wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-06-27| GIS, Mapy, Software

Nie tylko przekroje w QGIS 3.26

Popularne otwarte oprogramowanie geoprzestrzenne QGIS dostępne jest już w wersji 3.26 „Buenos Aires”. Program jak zwykle wzbogacono o liczne nowości, spośród których jedną z ważniejszych są natywne narzędzia do generowania przekrojów.


Nie tylko przekroje w QGIS 3.26 <br />
Rys. 1. Generowanie przekrojów w QGIS
Rys. 1. Generowanie przekrojów w QGIS
Nie tylko przekroje w QGIS 3.26 <br />
Rys. 2. Wyświetlanie chmur punktów jako powierzchni ciągłych
Rys. 2. Wyświetlanie chmur punktów jako powierzchni ciągłych
Nie tylko przekroje w QGIS 3.26 <br />
Rys. 3. Nowy styl wyświetlania modeli 3D w QGIS
Rys. 3. Nowy styl wyświetlania modeli 3D w QGIS

Sporo opcji generowania przekrojów

Przekroje mogą być generowane w QGIS na podstawie danych rastrowych i wektorowych, modeli mesh oraz chmur punktów. Definiowanie linii przekroju wspomagane jest przez takie funkcje jak snapowanie, trasowanie czy generowanie krzywych. Użytkownik może też wygenerować przekrój wzdłuż istniejącego już obiektu.

Nowe narzędzie pozwala na znacznie więcej niż tylko opracowanie zwykłego profilu. QGIS oferuje bowiem zaawansowane opcje wizualizacji wykresu, w tym na wyświetlanie na nim obiektów, które znalazły się na linii przekroju. Możliwie jest też wykonywanie pomiarów, identyfikowanie obiektów oraz różne opcje eksportu – zarówno jako grafiki, jak i pliku PDF.

Jeszcze lepsza praca 3D

Podobnie jak w poprzednich wersjach, tak i w wydaniu „Buenos Aires” nie zabrakło nowości związanych z pracą na danych 3D. Tym razem dotyczą one głównie chmur punktów. QGIS 3.26 obsługuje np. otwieranie tego typu danych w formacie Cloud Optimized Point Clouds (COPC). Aplikacja może ponadto wyświetlać chmury punktów jako ciągłe powierzchnie (solid surfaces) z użyciem triangulacji 2.5D (rys. 2). Istotną nowością jest również możliwość filtrowana punktów wg atrybutów – możemy w ten sposób np. wyświetlić jedynie punkty odpowiadające gruntowi.

Jeśli chodzi o inne funkcje 3D, w programie wprowadzono kilka zmian usprawniających nawigację w trzech wymiarach, choćby poprzez wyświetlanie linii osi. QGIS pozwala ponadto wizualizować wektorowe modele 3D z półprzezroczystym wypełnieniem (rys. 3).

Wizualizacja danych

Duży nacisk w rozwoju QGIS niezmiennie kładziony jest na narzędzia do wizualizacji danych. W wydaniu 3.26 jedną z ciekawszych nowości jest możliwość zastosowania animowanych sygnatur. Można tu wykorzystać zarówno animowane pliki GIF, WEBP czy MNG, jak i nadać ruch (np. obrotowy) statycznym symbolom.

Z mniej istotnych, choć całkiem przydatnych nowości wymienić można opcje: wyboru z warstwy wszystkich obiektów o jednakowej symbolizacji, regulowania stylu wyświetlania obiektu przy użyciu scrolla myszki czy interaktywne dopasowywanie tekstu do krzywej (co przyda się choćby przy opisywaniu rzek czy dróg).

Różności

Wśród pozostałych nowości wspomnijmy np. o: narzędziu do nadawanie georeferencji warstwom wektorowym, odczycie wektorowych kafelków w formacie VTPK czy dodaniu nowych wyrażeń. Oczywiście, w programie wprowadzono też kilkadziesiąt poprawek błędów zgłoszonych przez użytkowników QGIS-a. To oczywiście tylko niewielki wycinek zmian w tym programie. Ze wszystkimi modyfikacjami można się zapoznać na stronie projektu. Tam również pobierzemy pliki instalacyjne z QGIS 3.26.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS