Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-02-28| Geodezja, Mapy, Teledetekcja, Instytucje

Śnieżka "urosła" o metr

Najwyższy szczyt Sudetów jest o metr wyższy, niż dotychczas uważano – informację o takiej treści podało w połowie lutego br. kilka czeskich serwisów informacyjnych.


Śnieżka "urosła" o metr <br />
fot. Wikipedia/Stefan Kühn
fot. Wikipedia/Stefan Kühn

Według większości map Śnieżka ma wysokość 1602 m n.p.m. Tymczasem – jak donosi prasa – pomiar czeskiego geodety Vladimíra Hlavsy wykazał że faktycznie jest to 1603 m. Równocześnie dziennikarze poprosili Czeski Urząd Geodezji i Katastru (ČÚZK) o komentarz w tej sprawie.

W opublikowanym 25 lutego komunikacie Urząd podkreślił, że potwierdzenie tej informacji wymagało przeprowadzenia pomiarów sprawdzających. W tym celu w dniach 20-21 lutego wykonano niwelację techniczną Śnieżki. Wykazała ona, że kulminacja tej góry wznosi się dokładnie 1603,293 m ponad poziom morza. Tymczasem wysokość punktu triangulacyjnego nr 12, założonego na Śnieżce w 1936 r., to 1602,02 m ponad poziomem Morza Bałtyckiego w Kronsztadzie, 1602,36 m nad Adriatykiem w Trieście oraz 1602,04 ponad poziom Morza Północnego w Amsterdamie. Co ciekawe, ta nowa kulminacja Śnieżki znajduje się po polskiej stronie szczytu. Z kolei najwyższy punkt góry po stronie naszego południowego sąsiada jest o 10 cm niższy.

W komunikacie ČÚZK podkreśla, że punktu triangulacyjnego nr 12 wcale nie umiejscowiono idealnie w najwyższym punkcie góry, tylko w miejscu, z którego jest najłatwiej mierzyć do innych punktów. Zmiana wysokości może wynikać także z tego, że powierzchnia szczytu cały czas ulega przekształceniom w skutek procesów rzeźbotwórczych czy też działalności człowieka. Co do stabilności punktu trygonometrycznego nr 12 geodeci wątpliwości jednak nie mają, gdyż ma on solidny 3-metrowy fundament – podkreśla ČÚZK.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS