wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-02-28| Geodezja, Mapy, Teledetekcja, Instytucje

Śnieżka "urosła" o metr

Najwyższy szczyt Sudetów jest o metr wyższy, niż dotychczas uważano – informację o takiej treści podało w połowie lutego br. kilka czeskich serwisów informacyjnych.


Śnieżka "urosła" o metr <br />
fot. Wikipedia/Stefan Kühn
fot. Wikipedia/Stefan Kühn

Według większości map Śnieżka ma wysokość 1602 m n.p.m. Tymczasem – jak donosi prasa – pomiar czeskiego geodety Vladimíra Hlavsy wykazał że faktycznie jest to 1603 m. Równocześnie dziennikarze poprosili Czeski Urząd Geodezji i Katastru (ČÚZK) o komentarz w tej sprawie.

W opublikowanym 25 lutego komunikacie Urząd podkreślił, że potwierdzenie tej informacji wymagało przeprowadzenia pomiarów sprawdzających. W tym celu w dniach 20-21 lutego wykonano niwelację techniczną Śnieżki. Wykazała ona, że kulminacja tej góry wznosi się dokładnie 1603,293 m ponad poziom morza. Tymczasem wysokość punktu triangulacyjnego nr 12, założonego na Śnieżce w 1936 r., to 1602,02 m ponad poziomem Morza Bałtyckiego w Kronsztadzie, 1602,36 m nad Adriatykiem w Trieście oraz 1602,04 ponad poziom Morza Północnego w Amsterdamie. Co ciekawe, ta nowa kulminacja Śnieżki znajduje się po polskiej stronie szczytu. Z kolei najwyższy punkt góry po stronie naszego południowego sąsiada jest o 10 cm niższy.

W komunikacie ČÚZK podkreśla, że punktu triangulacyjnego nr 12 wcale nie umiejscowiono idealnie w najwyższym punkcie góry, tylko w miejscu, z którego jest najłatwiej mierzyć do innych punktów. Zmiana wysokości może wynikać także z tego, że powierzchnia szczytu cały czas ulega przekształceniom w skutek procesów rzeźbotwórczych czy też działalności człowieka. Co do stabilności punktu trygonometrycznego nr 12 geodeci wątpliwości jednak nie mają, gdyż ma on solidny 3-metrowy fundament – podkreśla ČÚZK.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
smiech na sali a w geoidzie dolnego slaska bedzie 1612 , z kolei w geoidzie saksonii bedzie 1614, czyli czeska jest nie omylna i mamy czeski film 1613 :) ze szczytami to jak z pomiarem skarpy nieumocnionej. ilu geodetow tak bedzie wyglada skarpa po pomiarze. w lato moze sie ktos wybierze z odbiornikiem i chociaz w trybie rtk w oparciu o ASG Eupos pomerzy ten szczyt w dwoch sesjach :) studenty do roboty ;)
 3 
odpowiedz zgłoś
A ednak wyżej... Zawsze kiedy tam wchodzę wydaje mi się, że jest wyżej niż przypuszczałem. Teraz wiem dlaczego. Na szczęście w stacji kolejki linowej po czeskiej stronie można schłodzić się czymś odpowiednim.
 3 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS