Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-10-20 | Geodezja, GIS, Software

MAPA.m6: nowość do pracy na danych GML

Na rynek oprogramowania geodezyjnego trafiło właśnie oprogramowanie MAPA.m6 będące następcą rozwijanej od 13 lat aplikacji C-SWDE.


Ilustracja: MAPA.m6: nowość do pracy na danych GML

Aplikacja C-SWDE umożliwia import plików z danymi ewidencji gruntów i budynków w formatach SWDE/GML-2015 oraz generowanie na tej podstawie wypisów dla działek/jednostek rejestrowych oraz raportów (wykaz zmian danych ewidencyjnych, protokoły ustalenia przebiegu granic, wznowienia granic itp.), a także prowadzenia korespondencji seryjnej (np. wysyłanie zawiadomień).

Jej następca, czyli nowe oprogramowanie pod nazwą MAPA.m6, oprócz możliwości importu starego formatu EGiB (GML-2015), pozwala też na import GML EGiB w wersji z roku 2021, a także baz GESUT, BDOT500 i RCiWN. Poprawiona została też wydajność działania aplikacji dla dużych zbiorów danych oraz rozbudowano funkcje tworzenia raportów (m.in. protokół wznowienia/wyznaczenia punktów granicznych, WZDE dla działki). Zaimportowane dane mogą być eksportowane w zakresie bazy opisowej EGiB (do formatów XLS i DBF) oraz w zakresie danych graficznych (DXF, SHP).

Moduł tworzenia korespondencji seryjnej został zaś zintegrowany z usługami Poczty Polskiej. Umożliwia on przygotowanie danych dla usług Neolist i Pocztex czy import numerów nadania i sprawdzenie statusów doręczenia przesyłek bezpośrednio w programie.

Koszt licencji miesięcznej na program wynosi 59 zł, a rocznej – 649 zł. Więcej informacji o aplikacji można znaleźć na stronie produktu (mapa.m6.pl).

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

nowość do pracy na danych GML Nie o system do prowadzenia PZGiK tu chodzi a o język. Innymi słowy o format wymiany danych. Nie ma potrzeby strzelać z armaty i uczyć się posczególnych systemów, jest ich około 10 w skali kraju. Znane są co najmniej dwa narzędzia dla prac geodezyjnych tj. firmy SoftLine i Coder. Zarówno jedno jak i drugie narzędzie exportuje w GML zbiory danych do poszczególnych baz wymienionych w art. 4 ustawy Pgik. Zatem nie ma konieczności tworzenia kolejnego ogólnopolskiego systemu do tworzenia standardowych opracowań kartograficznych, które są wynikiem nałożenia poszczególnych baz danych. Kwestia dopracowania schematów aplikacyjnych w tym możliwości tworzenia plików różnicowych a to już rola GUGiK i działanie przyszłego GGK. Lada chwila natywne formaty powinny odejść do lamusa. Zabawa z GML jest dla informatyków, geodeci będą tylko oceniać ich nieudolność lub wytykać interesowność twórców systemów PZGiK.
  
 3 
odp: nowość do pracy na danych GML Geodeta powinien wnosić zmiany do panstwowych baz danych za darmo i powinien to robić online płacąc za usługę bardzo dużo pieniedzy-pamietajmy że opłaty wzrosły z trzydziestukilku złotych do ponad stu złotych za zgłoszenie. I to powinno być standardem. To nie nasze bazy danych, my wykonujemy opracowania dla klienta, a jak państwo chce tych opracowań to powinno stworzyć system do kartowania w oprogramowaniu online i koniec i kropka! To co teraz jest to okradanie geodetow przez firmy informatyczne i tyle w temacie! Mam nadzieję, że gugik w końcu pójdzie po rozum do głowy, inaczej jest kompletnie bezużytecznym urzędem.
    5 
odp: odp: nowość do pracy na danych GML nie zgadzam się z tym, że kartowanie onlinie to takie super rozwiązanie. Wystarczy przypomnieć sobie, ile razy coś się wysypuje z portalami do samego przeglądania danych i zgłoszeń. Albo nie da się zalogować, albo coś zaczyna mulić niemiłosiernie, albo nagle tracisz połączenie w trakcie edycji itd. I robota stoi. Ale ciekaw jestem rzeczywistych opinii użytkowników. Jeden program skończy się zaś tak, że ja będę sobie mógł z obecnych licencji zrobić czapeczkę a będę musiał kupić kolejną. Do tego szkolenia itd., oczywiście gratis tylko dla urzędników. I będzie to kolejny, kiepski program dla użytkownika. Ja chcę konkurencji i kapitalizmu: chcę móc zrobić co trzeba w dowolnym programie, który mi się najbardziej podoba. A czy dane będę pobierał i wysyłał do ODGIK, KODGIK, CODGIK czy GUGIK i jak one sobie poradzą z edycją bazy przez wielu użytkowników - to mnie to już zupełnie nie musi obchodzić. Od tego są te sokoły infobiznesu. A kto się nie dostosuje, musi odejść, tak działa wolny rynek
  
 3 
odp: odp: nowość do pracy na danych GML Ciekawe ...pracuje w tym, a nigdy nic a nic mi się nie "wysypalo"...
    2 
odp: odp: nowość do pracy na danych GML może masz lepsze łącze, ja miewam problemy z dysfunkcyjnością samych portali powiatowych. Bywało, że coś się sypało np. przy zgłaszaniu roboty np. przy płatności itd. Jeden ostatnio nie działał w weekendy. No i mamy geoportal krajowy, no nie ma to prędkości takiego Spotify a to tylko oglądanie. Jak się w tym systemie robi duże roboty, można łatwo wgrać dużą ilość obrobionych danych z pomiaru? Chodzi mi o obsługi budów, gdzie roboczo mierzy się i kartuje nowe elementy na bieżąco np. w przeciągu roku albo dłużej a operat składa się na końcu?
  
 1 
to paranoja jakaś żeby w XXI wieku klient czyli geodeta płacący za usługę dostępu do danych podgik kupował co powiat to inne oprogramowanie. Przecież to powinien być jeden wspólny system do kartowania danych online na oprogramowaniu ośrodka. Ten GUGIK jak narazie nie jest geodetom do niczego potrzebny skoro nie potrafi wprowadzić systemu obowiązującego w całym kraju do kartowania danych online! Wake up GUGIK-przecież już nawet polska firma oferuje taki system i jest on wdrożony w wielu powiatach!
    2 
 1 
odp: to paranoja jakaś Czy możesz wskazać tą firmę z nazwy ?
  
 1 
odp: odp: to paranoja jakaś comarch ma taki system.
  
rozbudowany "Excel" ze wszystkich geoi..., geob..., turbo... i innych Comarch ERGO jest chyba najprzyjemniejszy dla użytkownika. Zdaje się, że przy zgłaszaniu prac nie wszystkie funkcjonalności oprogramowania są już w pełni zautomatyzowane (można to udoskonalić). Jednak, brak problemów z kartowaniem przy oddawaniu operatów rekompensują czas czekania na materiały.
    1 
 1 
odp: odp: to paranoja jakaś Jasne, wyklikane w Oracle Apexie z chodzącym w tle darmowym geoserverem - cud miód rozwiązanie, nie rozśmieszaj mnie.
    2 
odp: to paranoja jakaś Dla mnie to jest nieważne w czym to jest wyklikane. Może być nawet wyklikane w czarnej ciemnej d... Ważne że jest darmowe dla użytkownika jakim jest geodeta, który aktualizuje bazy danych dla państwowego zasobu (sic) za darmo!!!, nie trzeba kupować programów i płacić za nie co miesiąc lub co rok i można kartowac online. Tylko to jest ważne i najważniejsze.
  
odp: odp: to paranoja jakaś nic nie jest za darmo, czas to pieniądz. Jeśli praca w danym programie jest żmudna i czasochłonna, to jest to koszt pracy ludzi, którzy muszą to zrobić. A ja i tak mam program do obróbki pomiarów oraz CAD dla potrzeb obsługi budowy czy współpracy z projektantem. Dlatego serio ponawiam pytanie, bo nie pracowałem na żadnym systemie online: da sią tam automatyzować proces importu pomiarów z instrumentów (np. z dxf, z gml z atrybutami z innych aplikacji, z formatów instrumentów), masowych zmian atrybutów, da się generować mapy (do dxf, wydruki dla nadzoru) z częściowych pomiarów powykonawczych z toku budowy bez przekazywania operatu do weryfikacji? Na razie znalazłem jakiś filmik z prostym pomiarem budynku ze schodami i przyłączem i na tym filmie ktoś po kolei żmudnie łączy pikiety, uzupełnia atrybuty z list rozwijalnych itd.
  
odp: odp: to paranoja jakaś A ja wolę inne rozwiazania i chcę zgodnie zresztą z prawem wdrożenia we wszystkich systemach skutecznego formatu wymiany. Jak kiedyś GUGiK stanie się bardziej efektywny a mniej efektowny to taki stan nastąpi.
  
 1 
odp: to paranoja jakaś Miś raczy żartować, dla niego może najlepszy ale dla Ośrodka to już inna para kaloszy. O niezgodności z Rozporządzeniami nie wspomnę.
  
odp: odp: to paranoja jakaś eee, wiele ośrodków ma i nie narzeka.
  
odp: odp: to paranoja jakaś Są też takie co miały ale już nie mają. Pożegnały się nie narzekając.
  
! Kolejny program z płatnościami co miesiąc/rok. Lepiej znaleźć odpowiednik bez takiego systemu opłat.
    2 
 5 
odp: ! I nigdy nie mieć aktualizacji...
    3 
 1 
odp: odp: ! Mikromapa ma aktualizacje a zapłaciłem za nią tylko raz. GML-e które robi przyjęli do trzech różnych ośrodków.
  
odp: odp: ! Jak wyeksportowałem GML z Mikromapy to ośrodek twierdził, że jest niepoprawny. Ale być to może ja robię coś nie tak?
  



zobacz też:

Czy od 1 stycznia jesteśmy gotowi na GML? [wyniki ankiety]

Zdecydowana większość uczestników naszej internetowej ankiety wątpi, że od 1 stycznia 2023...

EWMAPA 14.05: nie tylko zmiany w imporcie GML

Program geodezyjny EWMAPA firmy Geobid dostępny jest już w wersji 14.05. Wśród wielu nowych funkcji...

Softline udostępnia wtyczkę dla QGIS do wizualizacji plików GML

Wrocławska firma Softline Plus, znana z produkcji oprogramowania geodezyjnego...

Geoxy publikuje wtyczkę QMapa GML 2021 dla QGIS

Krakowska firma Geoxy zdecydowała się opublikować w repozytorium otwartego oprogramowania QGIS swoją...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Uber "naprawia" GPS w miastach
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
na mapie świata Ptolemeusza (1 w. pne) uwidoczniono Kalisz?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Maciej Strubicz (ok. 1530-ok.1604)
Sekretarz i kartograf króla Stefana Batorego oraz hetmana Jana Zamoyskiego, autor wielu map. Pochodził ze Śląska z rodu Strubitzów. Opracował przed kampanią połocką mapę Wielkiego Ks. Litewskiego i Moskiewskiego oraz Inflant w skali 1:300 000...
więcej

strzałka w dółGeodaty
800 p.n.e.
Według Homera Ziemia jest dyskiem otoczonym przez rzekę (Okeanos).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2