Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-09-15| Geodezja, GIS, Software

EWMAPA 14.05: nie tylko zmiany w imporcie GML

Program geodezyjny EWMAPA firmy Geobid dostępny jest już w wersji 14.05. Wśród wielu nowych funkcji znajdziemy m.in. zmodyfikowane narzędzia do importu plików GML z baz BDOT500, GESUT i EGiB.


EWMAPA 14.05: nie tylko zmiany w imporcie GML

Nowością jest chociażby funkcja zintegrowanego importu plików GML z danymi GESUT i BDOT500. Umożliwia ona jednoczesny import wszystkich danych znajdujących się w pliku GML w zakresie obiektów z obu tych baz (rys. obok).

W nowej EWMAPIE ograniczono też możliwości importu EGiB z formatu GML tylko do baz FDB (działki/kontury/użytki) oraz do dedykowanych katalogów obiektów bazy EGiB (budynki, adresy). Jednocześnie dodano nowy wzorzec katalogu z warstwami „EGiB granice” jako katalog tematyczny (jest to katalog przeznaczony do importu granic jednostek oraz obrębów z formatu GML). W ocenie twórców aplikacji jest to szczególnie przydatne wykonawcom robót geodezyjnych do importu wspomnianych granic otrzymywanych z ODGiK.

Inne zmiany w EWMAPIE 14.05 to:

  • rozszerzenie możliwość pozycjonowania w serwisach zewnętrznych o portale https://polska.geoportal2.pl/ oraz https://mapy.geoportal.gov.pl/;
  • rozbudowanie funkcjonalności dla operacji blokowych, w tym np. dodanie generowania czołówek dla wszystkich elementów liniowych znajdujących się w bloku (opcja ta ma znacznie upraszczać wykonanie prac geodezyjnych, dla których istnieje potrzeba wygenerowanie mapy zawierającej elementy liniowe i ich czołówki); dodano też możliwość wyszukiwania zduplikowanych elementów znajdujących się w bloku zgodnie z wybranymi parametrami;
  • w przeglądarce obiektów dodano możliwość sortowania po wyświetlonych kolumnach dla danych dodatkowych obiektów (opcja ta ma znacząco zwiększać możliwości wyszukiwania i przeglądania obiektów w tabeli – daje np. możliwość szybkiego odszukania minimalnej lub maksymalnej wartości znajdującej się w danym atrybucie),
  • udostępniono możliwości nadawania własnego nazewnictwa poleceniom dodanym do menu podręcznego mapy oraz dodano nowy typ separatora Tytuł sekcji; pozwala to tworzyć uporządkowane menu, co czyni je bardziej przejrzystym, a jednocześnie pojemnym na większą liczbę pozycji;
  • do analizy wg rozporządzenia dodano opcjonalną kontrolę atrybutu typu przewodu (gesut2021);
  • do analiz wg operatu dodano możliwość kontroli blisko leżących obiektów w bazie EGiB, co pozwala wykryć niedociągnięcia elementów budynków do ścian.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Geospatial Revolution, odc. 1
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama