|2022-06-27|
GIS, Mapy, Software
Nie tylko przekroje w QGIS 3.26
Popularne otwarte oprogramowanie geoprzestrzenne QGIS dostępne jest już w wersji 3.26 „Buenos Aires”. Program jak zwykle wzbogacono o liczne nowości, spośród których jedną z ważniejszych są natywne narzędzia do generowania przekrojów.
Rys. 1. Generowanie przekrojów w QGIS
|
|
Rys. 2. Wyświetlanie chmur punktów jako powierzchni ciągłych
|
|
Rys. 3. Nowy styl wyświetlania modeli 3D w QGIS
|
|
|
|
Sporo opcji generowania przekrojów
Przekroje mogą być generowane w QGIS na podstawie danych rastrowych i wektorowych, modeli mesh oraz chmur punktów. Definiowanie linii przekroju wspomagane jest przez takie funkcje jak snapowanie, trasowanie czy generowanie krzywych. Użytkownik może też wygenerować przekrój wzdłuż istniejącego już obiektu.
Nowe narzędzie pozwala na znacznie więcej niż tylko opracowanie zwykłego profilu. QGIS oferuje bowiem zaawansowane opcje wizualizacji wykresu, w tym na wyświetlanie na nim obiektów, które znalazły się na linii przekroju. Możliwie jest też wykonywanie pomiarów, identyfikowanie obiektów oraz różne opcje eksportu – zarówno jako grafiki, jak i pliku PDF.
Jeszcze lepsza praca 3D
Podobnie jak w poprzednich wersjach, tak i w wydaniu „Buenos Aires” nie zabrakło nowości związanych z pracą na danych 3D. Tym razem dotyczą one głównie chmur punktów. QGIS 3.26 obsługuje np. otwieranie tego typu danych w formacie Cloud Optimized Point Clouds (COPC). Aplikacja może ponadto wyświetlać chmury punktów jako ciągłe powierzchnie (solid surfaces) z użyciem triangulacji 2.5D (rys. 2). Istotną nowością jest również możliwość filtrowana punktów wg atrybutów – możemy w ten sposób np. wyświetlić jedynie punkty odpowiadające gruntowi.
Jeśli chodzi o inne funkcje 3D, w programie wprowadzono kilka zmian usprawniających nawigację w trzech wymiarach, choćby poprzez wyświetlanie linii osi. QGIS pozwala ponadto wizualizować wektorowe modele 3D z półprzezroczystym wypełnieniem (rys. 3).
Wizualizacja danych
Duży nacisk w rozwoju QGIS niezmiennie kładziony jest na narzędzia do wizualizacji danych. W wydaniu 3.26 jedną z ciekawszych nowości jest możliwość zastosowania animowanych sygnatur. Można tu wykorzystać zarówno animowane pliki GIF, WEBP czy MNG, jak i nadać ruch (np. obrotowy) statycznym symbolom.
Z mniej istotnych, choć całkiem przydatnych nowości wymienić można opcje: wyboru z warstwy wszystkich obiektów o jednakowej symbolizacji, regulowania stylu wyświetlania obiektu przy użyciu scrolla myszki czy interaktywne dopasowywanie tekstu do krzywej (co przyda się choćby przy opisywaniu rzek czy dróg).
Różności
Wśród pozostałych nowości wspomnijmy np. o: narzędziu do nadawanie georeferencji warstwom wektorowym, odczycie wektorowych kafelków w formacie VTPK czy dodaniu nowych wyrażeń. Oczywiście, w programie wprowadzono też kilkadziesiąt poprawek błędów zgłoszonych przez użytkowników QGIS-a. To oczywiście tylko niewielki wycinek zmian w tym programie. Ze wszystkimi modyfikacjami można się zapoznać na stronie projektu. Tam również pobierzemy pliki instalacyjne z QGIS 3.26.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!
Jerzy Królikowski
|