Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2021-12-22 | GIS, Software

Wersjonowanie danych w QGIS

Repozytorium wtyczek QGIS wzbogaciło się o rozwiązanie Kart usprawniające wersjonowanie danych przestrzennych w środowisku tego otwartego oprogramowania.


Ilustracja: Wersjonowanie danych w QGIS

Wtyczka pozwala na śledzenie historii zmian dokonywanych w różnego rodzaju danych przestrzennych oraz tabelarycznych. Umożliwia chociażby sprawdzanie, ma czym polegały poszczególne modyfikacje wprowadzane na danej warstwie, a także – w razie potrzeby – przywrócenie poprzedniej wersji pliku.

Na dziś oprogramowanie wspiera dane zapisane w plikach GeoPackage oraz w bazach PostGIS, Microsoft SQL Server oraz MySQL. W przyszłości ma być poszerzone o obsługę warstw rastrowych oraz chmur punktów.

Plugin można zainstalować z poziomu oficjalnego repozytorium wtyczek QGIS. Korzystanie z niego wymaga uprzedniego pobrania oprogramowania Kart rozwijanego jako projekt open source.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Wersjonowanie Co to takiego to wersjonowanie ??. Nowomowa jest już na porządku dziennym ale tłumacza nie ma. Czy już kompletne zdurnienie jest na porządku dziennym ??
    5 
odp: Wersjonowanie A w czym problem? Może nie w słowie, a w użytkowniku? Koncesjonowanie, sankcjonowanie, intarsjowanie też sprawiają trudność?
  
 4 
odp: Wersjonowanie Wytłumaczę na przykładzie, jeśli weźmiemy dane z pewnego znanego systemu który zmieniają współrzędne lub atrybuty a nie zmienia pola wersja to wersjonowania nie ma. Wtedy musimy przy każdych nowych danych sprawdzać czy zmieniły się jakiekolwiek pola bo nie mamy wiarygodnego elementu który jest automatycznie zmieniany po zmianie czegokolwiek w obiekcie. Jeśli jest wersjonowanie wystarczy wyfiltrować po wersji która zazwyczaj jest datą żeby zobaczyć zmiany w danych jako zbiorze bez analizy zmian, zapisywanie datą ma też tą zaletę że można przesuwać się w czasie jeśli mamy obiekty archiwalne czyli usunięte - one zazwyczaj mają wypełniony datą koniec wersji obiektu. Oczywiście od lat nikt nie potrzebuje tej wtyczki jeśli chodzi o bazę postgres - wystarczy w Qgis połączyć się z bazą postgres a w oknie zarządzanie bazami danych można zobaczyć od wielu, wielu wersji przycisk wersjonowania w postaci gotowych triggerów które to robią. Wiem, triggery czyli wyzwalacze to też pewnie nowomowa...
  
 1 
odp: odp: Wersjonowanie Tak to nowomowa i tyle. Wyjaśnienie jest nijak przyswajalne. Durnowate to i tyle. Głupota systemu osiąga dno. Brecham się z tego i mam niezły ubaw. Coś jak ze szklanym nocnikiem, zobaczcie co tam nasraliście.
    4 
odp: odp: Wersjonowanie Brechaj, oby tylko twój system bankowy dobrze przypisał timestampy do bazy przyrostowej bo brechać nie będziesz. I okaże się że dostaniesz duży rachunek za nie planowany debet. Ale brechaj nic mi do tego.
  
 2 
odp: odp: Wersjonowanie Można nie być ignorantem i nadrobić braki we własnej edukacji lub chociaż nie chwalić się ograniczeniami, a można też jak widać rzucać jedynie coś o nowomowie, "brechać się" i lubować w fekalnym słownictwie. Gratuluję wyboru i dobrej zabawy.
  
 4 



zobacz też:

Wtyczka Flight Planner do aplikacji QGIS: darmowe wsparcie dla fotogrametry

Aplikacje do projektowania nalotów dostępne na rynku zwykle są płatne i...

QGIS: wkrótce lepsze narzędzia do pracy w 3D

Trzy firmy rozpoczęły wspólne prace nad nowymi narzędziami, które mają znacząco rozbudować możliwości...

Premiera QGIS 3.22 Białowieża: nie tylko modele mesh i adnotacje

Otwarte oprogramowanie QGIS dostępne jest już w wersji 3.22. Nowe wydanie jak...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wyprawa BARI 1976
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w 1960 r. należało do: PZPR 1,1 mln osób, związków zawodowych - 6,1 mln, PCK - 2,9 mln, a do Towarzystwa Kultury Moralnej - 230 osób?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Martin Isenburg

Martin Isenburg
Martin Isenburg był absolwentem nauk komputerowych na Uniwersytecie w Darmstadt oraz Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej. Doktorat – również w zakresie nauk komputerowych – obronił na Uniwersytecie Północnej Karoliny. Jego najbardziej...
więcej

strzałka w dółGeodaty
45 p.n.e.
Juliusz Cezar wprowadza w Cesarstwie Rzymskim kalendarz Juliański. Rok liczył 365 dni (plus jeden dzień przestępny uwzględniany co 4 lata). Za jego panowania zapoczątkowano prace nad sporządzeniem mapy Cesarstwa dla celów podatkowych.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2