Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2013-03-20 | GNSS, Geodezja

Geodeta znalazł rekordową depresję

Według podręczników geografii najgłębsza depresja w Polsce znajduje się we wsi Raczki Elbląskie na Żuławach, a jej głębokość to 1,8 m. Pewien geodeta znalazł jednak jeszcze niższe punkty – donosi „Dziennik Bałtycki”.


Ilustracja: Geodeta znalazł rekordową depresję  <br />
fot. Wikipedia
fot. Wikipedia

Odkrycie jest dziełem historyka Edmunda Łabieńca i geodety Jacka Grossa. Ich pomiary satelitarne wykazały, że w okolicach Nowego Dworu Gdańskiego, we wsi Marzęcin, znajdują się punkty o wysokości 1,9 m, 2,02 m, a nawet 2,07 m p.p.m. To, że nikt wcześniej tego nie odkrył, może wynikać stąd, iż jeszcze w XIX wieku obszar ten był dnem Zalewu Wiślanego.

W rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim” Jacek Gross i Edmund Łabieniec przyznają, że na razie to nieoficjalne wyniki pomiarów, dlatego chcą zwrócić się do Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii o ich potwierdzenie. Uznanie tych wyników za oficjalne mogłoby uczynić nowy najniższy punkt wyjątkową atrakcją turystyczną regionu.

W rozmowie z Geoforum.pl Jacek Gross dodaje, że pomiar wykonano odbiornikiem Topcon GR-3, korzystając z sieci ASG-EUPOS i w nawiązaniu do reperów w układzie Kronsztad 60.

Źródło: ?Dziennik Bałtycki?, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

a sztab generalny WP nie korzysta z systemu odniesien i nie ma znaczenia geoida ? Bzdura. Nie zgadzam sie z przedmowca. Moge Ci powiedziec ze w ukladzie warszawskim topografie okreslalo sie do Kronsztadt. Mamy Nato i wchodzimy w uklad amsterdam. Te dane do centymetra byly potrzebne do nalotów fotogrametrycznych a szczyty chocby w takim terenie pagorkowatym mogly posluzyc jako fotopunkty. Wysokosci takich szcytow okreslano met. niwelacji trygonometrycznej - na tamte czasy wystarczyla łata Balla do okreslenia odleglosci i sygnał w postaci tarczy.
    1 
 3 
Do wszystkich Zbędne dyskusje. Nie ma znaczenia Amsterdam, Kronsztad, Adriatyk czy inny poziom odniesienia; nie ma znaczenia geoida, pomiary grawimetryczne, prezycyjny sprzęt pomiarowy! O najniżej połozonym punkcie w Polsce decyduje prawo, czyli zapis w roczniku statystycznym GUS. GUS informuje, że dane dotyczące wysokości ekstremalnych w Polsce podaje na podstawie danych IGiK. Inne wysokości na podstawie danych Sztabu Generalnego WP!
    3 
 2 
do X Rozbawiles mnie :) anegdota ma sie do mgr (z kropka). Jjako jedyny zwrociles wkoncu uwage. estes niestety w bledzie bo faktycznie pomiary grawimetryczne odniesione i proponowane sa do bardzo dokladnych pomiarow jednostkowych ale to wlasnie one maja wplyw na charakter geoidy a w zasadzie jej modelu. Kolo sie zamyka bo nie wiemy nadal co z tym fantem. W geografii dokladno sc aptekarska do 1 m ;) w atlasie kazdy szczyt opisany do 1m. Ale problem zostaje przy topograficznych i wielkoskalowych. Pozdrawiam
    2 
 5 
Rada Kochani, to elementarz, jak masz deprechę, to jedziesz na Żuławy mierzysz depresję i już jesteś na plusie, bo przecież dwa minusy dają plusa. A jak kto ma bigdeprechę to musi trochę zainwestować i pojechać nad Morze Martwe. Tam na pewno wyjdzie z największego doła. Geodeci, uszy do góry!!!
    4 
 2 
Nie tylko jeden znalazł Tak to prawda, niejeden geodeta odnalazł rekordową depresję w obecnych jakże ciekawych czasach.
  
 2 
@dr inż. (z kropką!) kozak Poprawki systemowe wprowadza się tylko do pomiarów osnowy podstawowej. Jeżeli ta została poprawnie założona (pomierzona, opracowana i wyrównana) nie trzeba uciekać się do geodezji (wyższej), grawimetrii geodezyjnej czy geodezji fizycznej, żeby wyznaczyć wysokość najniższego punktu w danym systemie wysokości.
  
 1 
do Tomasza zgadza się , że jedynym słusznym odniesieniem będzie Amsterdam. Teraz pytanie - czy taki pomiar wystarczy do określenia rzędnej - w miernictwie - bez zastanowienia, ale jeśli chodzi o geodezję ( geofizykę) to trzeba odświerzyć sobie wiadomości o niwelacji ścisłej (precyzyjnej) , systemie wysokości Mołodieńńskiego. Należy też ruszyć do takich pomiarów grawimetrię , bo kto wie co mamy pod skorupą. Co przyjąć który model geoidy ? Podstawą może być użycie do obliczeń kolejnego modelu - linia bazowa, kalibracyjna Frombork - Zakopane(Kasprowy). Tak to powinno się odbywać, moim skromnym zdaniem. Zamysł popieram, można odświeżyć atlasy oraz ich treść, ale jak już robić to solidnie i uczciwie.
  
 3 
depresja Ja myślę, że w Polsce nie jeden geodeta jest w dużo głębszej depresji.
    1 
 17 
Pozostaje też problem w jaki sposób i w jakim układzie wyznaczono dotychczasową najgłębszą depresję.
  
rozporządzenie w sprawie państwowego systemu odniesień przestrzennych wskazuje, że w przyszłości jedynym poprawnym układem będzie Amsterdam (obecnie wdrażany - ostateczny termin koniec 2019r.). Więc naturalne będzie przedstawienie wyników w tym układzie. Jednak jeśli wysokości depresji są wyznaczane w tym samym układzie to niezależnie od niego ich różnice będą stałe. Dochodzi tu jednak problem modelu geoidy na tych obszarach...
    2 
 1 
no to teraz jest ambaras co i jak przyjac ... kronsztadt 60 , kronsztadt 86 , amsterdam, euvn ? przestrzenny to kronsztadt. zachodnia Polska ma odniesienie do amsterdamu. różnica 7-11 cm miedzy kronsztadtem. jaki system przyjac zeby byl jasny ten m.n.p.m. ? a moze badac ortometrycznie ? w ukladzie kartezjanskim ? pytanie kolejne , czy niwelacja satelitarna byla wykonywana gr3 na tyczce , statywie , słupie ? prosze o jakies szczegoly bo mnie ten temat zainteresowal.
  
 7 



zobacz też:

Jaka jest wysokość Ślęży?

Portal NaszeSudety.pl opisuje wyniki pomiarów satelitarnych masywu Ślęży. Wykazały one, że jeden z jego szczytów ma w...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-02 | WARSZAWA
Wyższy wymiar bezpieczeństwa - GIS w ochronie ludności
Celem konferencji jest stworzenie przestrzeni do merytorycznych dyskusji, wymiany doświadczeń oraz...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wapno - krajobraz po katastrofie
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
pierwszym wydawnictwem wydrukowanym w Polsce był kalendarz na rok 1474, wykonany w Krakowie w 1473 r. przez niemieckiego drukarza Kacpra Straubego?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Erik Grafarend (1939-2020)

Erik Grafarend (1939-2020)
Znany na świecie niemiecki geodeta, który wniósł istotny wkład w rozwój nowoczesnych metod matematycznych w geodezji. Erik Wilhelm Grafarend urodził się 30 października 1939 r. w Essen. Studiował geodezję górniczą na Politechnice...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2000
Firma Trimble (USA) wprowadza na rynek pierwszy tachimetr, pozwalający mierzyć w technologii bezlustrowej i pierwszą stację wirtualną GPS.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama