Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2013-03-19 | GNSS, Geodezja

Jaka jest wysokość Ślęży?

Portal NaszeSudety.pl opisuje wyniki pomiarów satelitarnych masywu Ślęży. Wykazały one, że jeden z jego szczytów ma w PZGiK błędną wysokość.


Ilustracja: Jaka jest wysokość Ślęży? <br />
fot. Wikipedia/Proch
fot. Wikipedia/Proch

Pomiary przeprowadzono na początku marca z wykorzystaniem odbiornika Trimble R4 oraz poprawek z sieci ASG-EUPOS. Błąd pomiaru określono na 2 cm. W pierwszej kolejności sprawdzono wysokość kulminacji masywu, potwierdzając wartość podawaną od lat w różnych źródłach, czyli 718 m n.p.m.

Na rozbieżności względem urzędowych map topograficznych 1:10 000 oraz Państwowego Rejestru Nazw Geograficznych natrafiono natomiast na szczycie Radunia. Pomiary wykazały, że wysokość północnego wierzchołka tego szczytu (w przeszłości potocznie zwanego Sępią Górą) wynosi 573,12 m n.p.m., a dla kulminacji oddalonej o 150 m od tego miejsca jest to 582,01 m n.p.m. Tymczasem według danych urzędowych wysokości te wynoszę odpowiednio 572,94 i 577,60 m n.p.m.

Autorzy artykułu podkreślają, że pomiary wykazały nie tylko znaczny w PZGiK, ale także to, że w wielu wydawnictwach turystycznych wysokość Radunii określono na 573 m n.p.m. Błędnie więc za kulminację Radunii uznano Sępią Górę. Autorzy dochodzą ponadto do wniosku, że zgodnie z rozporządzeniem z 1953 r. w PRNG nie powinna pojawić się nazwa Sępia Góra, która to nazwa – nota bene – przed wojną odnosiła się do całości szczytu, a nie jednej z kulminacji.

Badanie przeprowadzili: mgr inż. Mateusz R. Koślacz – geodeta kartograf, mgr Artur Robak – geolog oraz mgr inż. Błażej Sobaszek – geodeta z firmy Geo-Dis z Namysłowa. Jak zapewnia Geoforum.pl Mateusz Koślacz, na kwiecień planowane są kolejne dwie kampanie pomiarowe, które zamkną temat analizy wysokości wierzchołków Ślęży i pozwolą na całościowe podsumowanie zagadnienia.

Źródło: NaszeSudety.pl, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

:-) pozdrowienia dla Kolegów :)))
  
zapytanie "no to teraz jest ambaras co i jak przyjac ... kronsztadt 60 , kronsztadt 86 , amsterdam, euvn ? przestrzenny to kronsztadt. zachodnia Polska ma odniesienie do amsterdamu. różnica 7-11 cm miedzy kronsztadtem. jaki system przyjac zeby byl jasny ten m.n.p.m. ? a moze badac ortometrycznie ? w ukladzie kartezjanskim ? pytanie kolejne , czy niwelacja satelitarna byla wykonywana na tyczce , statywie , słupie ? prosze o jakies szczegoly bo mnie ten temat zainteresowal" Od takich spraw jest chyba Instytut GUGiK. Sytuacja zaczyna być ciekawa, bo przypomina problem z pomiarem skrapy nieumocnionej. Każdy mierniczy jak podejdzie to inaczej "złapie" dół i górę skarpy. Może kolejną osobę wpuścić na takie pomiary. Nagle jak Kowlaski , Nowak , Malinowski zaczną mierzyć po swojemu to dostaniemy 3 różne wyniki i trzeba będzie ze średniej wyprowadzać wyniki.
  
 3 
komentarz Pozdrowienia dla całego roku geodezji UP Wro 2003-2008!:)
    5 
 3 



zobacz też:

Znów pomierzą Dach Świata

Nepalski rząd rozpoczął pomiary wysokości najwyższego szczytu świata. Mają potrwać aż dwa lata.


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wyprawa BARI 1976
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
już Newton twierdził, że światło może ulegać odchyleniu w wyniku grawitacji?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Józef Tadeusz Wędzony (1923-2006)

Józef Tadeusz Wędzony (1923-2006)
Urodził się 8 marca 1923 r. w Pstroszycach w powiecie miechowskim. W 1936 r. rozpoczął naukę w liceum im. T. Kościuszki w Miechowie. W 1943 r. ukończył dwuletnią Państwową Szkołę Górniczo-Hutniczo-Mierniczą na Krzemionkach, uzyskując tytuł technika...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1827
W Poznaniu wydano "Atlas statystyczny Polski i krajów okolicznych" Ludwika Platera. Na sześciu mapach pokazano m.in. przemysł, szkolnictwo, drukarnie, wyznania i demografię.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2