Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2020-09-01 | GNSS, Geodezja, Sprzęt

Trimble R12i: nowy odbiornik z IMU

Do grona producentów precyzyjnych odbiorników GNSS wyposażonych w jednostkę IMU dołączyła firma Trimble. Sensor ten znajdziemy w jej najnowszym modelu R12i. Co go wyróżnia na tle konkurencji?


Ilustracja: Trimble R12i: nowy odbiornik z IMU

Warto przypomnieć, że to właśnie firma Trimble jako pierwsza wprowadziła na rynek seryjny odbiornik geodezyjny GNSS wyposażony w pochyłomierz. Mowa o modelu R10, który zaprezentowano w 2012 roku. Sensor ten wprowadził funkcję elektronicznej libelli, a później także pomiaru przy wychylonej tyczce W ślady Trimble’a szybko poszli inni producenci, choć np. Leica Geosystems swoją odpowiedź na ten produkt pokazała dopiero 3 lata temu. Był nią odbiornik GS18 T – pierwszy na rynku wyposażony w pochyłomierz bazujący na inercyjnej jednostce pomiarowej (IMU). Przewaga takiego rozwiązania polegała na tym, że sensor ten kompensuje wychylenie tyczki w pełnym zakresie, nie wymaga kalibracji i jest odporny na zakłócenia pola elektromagnetycznego. I tu konkurencja szybko podchwyciła wynalazek, a odpowiedzią Trimble’a jest właśnie R12i.

Jak wskazuje nazwa, jest to rozbudowana wersja Trimble R12, który wszedł na rynek w ubiegłym roku. Przypomnijmy, że jego wyróżnikiem jest przede wszystkim technologia ProPoint, która – jak promuje ją producent – oferuje wysoką dokładność i wiarygodność pracy nawet w trudnych warunkach pomiarowych, np. w „miejskich kanionach” czy pod gęstą roślinnością. Zalety tego rozwiązania potwierdza polski dystrybutor R12 – firma Geotronics Dystrybucja. Powołując się na relacje swoich klientów, podkreśla, że sprzęt ten z powodzeniem mierzy w leśnej gęstwinie, a nawet… wewnątrz stodoły.

Wzbogacenie R12 o IMU pozwala kompensować nawet znaczące wychylenia tyczki – służy do tego technologia nazwana przez producenta TIP. Podobnie jak u konkurencji nie wymaga ona kalibracji sensora oraz działa również przy zakłóceniach pola elektromagnetycznego (a więc np. przy instalacjach elektrycznych). Do tego R12i wyposażono w działający w czasie rzeczywistym inercyjny system nawigacyjny (INS). Jak czytamy w komunikacie prasowym, pozwala on wykrywać i korygować odchylenia wskazań IMU spowodowane użytkowaniem w czasie, temperaturą lub fizycznymi wstrząsami, pomagając zapewnić jakość i integralność pomiarów przez cały okres eksploatacji odbiornika.

– R12i reprezentuje nasze zaangażowanie w udoskonalanie pracy użytkowników dzięki najlepszemu w branży silnikowi GNSS i od teraz również kompensacji wychylenia tyczki – powiedział Ron Bisio, wiceprezes Trimble Geospatial. – Trimble jest od ponad 30 lat liderem w technologii GNSS, a R12i jest wyrazem naszego nieustającego zaangażowania w dostarczanie geodetom najbardziej zaawansowanych i zaufanych systemów GNSS na świecie – dodaje.

Co poza tym oferuje R12i? Odbiornik jest wyposażony w 672-kanałową płytę, która śledzi nie tylko sygnały GNSS, ale także satelitarne korekty RTX. Oferuje ponadto funkcję xFill, czyli posiłkowanie się usługą RTX w przypadku utraty połączenia ze stacją referencyjną. Deklarowana dokładność pomiaru RTK to 8 mm w poziomie i 15 mm w pionie. Instrument wyposażony jest w radiomodem o mocy 2 W. Jako rejestrator producent oferuje komputer polowy TSC7, T10 lub T7, choć na zasadzie BYOD (Bring Your Own Device) z powodzeniem można korzystać również z innych urządzeń wyposażonych w system iOS bądź Android.

Pełne zestawienie precyzyjnych odbiorników GNSS i rejestratorów w ofercie polskich dystrybutorów [stan na marzec 2020] dostępne jest w bezpłatnym niezbędniku NAWI

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Chińczyki nie są takie złe Almos napisał "To reklamują. Wychyłomierz w gs18t już dawno pracował w pełnym zakresie. Do tego zaczynają się zrównywać cenowo. Korzystam z Trimble ale następna będzie Leica. Trimble coraz bardziej podobny do chińczyków pokazuje że jest precyzja a później pikieta nie siedzi." Tak się składa, że mam chińczyka od roku i nic złego się nie dzieje. A jest mega poręczny z tym pochyłomierzem i kosztował zapewne 1/4 ceny tego markowego, który zresztą też jest składany w chinach
    2 
 5 
Cena??? Jeszcze gdyby zeszli z cenami na ziemię to może bym się zainteresował. Ten rejestrator taka kobyła, ciężkie to. A i tak są o krok za "Leiką".
    3 
 4 
odp: Cena??? W którym miejscu Trimble jest krok za Leicą? W tym, że kontroler TSC7 jest z Win10 i odpowiednim procesorem i RAM - płynnie działa i zastępuje komputer w terenie? Czy w tym, że R12 mierzy tam, gdzie GS18 może tylko z daleka popatrzeć? Na żywo mając CS20 i TSC7 obok siebie nie ma dużej różnicy Nie tylko ja pracuję na R12 testując wcześniej również GS18, więc zanim podejmiesz decyzję o wyborze odbiornika po prostu sprawdź oba w terenie i oceń stosunek ceny do możliwości. pozdr!
    3 
 2 
odp: odp: Cena??? Oj uwierz widziałem oba w akcji i rzeczywiście teraz Leica ma wbudowaną kamerkę o może popatrzeć, a co lepsze, jeszcze z tego patrzenia można wykonać pomiar.
    2 
 1 
Slabo To reklamują. Wychyłomierz w gs18t już dawno pracował w pełnym zakresie. Do tego zaczynają się zrównywać cenowo. Korzystam z Trimble ale następna będzie Leica. Trimble coraz bardziej podobny do chińczyków pokazuje że jest precyzja a później pikieta nie siedzi.
    5 
 2 
odp: Slabo Jezeli cos niedziala tak jak byc chcial to zglos to do Geotronics - mi zawsze pomagaja jak mam jakies pytania lub watpliwosci. U mnie bylo na odwrot, czyli z Leicy przesiadlem sie Trimble bo byl problem ze wsparciem, serwisem i nie mierzył w takich warunkach jak gps Trimble
  
 4 
do Krzysztof Z tego co pamiętam ze swoich testów R10 i R12 to skupiają się po prostu na tym co jest najważniejsze czyli pozycjonowaniu w trudnych warunkach. Było mówione że "wychyłomierz" to dodatek (a nie że nikomu niepotrzebna rzecz), bo co da wychyłomierz jak nie będzie precyzji? Do tak mierzącego R12, IMU będzie więc całkiem fajnym dodatkiem
  
 3 
IMU Krysztof gdybyś kupował odbiornik patrzyłbyś tylko na to czy ma IMU ?
    9 
 6 
GEOTRONICS (a dokładniej - przedstawiciel tej firmy) jeszcze kilka miesięcy temu, z uporem maniaka, twierdził, że to co wprowadziła Leica w GS18T to nikomu niepotrzebny bajer (na dodatek wcale się niesprawdzający) i że Trimble jest zbyt profesjonalną firmą by wprowadzać takie NIC do swoich urządzeń :) Czyżby firma Trimble postanowiła przestać być aż tak profesjonalna? ;)
    5 
 21 
odp: GEOTRONICS faktem jest, że ten wychyłomierz, który był w R10 to była totalna porażka - działał jak chciał, a kalibracja nic nie pomagała
    1 
 6 



zobacz też:

Odbiornik Leica GS18 I zmierzy wszystko, co widzisz

Oferta szwajcarskiej firmy Leica Geosystems wzbogaciła się o geodezyjny odbiornik satelitarny GS18...

Premiera geodezyjnego odbiornika Carlson BRx7

Oferta amerykańskiej firmy Carlson Software rozszerzyła się o odbiornik GNSS Carlson BRx7. Nowy model...

Odbiornik CHC pomierzył Dach Świata

27 maja ekipa chińskich geodetów z powodzeniem wspięła się na Mount Everest, by ponownie pomierzyć wysokość...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
producent skanerów ? firma FARO ? nazywał się najpierw Res-Tech?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Tycho Brahe (1546-1601)

Tycho  Brahe  (1546-1601)
Ten wybitny duński astronom urodził się 14 grudnia 1546 roku w szlacheckiej rodzinie w posiadłości Knutstrup w Skanii (dzisiaj teren Szwecji). Nauki pobierał najpierw na uniwersytetach w Kopenhadze i Lipsku, a następnie w Wittenbergu, Rostocku...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1946
Na Wydziale Geologiczno-Mierniczym Akademii Górniczej w Krakowie (później Akademia Górniczo-Hutnicza) powstaje Oddział Miernictwa Górniczego.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2