wiadomościprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

BeiDou (d. Compass)


Nazwa: BeiDou Navigation Satellite System – BDS (do 2012 r. Compass)
Kraj rozwijający system: Chiny
Aktualna liczba satelitów: 16 BeiDou-2 oraz 33 BeiDou-3 (stan na 12 marca 2020 r.)
Docelowa liczba satelitów: 35 (27 MEO, 5 GEO, 3 IGSO)
Orbity: średnie (MEO), geosynchroniczne (IGSO), geostacjonarne (GEO)
Inklinacja orbity: 55° (dotyczy MEO i IGSO)
Wysokość orbity: MEO – 21 500 km, IGSO – 35 786 km
Okres obiegu Ziemi: bd.
Ogłoszenie pełnej operacyjności: 2020 r.
Zajmowane częstotliwości: B1 (1559,052-1591,788 MHz), B2 (1166,22-1217,37 MHz), B3 (1250,618-1286,423 MHz)

Historia
Pierwszym doświadczeniem Chińczyków w dziedzinie nawigacji satelitarnej była budowa regionalnego systemu nawigacji Beidou (co w języku mandaryńskim oznacza gwiazdozbiór Wielkiej Niedźwiedzicy). Jego segment kosmiczny składał się z czterech satelitów geostacjonarnych. Pierwszy został wystrzelony 31 października 2000 roku, a ostatni – 3 lutego 2003 r. Oprócz wspomagania GPS Beoidou oferuje także możliwość przesyłania krótkich wiadomości do celów zarządzania kryzysowego i ratownictwa. Swoim zasięgiem system obejmuje całe Chiny oraz sporą część Azji Południowo-Wschodniej.

W 2003 roku Chiny wyraziły zainteresowanie uczestnictwem w budowie europejskiego systemu nawigacji. Władze Państwa Środka gotowe były wyłożyć na ten cel 230 mln dolarów. Stosowne porozumienia w sprawie współpracy podpisano w październiku 2004 roku. Po kilku latach chiński rząd wyraził jednak niezadowolenie z przebiegu kooperacji, czego efektem było znaczące ograniczenie zaangażowania w Galileo, a później podjęcie decyzji o budowie własnego systemu nawigacji Beidou-2 (nazwa eksportowa to Compass).

Pierwszy satelita Beidou-2, którego głównym zadaniem było zarezerwowanie odpowiednich częstotliwości, wystartował 14 kwietnia 2007 roku i został umieszczony na średniej orbicie. Kolejne aparaty wystrzelono: 15 kwietnia 2009 r., 17 stycznia 2010 r., 2 czerwca 2010 r., 1 listopada 2010 r. (wszystkie znalazły się na orbicie geostacjonarnej) oraz 1 sierpnia i 18 grudnia 2010 r. (orbita geosynchroniczna). W 2011 r. starty odbyły się: 10 kwietnia, 27 lipca i 1 grudnia.

Warto zaznaczyć, że aparaty BeiDou nadają sygnały nawigacyjne na częstotliwościach mocno zbliżonych do tych użytkowanych przez Galileo. Gdy oba systemy staną się w pełni operacyjne, niektóry użytkownicy obu rozwiązań mogą z tego powodu odbierać wiadomości nawigacyjne z zakłóceniami. Problem ten od wielu miesięcy jest tematem rozmów pomiędzy Chinami i Unią Europejską. Na razie nie widać jednak jego rozwiązania.

W grudniu 2012 roku administratorzy systemu ogłosili jego pełną operacyjność na obszarze Azji Południowo-Wschodniej. Jednocześnie zmieniono jego nazwę na BeiDou, co po chińsku oznacza Wielką Niedźwiedzicę. Ważnym wydarzeniem było opublikowanie pierwszej wersji tzw. ICD (Interface Control Document) dla darmowej usługi otwartej. Ten długo wyczekiwany przez branżę satelitarną dokument umożliwia dostosowanie odbiorników GNSS do korzystania z tego serwisu.

Rok później, w grudniu 2013 r., opublikowano drugą wersję tego dokumentu. Rozszerzono go o specyfikację sygnału B2I. Jak podkreślali administratorzy BeiDou, system ten stał się tym samym pierwszym satelitarnym systemem nawigacji oferującym w pełni operacyjne dwa cywilne kanały.

31 marca 2015 r. z powodzeniem wystrzelono pierwszego satelitę BeiDou III generacji. Najważniejszą zmianą są nowe parametry nadawania podstawowego cywilnego sygnału B1, co zwiększy jego kompatybilność z analogicznymi sygnałami systemów GPS oraz Galileo. Warto zwrócić uwagę na iście ekspresowe tempo wynoszenia tych aparatów. Od listopada 2017 r. do końca 2018 r. wystrzelono aż 19 satelitów BeiDou-3.

Przyszłość
W porównaniu do innych systemów GNSS chińskie władze dość niechętnie informują o swoich dokonaniach i planach względem BeiDou. Na razie wiadomo jedynie, że system powinien osiągnąć pełną operacyjność na całym świecie najpóźniej w 2020 r., z kolei do końca 2018 roku zmodernizowane sygnały tego systemu powinny być dostępne w państwach uczestniczących w inicjatywie tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku, który ma łączyć Chiony z Europą Środkową.

Rozwiązanie ma oferować dwie usługi pozycjonowania – otwartą i autoryzowaną. Ta pierwsza ma być bezpłatna i umożliwiać wyznaczanie położenia z dokładnością 10 m. Poza tym BeiDou ma oferować poprawki różnicowe oraz umożliwiać przesyłania krótkich wiadomości tekstowych.

Satelity BeiDou: GEO (u góry) oraz MEO i IGSO (u dołu)


Opracowanie redakcji, 2010


Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa


Reklama
reklama@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS