Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-10-12| GNSS

Modernizacja GLONASS przyspiesza

10 października na orbitę okołoziemską z powodzeniem wystrzelono kolejnego satelitę rosyjskiego systemu nawigacji satelitarnej.


Modernizacja GLONASS przyspiesza

Co istotne, jest to piąty aparat nowej generacji K, która ma zastąpić dominujące obecnie w konstelacji GLONASS modele M. Urządzenia te ma wyróżniać m.in. dłuższy czas pracy oraz wyższa dokładność pomiaru na bazie nadawanych przez nie sygnałów.

Wystrzeliwanie tych satelitów idzie jednak bardzo opornie. Pierwszego wyniesiono na orbitę okołoziemską jeszcze w 2011 r., a kolejne w latach 2014, 2020 oraz w lipcu 2022. Tymczasem według planów sprzed dekady miały one całkowicie zastąpić generację M jeszcze w 2020 roku.

Powodem opóźnień w modernizacji GLONASS są sankcje nałożone na Rosję w 2014 roku w odwecie za zajęcie Krymu. Uniemożliwiły one sprowadzanie z dotychczasowych źródeł zaawansowanych komponentów satelitarnych. Wystrzelenie w tym roku już dwóch satelitów bloku K może jednak świadczyć o tym, że ich producent rozpoczął wreszcie seryjną budowę tych urządzeń.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS