wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-05-27| GNSS

Chińscy geodeci na szczycie Mount Everestu

Ośmioosobowy zespół chińskich geodetów dotarł dziś na Mount Everest (o godzinie 11:00 czasu lokalnego). Jak informują chińskie media, stanowi to kluczowy krok w misji Chin zmierzającej do ponownego oszacowania wysokości najwyższego szczytu na świecie.


Chińscy geodeci na szczycie Mount Everestu
Chińscy geodeci na szczycie Mount Everestu

Po dotarciu na Dach Świata członkowie zespołu przystąpili do instalacji znaku geodezyjnego na ośnieżonym szczycie. Ich działania można zobaczyć w relacji wideo.

W ciągu ostatnich kilku dekad chiński rząd przeprowadził już 6 pomiarów Dachu Świata, z których ostatni zrealizowano w 2005 roku. Wynika z niego, że najwyższa góra świata wznosi się 8844,43 metrów ponad poziom morza (bez uwzględnienia pokrywy lodowej).

Natomiast – jak już informowaliśmy – tą ekspedycją Chińczycy chcą przede wszystkim zademonstrować światu możliwości swojego systemu nawigacji satelitarnej BeiDou-3, który właśnie w tym roku ma osiągnąć pełną operacyjność. Podstawą pomiarów będą zatem precyzyjne odbiorniki GNSS.

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Do yt Widzę, że dla Ciebie zdobycie chociażby zakresu 1 to rzeczywiście może być Mount Everest :)
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Do yt @Geo stefan' a ty masz?i z którego roku jeśli już
odpowiedz zgłoś
Himalaje, czy kosmos - nie ważne - "elyta" jak zwykle o jednym.
zgłoś
W artykule autor nie podał najważniejszej informacji. Czy którykolwiek z uczestników wyprawy posiadał uprawnienia geodezyjne w odpowiednim zakresie?
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
Weszli na tlenie. Nie szanuję takich himalaistów. Przyznam, ze warto skończyć geodezje żeby zdobyć ten szczyt.
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
Jaki termin? Oby zdążyli zamknąć to zlecenie w rok - zanim im ośrodek powie, że trzeba mierzyć od nowa bo nie zdążyli oddać operatu. A nie, sorry, zapomniałem że to Chiny - tam Izdebski jeszcze nie zdążył wprowadzić porządków.
 2 
 14 
odpowiedz zgłoś
Kontrola Ciekawe jak z pomiarem kontrolnym na osnowie...
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: Kontrola osnowę się doklei ..
 1 
 9 
odpowiedz zgłoś
5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS