten produkt pokazała dopiero 3 lata temu. Był nią odbiornik GS18 T – pierwszy na rynku wyposażony w pochyłomierz bazujący na inercyjnej jednostce pomiarowej (IMU). Przewaga takiego rozwiązania polegała na tym, że sensor ten kompensuje wychylenie tyczki w pełnym zakresie, nie wymaga kalibracji i jest odporny na zakłócenia pola elektromagnetycznego. I tu konkurencja szybko podchwyciła wynalazek, a odpowiedzią Trimble’a jest właśnie R12i.

Jak wskazuje nazwa, jest to rozbudowana wersja Trimble R12, który wszedł na rynek w ubiegłym roku. Przypomnijmy, że jego wyróżnikiem jest przede wszystkim technologia ProPoint, która – jak promuje ją producent – oferuje wysoką dokładność i wiarygodność pracy nawet w trudnych warunkach pomiarowych, np. w „miejskich kanionach” czy pod gęstą roślinnością. Zalety tego rozwiązania potwierdza polski dystrybutor R12 – firma Geotronics Dystrybucja. Powołując się na relacje swoich klientów, podkreśla, że sprzęt ten z powodzeniem mierzy w leśnej gęstwinie, a nawet… wewnątrz stodoły.

Wzbogacenie R12 o IMU pozwala kompensować nawet znaczące wychylenia tyczki – służy do tego technologia nazwana przez producenta TIP. Podobnie jak u konkurencji nie wymaga ona kalibracji sensora oraz działa również przy zakłóceniach pola elektromagnetycznego (a więc np. przy instalacjach elektrycznych). Do tego R12i wyposażono w działający w czasie rzeczywistym inercyjny system nawigacyjny (INS). Jak czytamy w komunikacie prasowym, pozwala on wykrywać i korygować odchylenia wskazań IMU spowodowane użytkowaniem w czasie, temperaturą lub fizycznymi wstrząsami, pomagając zapewnić jakość i integralność pomiarów przez cały okres eksploatacji odbiornika.

– R12i reprezentuje nasze zaangażowanie w udoskonalanie pracy użytkowników dzięki najlepszemu w branży silnikowi GNSS i od teraz również kompensacji wychylenia tyczki – powiedział Ron Bisio, wiceprezes Trimble Geospatial. – Trimble jest od ponad 30 lat liderem w technologii GNSS, a R12i jest wyrazem naszego nieustającego zaangażowania w dostarczanie geodetom najbardziej zaawansowanych i zaufanych systemów GNSS na świecie – dodaje.

Co poza tym oferuje R12i? Odbiornik jest wyposażony w 672-kanałową płytę, która śledzi nie tylko sygnały GNSS, ale także satelitarne korekty RTX. Oferuje ponadto funkcję xFill, czyli posiłkowanie się usługą RTX w przypadku utraty połączenia ze stacją referencyjną. Deklarowana dokładność pomiaru RTK to 8 mm w poziomie i 15 mm w pionie. Instrument wyposażony jest w radiomodem o mocy 2 W. Jako rejestrator producent oferuje komputer polowy TSC7, T10 lub T7, choć na zasadzie BYOD (Bring Your Own Device) z powodzeniem można korzystać również z innych urządzeń wyposażonych w system iOS bądź Android.

Pełne zestawienie precyzyjnych odbiorników GNSS i rejestratorów w ofercie polskich dystrybutorów [stan na marzec 2020] dostępne jest w bezpłatnym niezbędniku NAWI

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS