Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-07-29 | Geodezja, GIS, Software

Geoxy publikuje wtyczkę QMapa GML 2021 dla QGIS

Krakowska firma Geoxy zdecydowała się opublikować w repozytorium otwartego oprogramowania QGIS swoją wtyczkę QMapa GML 2021 umożliwiającą wizualizację mapy zasadniczej z plików GML obejmujących zbiory danych EGiB, GESUT i BDOT500.


Ilustracja: Geoxy publikuje wtyczkę QMapa GML 2021 dla QGIS

Wtyczka działa na plikach GML zgodnych z obecnie obowiązującymi modelami danych EGiB, GESUT i BDOT500 ustanowionymi w wyniku zeszłorocznej nowelizacji przepisów. Prezentacja kartograficzna obiektów na mapie jest realizowana zgodnie ze standardami opublikowanymi w rozporządzeniu ministra rozwoju, pracy i technologii z 23 lipca 2021 r. w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej.

Firma przygotowała tę wtyczkę na potrzeby ogłoszonego w ubiegłym roku przez GUGiK konkursu. Jednak w związku z jego niedawnym unieważnieniem spółka zdecydowała się udostępnić swoje rozwiązanie na otwartej licencji GNU General Public License v3.0.

Na tym jednak nie koniec inicjatyw geoinformatycznych Geoxy. Obecnie firma pracuje nad wtyczką do edycji danych EGiB, GESUT i BDOT500.

Więcej szczegółów na temat QMapa GML 2021 oraz planów Geoxy dotyczących rozwoju narzędzi bazujących na platformie QGIS można znaleźć na stronie firmy.

Źródło: Geoxy


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Jak zwykle tylko klepanie po ramieniu Proponuję zamiast pochwał słownych wsparcie finansowe dla GEOXY za kawał dobrej roboty. To będzie właściwe podziękowanie za ciężką pracę.
  
 9 
dobra robota wtyczka jest potrzebna
  
 5 
?? Czy wiadomo firma Geoxy wystąpiła do GUGIK z prośbą o wyjaśnienie odwołania konkursu albo o pozwolenie na publikację wtyczki? Rozumiem, że to ich wtyczka, ale czy taka publikacja nie zabiera im drogi do dochodzenia swoich praw w bezprawnie odwołanym konkursie? Chyba, że mają jakieś przecieki z centrali...
    1 
 2 
Pytał już Waldemar Izdebski https://www.facebook.com/WaldekIzdebski/posts/1826288397762950
    1 
 1 
Do Geoxy Bardzo się cieszę że opublikowaliście. Walidator usług WFS/WMS (bezkosztowy) też powstał, ale nie tak powinno być. To było zadanie GGK, aby ją sfinansować. Były też konkursy bez wynagrodzeń, ale wtedy było to jasno powiedziane i startowali ci co mieli potrzebę. Ogłaszając ten konkurs chciałem, aby ta wtyczka była oficjalna (firmowana przez GUGiK), bo tylko wtedy można ją wykorzystać w prowadzeniu pzgik. Przy wielu różnych wtyczkach darmowych, ale komercyjnych, będzie przerzucanie winy że w jednej wtyczce jest tak, a w drugiej inaczej. Natomiast gratuluję i niezmiernie się cieszę, że jesteście firmą z misją.
    2 
 14 
odp: ?? Po zapoznaniu się z uzasadnieniem GUGiK-u dotyczącym odwołania konkursu uznaliśmy, że szkoda czasu i energii na "kopanie się z koniem". Lepiej ten czas i energię poświęcić na zrobienie czegoś dobrego. Pomysł na wtyczkę do wizualizacji mapy zasadniczej oraz inne narzędzia oparte na platformie QGIS zrodził się u nas dużo wcześniej przed ogłoszeniem konkursu przez GUGiK. Zatem nasza wtyczka, pod takim czy innym szyldem, to i tak zostałaby opublikowana. W konkursie wzięliśmy udział, bo nadarzyła się okazja uzyskać przynajmniej częściowy zwrot poniesionych kosztów. Może niektórym wydaje się, że napisanie takiej wtyczki to banał, ale prawda jest taka, że wykonanie samej stylizacji dla wszystkich klas obiektów z baz EGiB, GESUT i BDOT500, to kawał żmudnej roboty, której nie ułatwiały błędy i braki w definicjach modeli danych i ich prezentacjach kartograficznych opublikowanych w rozporządzeniach z 2021 roku.
  
 32 
odp: ?? Skoro GUGiK nie chciał opublikować naszej wtyczki pod swoim szyldem, to trudno - zrobiliśmy to sami. Nie dostaliśmy srebrników za pierwsze, czy drugie miejsce, za to satysfakcja tym większa, że publikujemy wtyczkę pod swoim szyldem.
  
 25 
Miało być w innym miejscu Bardzo się cieszę że opublikowaliście. Walidator usług WFS/WMS (bezkosztowy) też powstał, ale nie tak powinno być. To było zadanie GGK, aby ją sfinansować. Były też konkursy bez wynagrodzeń, ale wtedy było to jasno powiedziane i startowali ci co mieli potrzebę. Ogłaszając ten konkurs chciałem, aby ta wtyczka była oficjalna (firmowana przez GUGiK), bo tylko wtedy można ją wykorzystać w prowadzeniu pzgik. Przy wielu różnych wtyczkach darmowych, ale komercyjnych, będzie przerzucanie winy że w jednej wtyczce jest tak, a w drugiej inaczej. Natomiast gratuluję i niezmiernie się cieszę, że jesteście firmą z misją.
  
odp: Miało być w innym miejscu Z jakiego przepisu prawnego wynika obowiązek budowy takiej wtyczki przez GUGiK. Czy kiedykolwiek czytał pan prawo autorskie gwarantujące twórcy niezbywalne prawo do oznaczenia swojego dzieła skoro pisze pan że coś ma być firmowane przez GUGiK lub jak w przypadku aplikacji do łączenia PDF pozbawiliscie twórców tego prawa zostawiając w polu autora numerki z konkursu ? Przy walidacji nie ma prawa być różnic między wtyczkami dzieje się tak tylko przy nazywaniu walidatorem czegoś co nim nie jest.
    1 
odp: Miało być w innym miejscu Oczywiście że rolą GUGIK było zapewnoenie darmowych narzędzi do GML. Stworzyli format którym można się ofucjalnie posługiwać w sprawach urzędowych wszelkiego rodzaju i elementem tej układanki są oficjalne narzędzie minim do odczytu.
  
 1 
odp: Miało być w innym miejscu Który przepis prawa o tym mówi ?
  
Bardzo się cieszę że forma Geoxy opublikowała swój produkt pod swoim szyldem. Zawsze to lepiej niż miałoby to być jako GUGiK tak jak w przypadku programów do łączenia pdf.
  
 7 
Ciekawe Jaki był powód unieważnienia ?
  
 1 
odp: Ciekawe https://www.facebook.com/envirosolutionspl/posts/5206543589460757
  
Brawo Geoxy Inni firmy które brały udział w konkursie też powinny opublikować swoje wtyczki, wtedy wybierzemy najlepszą.
  
 15 



zobacz też:

GUGiK odwołuje konkurs na wtyczkę QGIS do obsługi GML

Główny Urząd Geodezji i Kartografii unieważnił konkurs na opracowanie wtyczki oprogramowania...

Nie tylko przekroje w QGIS 3.26

Popularne otwarte oprogramowanie geoprzestrzenne QGIS dostępne jest już w wersji 3.26 „Buenos Aires”...

Wody Polskie udostępniają wtyczkę do QGIS

Z oficjalnego repozytorium otwartej aplikacji QGIS można już pobierać wtyczkę ułatwiającą korzystanie z...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Instytut Geodezji i Kartografii w Warszawie został utworzony w 1945 r. jeszcze przed zakończeniem II wojny światowej?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Józef Czaja (1943-2024)

Józef Czaja (1943-2024)
Józef Czaja urodził się w 19 marca 1943 r. w Szkodnej na Podkarpaciu. Studia na Wydziale Geodezji Górniczej AGH w Krakowie ukończył w 1968 r. Cztery lata później uzyskał stopień doktora nauk technicznych, a w 1975 r. – stopień doktora...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2001
Amerykańska firma Firma EarthWatch (później DigitalGlobe) umieszcza na orbicie wysokorozdzielczego satelitę teledetekcyjnego QuickBird 2.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama