|2021-11-05|
GIS, Software
QGIS: wkrótce lepsze narzędzia do pracy w 3D
Trzy firmy rozpoczęły wspólne prace nad nowymi narzędziami, które mają znacząco rozbudować możliwości pracy na danych 3D w otwartej aplikacji QGIS.
Za inicjatywą stoją North Road, Hobu i Lutra Consulting. Wcześniej firmy te brały udział w opracowaniu narzędzi do obsługi chmur punktów w QGIS, które udostępniono w wersji 3.18 (na dziś najnowsza to 3.22 Białowieża). Podobnie jak w tamtym przypadku powodzenie przedsięwzięcia zależy od wsparcia finansowego użytkowników aplikacji. W kampanii crowdfundingowej firmy te do 10 grudnia br. chcą uzbierać 79 tys. euro. Dotychczas udało się zgromadzić blisko 25 tys. euro.
Jaki będzie efekt tego projektu? Jak wyjaśniono na stronie Lutra Consulting, w planie jest np. stworzenie narzędzia do generowania przekrojów terenu na bazie danych 3D – chmur punktów, wektorów, rastrów czy modeli mesh. Będą one mogły bazować zarówno na jednej, jak i kilku warstwach. Funkcja ma także umożliwiać wykonywanie pomiarów bezpośrednio na profilu czy zmianę jego przewyższenia. Twórcy chcą ponadto, by narzędzie dało się łatwo dostosowywać do potrzeb użytkownika przy użyciu zewnętrznych wtyczek czy skryptów w języku Python.
W wersji 3.18 QGIS wprowadzono wizualizację danych 3D przy użyciu efektu Eye Dome Lighting – to specyficzny sposób cieniowania modelu 3D, który pozwala skutecznie uwidocznić jego szczegóły. Kolejną ambicją wspomnianych trzech firm jest wprowadzenie takiej opcji wizualizacji również w widoku 2D, co ma być przydatne np. przy wektoryzacji.
Ważnym aspektem pracy z chmurą punktów jest możliwość filtrowania tego typu danych. Dlatego kolejnym elementem inicjatywy jest również wprowadzenie prostego interfejsu użytkownika, który to umożliwi na podstawie jednego lub kilku kryteriów. W planach jest także przygotowanie różnych usprawnień w przeglądarce danych 3D. Ważną zmianą będzie ponadto dodanie obsługi kolejnych formatów chmury punktów, w tym COPC (Cloud Optimized Point Cloud).
Kiedy te i inne nowe funkcje zostaną udostępnione użytkownikom QGIS? Jeśli zbiórka się powiedzie, część z nich znajdzie się w wersji 3.24, której premiera planowana jest na luty 2022 r. Pozostałe funkcje znajdziemy w czerwcu 2022 r. w wydaniu 3.26.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!
JK
|