wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-08-18| GNSS, Geodezja, Sprzęt

Odbiornik Leica GS18 I zmierzy wszystko, co widzisz

Oferta szwajcarskiej firmy Leica Geosystems wzbogaciła się o geodezyjny odbiornik satelitarny GS18 I. Urządzenie wyróżnia przede wszystkim wbudowana cyfrowa kamera umożliwiająca „wizualne pozycjonowanie”.


Odbiornik Leica GS18 I zmierzy wszystko, co widzisz
Odbiornik Leica GS18 I zmierzy wszystko, co widzisz
Odbiornik Leica GS18 I zmierzy wszystko, co widzisz

Odbiornik GS18 I to wersja rozwojowa zaprezentowanego w 2017 roku modelu GS18 T. Tak jak on wyposażona jest zatem w bazujący na IMU pochyłomierz, który jest odporny na zakłócenia pola elektromagnetycznego oraz nie wymaga kalibracji. Pozwala to sprawnie mierzyć różnorodne punkty, na których nie da się wypoziomować instrumentu – np. narożniki budynków, ściany czy obiekt pod samochodem.

Dzięki GS18 I możliwości odbiornika satelitarnego stają się jeszcze większe. Wbudowana cyfrowa kamera sprawia bowiem, że możemy mierzyć dowolne obiekty widoczne na zdjęciu. Po pierwsze, pozwala to wyznaczać współrzędne miejsc trudnodostępnych, niedostępnych lub gdzie przebywanie jest niebezpieczne – mogą to być np. rowy, linie wysokiego napięcia czy ruchliwe drogi. Po drugie, możemy mierzyć miejsca, gdzie nie dochodzi sygnał GNSS lub jest on zbyt słaby, choćby schowane pod gęstą roślinnością czy mostem. Ponadto jak podpowiada Leica, kamera pozwala też łatwo i szybko skontrolować pomiar wykonany inną technologią.

Producent zapewnia, że dzięki integracji z oprogramowaniem polowym Leica Captivate technologia ta umożliwia intuicyjny pomiar setek punktów w ciągu zaledwie kilku minut. Pomiary na zdjęciach z tego odbiornika możemy realizować także w biurze, przy użyciu aplikacji Leica Infinity – pozwala ona chociażby przetwarzać fotografie do postaci chmury punktów.

Jak wynika ze specyfikacji GS18 I, instrument wyposażony jest w kamerę z matrycą 1,2 Mpx, której pole widzenia wynosi 80 stopni w poziomie i 60 stopni w pionie. Dokładność pomiaru na zdjęciu wynosi 2-4 cm przy odległości do obiektu w zakresie od 2 do 10 metrów.

– Dzięki Leica GS18 I kartowanie i pomiary stały się prostsze, bezpieczniejsze i wydajniejsze niż kiedykolwiek wcześniej – powiedział Ola Rollén, prezes i dyrektor generalny grupy Hexagon, do której należy Leica. – Możliwość szybkiego dokumentowania całego terenu bez konieczności przełączania się między narzędziami lub manewrowania przez przeszkody uwalnia sprzęt i załogi. Dodatkowo, prosty i intuicyjny przepływ pracy w Leica GS18 I pozwala korzystać z tego urządzenia nowym grupom użytkowników, od dostawców usług komunalnych po śledczych na miejscu wypadku – dodaje.

Pełne zestawienie precyzyjnych odbiorników GNSS i rejestratorów w ofercie polskich dystrybutorów [stan na marzec 2020] dostępne jest w bezpłatnym niezbędniku NAWI

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS