wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-09-15| Geodezja, GIS, Software

EWMAPA 14.05: nie tylko zmiany w imporcie GML

Program geodezyjny EWMAPA firmy Geobid dostępny jest już w wersji 14.05. Wśród wielu nowych funkcji znajdziemy m.in. zmodyfikowane narzędzia do importu plików GML z baz BDOT500, GESUT i EGiB.


EWMAPA 14.05: nie tylko zmiany w imporcie GML

Nowością jest chociażby funkcja zintegrowanego importu plików GML z danymi GESUT i BDOT500. Umożliwia ona jednoczesny import wszystkich danych znajdujących się w pliku GML w zakresie obiektów z obu tych baz (rys. obok).

W nowej EWMAPIE ograniczono też możliwości importu EGiB z formatu GML tylko do baz FDB (działki/kontury/użytki) oraz do dedykowanych katalogów obiektów bazy EGiB (budynki, adresy). Jednocześnie dodano nowy wzorzec katalogu z warstwami „EGiB granice” jako katalog tematyczny (jest to katalog przeznaczony do importu granic jednostek oraz obrębów z formatu GML). W ocenie twórców aplikacji jest to szczególnie przydatne wykonawcom robót geodezyjnych do importu wspomnianych granic otrzymywanych z ODGiK.

Inne zmiany w EWMAPIE 14.05 to:

 • rozszerzenie możliwość pozycjonowania w serwisach zewnętrznych o portale https://polska.geoportal2.pl/ oraz https://mapy.geoportal.gov.pl/;
 • rozbudowanie funkcjonalności dla operacji blokowych, w tym np. dodanie generowania czołówek dla wszystkich elementów liniowych znajdujących się w bloku (opcja ta ma znacznie upraszczać wykonanie prac geodezyjnych, dla których istnieje potrzeba wygenerowanie mapy zawierającej elementy liniowe i ich czołówki); dodano też możliwość wyszukiwania zduplikowanych elementów znajdujących się w bloku zgodnie z wybranymi parametrami;
 • w przeglądarce obiektów dodano możliwość sortowania po wyświetlonych kolumnach dla danych dodatkowych obiektów (opcja ta ma znacząco zwiększać możliwości wyszukiwania i przeglądania obiektów w tabeli – daje np. możliwość szybkiego odszukania minimalnej lub maksymalnej wartości znajdującej się w danym atrybucie),
 • udostępniono możliwości nadawania własnego nazewnictwa poleceniom dodanym do menu podręcznego mapy oraz dodano nowy typ separatora Tytuł sekcji; pozwala to tworzyć uporządkowane menu, co czyni je bardziej przejrzystym, a jednocześnie pojemnym na większą liczbę pozycji;
 • do analizy wg rozporządzenia dodano opcjonalną kontrolę atrybutu typu przewodu (gesut2021);
 • do analiz wg operatu dodano możliwość kontroli blisko leżących obiektów w bazie EGiB, co pozwala wykryć niedociągnięcia elementów budynków do ścian.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS