wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-06-03| GNSS

Odbiornik CHC pomierzył Dach Świata

27 maja ekipa chińskich geodetów z powodzeniem wspięła się na Mount Everest, by ponownie pomierzyć wysokość najwyższego szczytu świata. Jak chwali się szanghajska firma CHC Nav, w tym wymagającym przedsięwzięciu wykorzystano jej sprzęt satelitarny.


Odbiornik CHC pomierzył Dach Świata
Odbiornik CHC pomierzył Dach Świata

Choć Mount Everest mierzony był wielokrotnie (w tym już 6 razy przez Chińczyków), celem najnowszego przedsięwzięcia jest zademonstrowanie światu chińskiej myśli technologicznej – zarówno własnego systemu nawigacji satelitarnej BeiDou, jak i rodzimych instrumentów pomiarowych.

Jeszcze w październiku ubiegłego roku chińskie Ministerstwo Zasobów Naturalnych zwróciło się do firmy CHC o zaproponowanie sprzętu, który mógłby posłużyć do pomiaru Dachu Świata. Nad problemem pochylił się dział badawczo-rozwojowy spółki. Musiała ona zaproponować sprzęt, który będzie odporny na bardzo niskie temperatury (nawet -45 stopni) oraz ciśnienie. Z racji na gruby ubiór himalaistów powinien być ponadto możliwie prosty w obsłudze. Jako że ponowny pomiar wierzchołka byłby niemożliwy, ważnym kryterium była także wysoka wiarygodność pracy.

Biorąc pod uwagę powyższe wymagania, producent zaproponował odbiornik geodezyjny CHC P5. Sprzęt poddano jednak pewnym modyfikacjom. Między innymi zwiększono pojemność baterii, tak aby w surowych górskich warunkach mógł pracować nieprzerwanie przez minimum 12 godzin. Wyposażono go też w specjalne zawory umożliwiające wyrównanie ciśnienia oraz wzmocniono obudowę, by była bardziej odporna na upadki.

Od listopada ub.r. do marca br. sprzęt był testowany w specjalistycznej placówce Chińskiej Akademii Geodezji i Kartografii. W ich trakcie sprawdzono m.in., jak radzi sobie w niskiej temperaturze czy ciśnieniu rzędu 25 kPa.

Oficjalne przekazanie odbiorników ekipie himalaistów nastąpiło 5 kwietnia. Podczas ekspedycji urządzenia CHC wykorzystano m.in. do pomiaru 30 z 60 punktów osnowy. Jedno z nich dotarło na sam szczyt i z powodzeniem wykonało pomiar wierzchołka – zapewnia firma CHC. „Pomyślny pomiaru Everestu odzwierciedla wydajność chińskiego przemysłu geodezyjnego i kartograficznego. Potwierdza też, że BeiDou stanowi istotną część rozwiązań GNSS i pokazuje techniczny sukces CHC Nav jako ważnego gracza w branży nawigacji satelitarnej” – podkreśla producent w komunikacie prasowym.

Pełne zestawienie precyzyjnych odbiorników GNSS (w tym wspomnianego P5) i rejestratorów w ofercie polskich dystrybutorów [stan na marzec 2020] dostępne jest w bezpłatnym niezbędniku NAWI

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Że co? Że "chińczyk" nie pomierzy? A "polaczek" - pomierzy?
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
Taaa... Chińska myśl technologiczna, czyli znając życie, piractwo i wszystko zarżnięte z Leici i Topcona. Made in China...
 7 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Taaa... A gdzie polska myśl technologiczna? Oni przynajmniej potrafią kopiować i adaptować, a u nas nawet na to nie ma środków. I pomyśleć że nie tak dawno mieliśmy jednych z lepszych inżynierów na świecie.
 8 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS