Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2014-02-28 | Geodezja, Mapy, Teledetekcja, Instytucje

Śnieżka "urosła" o metr

Najwyższy szczyt Sudetów jest o metr wyższy, niż dotychczas uważano – informację o takiej treści podało w połowie lutego br. kilka czeskich serwisów informacyjnych.


Ilustracja: Śnieżka "urosła" o metr <br />
fot. Wikipedia/Stefan Kühn
fot. Wikipedia/Stefan Kühn

Według większości map Śnieżka ma wysokość 1602 m n.p.m. Tymczasem – jak donosi prasa – pomiar czeskiego geodety Vladimíra Hlavsy wykazał że faktycznie jest to 1603 m. Równocześnie dziennikarze poprosili Czeski Urząd Geodezji i Katastru (ČÚZK) o komentarz w tej sprawie.

W opublikowanym 25 lutego komunikacie Urząd podkreślił, że potwierdzenie tej informacji wymagało przeprowadzenia pomiarów sprawdzających. W tym celu w dniach 20-21 lutego wykonano niwelację techniczną Śnieżki. Wykazała ona, że kulminacja tej góry wznosi się dokładnie 1603,293 m ponad poziom morza. Tymczasem wysokość punktu triangulacyjnego nr 12, założonego na Śnieżce w 1936 r., to 1602,02 m ponad poziomem Morza Bałtyckiego w Kronsztadzie, 1602,36 m nad Adriatykiem w Trieście oraz 1602,04 ponad poziom Morza Północnego w Amsterdamie. Co ciekawe, ta nowa kulminacja Śnieżki znajduje się po polskiej stronie szczytu. Z kolei najwyższy punkt góry po stronie naszego południowego sąsiada jest o 10 cm niższy.

W komunikacie ČÚZK podkreśla, że punktu triangulacyjnego nr 12 wcale nie umiejscowiono idealnie w najwyższym punkcie góry, tylko w miejscu, z którego jest najłatwiej mierzyć do innych punktów. Zmiana wysokości może wynikać także z tego, że powierzchnia szczytu cały czas ulega przekształceniom w skutek procesów rzeźbotwórczych czy też działalności człowieka. Co do stabilności punktu trygonometrycznego nr 12 geodeci wątpliwości jednak nie mają, gdyż ma on solidny 3-metrowy fundament – podkreśla ČÚZK.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

smiech na sali a w geoidzie dolnego slaska bedzie 1612 , z kolei w geoidzie saksonii bedzie 1614, czyli czeska jest nie omylna i mamy czeski film 1613 :) ze szczytami to jak z pomiarem skarpy nieumocnionej. ilu geodetow tak bedzie wyglada skarpa po pomiarze. w lato moze sie ktos wybierze z odbiornikiem i chociaz w trybie rtk w oparciu o ASG Eupos pomerzy ten szczyt w dwoch sesjach :) studenty do roboty ;)
    1 
 3 
A ednak wyżej... Zawsze kiedy tam wchodzę wydaje mi się, że jest wyżej niż przypuszczałem. Teraz wiem dlaczego. Na szczęście w stacji kolejki linowej po czeskiej stronie można schłodzić się czymś odpowiednim.
  
 3 



zobacz też:

Geodeta znalazł rekordową depresję

Według podręczników geografii najgłębsza depresja w Polsce znajduje się we wsi Raczki Elbląskie na Żuławach, a...

Jaka jest wysokość Ślęży?

Portal NaszeSudety.pl opisuje wyniki pomiarów satelitarnych masywu Ślęży. Wykazały one, że jeden z jego szczytów ma w...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
W 1841 r. ukazał się Ordnance Survey Act, dający mierniczym tego urzędu prawo wejścia na teren prywatny w celu dokonania pomiarów?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jan Różycki (1909-2005)

Jan  Różycki (1909-2005)
Urodził się 7 lutego 1909 roku w Karaczyjowce na Podolu. Po ukończeniu gimnazjum w Ostogu nad Wilją rozpoczął studia na Wydziale Geodezyjnym Politechniki Warszawskiej, które ukończył w 1934 roku. W latach 1934-35 studiował w Szkole Podchorążych...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1930
W Brześciu n. Bugiem powstał Związek Mierniczych na Polesiu. Związek działał do 1935 r. - chwili utworzenia Stowarzyszenia Mierniczych Przysięgłych, którego był współzałożycielem.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama