Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2019-11-20 | Geodezja

Nowa kulminacja Gór Świętokrzyskich już w PZGiK

Niedawne odkrycie naukowców z Politechniki Świętokrzyskiej dotyczące właściwej kulminacji Gór Świętokrzyskich ma już swoje odzwierciedlenie w państwowym zasobie geodezyjnym.


Ilustracja: Nowa kulminacja Gór Świętokrzyskich już w PZGiK <br />
fot. Geoportal.gov.pl
fot. Geoportal.gov.pl
Ilustracja: Nowa kulminacja Gór Świętokrzyskich już w PZGiK <br />
fot. ŚPN
fot. ŚPN

O odkryciu pisaliśmy rok temu. Przypomnijmy, że jeszcze do niedawna Łysica – najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, mierzyła 611,8 m n.p.m., a pobliska Góra Agata potocznie zwana Zamczyskiem – 608,4 m n.p.m. W trakcie badań przeprowadzonych przez naukowców z Katedry Geotechniki, Geomatyki i Gospodarki Odpadami PŚ dr. Macieja Hajdukiewicza i dr. inż. Ihora Romanyshyna okazało się, że wysokości na numerycznym modelu terenu różnią się od wartości podawanych na mapach. Na NMT Łysica jest bowiem wyższa, niż pokazują mapy, a jeszcze wyższa jest Góra Agata.

Informacje te zostały zweryfikowane w terenie poprzez wykonanie pomiarów dwiema niezależnymi metodami – przy pomocy odbiornika GNSS-RTK oraz pomiarów niwelacyjnych. Obie metody potwierdziły, że Góra Agata jest wyższa od Łysicy. Badacze opisali odkrycie w artykule naukowym „Oszacowanie dokładności punktów wysokościowych na NMT masywu Łysicy z pomiarów ALS”, który ukazał się w 2017 r. w piśmie „Structure and Environment”. Pomiary powtórzono metodą precyzyjną – statycznym pomiarem GNSS. Z tego badania wyszły jeszcze inne wartości, co opisano w artykule pt. „Pomiar wysokościowy Góry Łysicy w kontekście weryfikacji opracowań geodezyjno-kartograficznych”, który ukazał się w 2019 r. w piśmie „Structure and Environment”.

Po zapoznaniu się z wynikami badań Świętokrzyski Park Narodowy postanowił uregulować tę sprawę formalnie, czyli zarejestrować nowe wysokości Łysicy i Góry Agata w PZGiK. Prace te zlecono naukowcom z Politechniki Świętokrzyskiej, którzy z uprawnionym geodetą powtórzyli pomiary, przeprowadzili całą procedurę związaną ze sporządzeniem operatu pomiarowego i przekazaniem go do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Kielcach. Do zasobu zostały przyjęte nowe wysokości Łysicy (613,31 m n.p.m.) oraz Góra Agata (613,96 m n.p.m).

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

@Geoman bo to były poważne badania naukowe ;) kto by się tam układem przejmował...
  
? Wszystko fajnie. Super ciekawostka z geodezją w tle. Tylko nigdzie nie napisali, czy te pomiary robili w Kronsztad86 czy juz w ETVF2007?
  
 1 



zobacz też:

Śnieżka "urosła" o metr

Najwyższy szczyt Sudetów jest o metr wyższy, niż dotychczas uważano – informację o takiej treści podało w połowie...

Jaka jest wysokość Ślęży?

Portal NaszeSudety.pl opisuje wyniki pomiarów satelitarnych masywu Ślęży. Wykazały one, że jeden z jego szczytów ma w...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w „Geodezji rolnej” M. SzymaŃskiego z 1969 r. napisano, że „ustrój socjalistyczny cechuje – wg Lenina – stała, świadomie utrzymywana proporcjonalność.”?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Lech Nowogrodzki (1950-2022)

Lech Nowogrodzki (1950-2022)
Lech Damazy Nowogrodzki urodził się 11 grudnia 1950 r. w Warszawie, gdzie ukończył VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV, a także studia magisterskie na kierunku geodezja i kartografia na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1576

1576
Tycho Brahe (1546-1601), duński astronom, otwiera obserwatorium astronomiczne Uraniborg na wyspie Hven w Danii, w którym prowadzi liczne obserwacje i pomiary astronomiczne zanim wynaleziono teleskop i zegar wahadłowy. Według jego teorii Słońce i...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama