Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2013-03-19| GNSS, Geodezja

Jaka jest wysokość Ślęży?

Portal NaszeSudety.pl opisuje wyniki pomiarów satelitarnych masywu Ślęży. Wykazały one, że jeden z jego szczytów ma w PZGiK błędną wysokość.


Jaka jest wysokość Ślęży? <br />
fot. Wikipedia/Proch
fot. Wikipedia/Proch

Pomiary przeprowadzono na początku marca z wykorzystaniem odbiornika Trimble R4 oraz poprawek z sieci ASG-EUPOS. Błąd pomiaru określono na 2 cm. W pierwszej kolejności sprawdzono wysokość kulminacji masywu, potwierdzając wartość podawaną od lat w różnych źródłach, czyli 718 m n.p.m.

Na rozbieżności względem urzędowych map topograficznych 1:10 000 oraz Państwowego Rejestru Nazw Geograficznych natrafiono natomiast na szczycie Radunia. Pomiary wykazały, że wysokość północnego wierzchołka tego szczytu (w przeszłości potocznie zwanego Sępią Górą) wynosi 573,12 m n.p.m., a dla kulminacji oddalonej o 150 m od tego miejsca jest to 582,01 m n.p.m. Tymczasem według danych urzędowych wysokości te wynoszę odpowiednio 572,94 i 577,60 m n.p.m.

Autorzy artykułu podkreślają, że pomiary wykazały nie tylko znaczny w PZGiK, ale także to, że w wielu wydawnictwach turystycznych wysokość Radunii określono na 573 m n.p.m. Błędnie więc za kulminację Radunii uznano Sępią Górę. Autorzy dochodzą ponadto do wniosku, że zgodnie z rozporządzeniem z 1953 r. w PRNG nie powinna pojawić się nazwa Sępia Góra, która to nazwa – nota bene – przed wojną odnosiła się do całości szczytu, a nie jednej z kulminacji.

Badanie przeprowadzili: mgr inż. Mateusz R. Koślacz – geodeta kartograf, mgr Artur Robak – geolog oraz mgr inż. Błażej Sobaszek – geodeta z firmy Geo-Dis z Namysłowa. Jak zapewnia Geoforum.pl Mateusz Koślacz, na kwiecień planowane są kolejne dwie kampanie pomiarowe, które zamkną temat analizy wysokości wierzchołków Ślęży i pozwolą na całościowe podsumowanie zagadnienia.

Źródło: NaszeSudety.pl, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama