Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-06-24| GIS, Mapy, Software

Nie tylko etykiety, czyli co nowego w QGIS 3.20

Z internetu można już pobierać darmowe i otwarte oprogramowanie QGIS w wersji 3.20 „Odense”. Jak w każdym kolejnym wydaniu, znajdziemy tu kilkadziesiąt różnorodnych nowości oraz poprawek błędów.


Nie tylko etykiety, czyli co nowego w QGIS 3.20 <br />
Narzędzie wizualizacji etykiet
Narzędzie wizualizacji etykiet
Nie tylko etykiety, czyli co nowego w QGIS 3.20 <br />
Tworzenie legendy dla etykiet
Tworzenie legendy dla etykiet
Nie tylko etykiety, czyli co nowego w QGIS 3.20 <br />
Wywołania w formie "dymków"
Wywołania w formie "dymków"
Nie tylko etykiety, czyli co nowego w QGIS 3.20 <br />
Efekt działania narzędzia interpolacji linii
Efekt działania narzędzia interpolacji linii

Więcej opcji etykietowania

Zmiany skoncentrowały się m.in. wokół etykietowania, QGIS 3.20 oferuje bowiem sporo nowych opcji opisywania obiektów na mapie. Przykładem jest chociażby umieszczanie etykiet na prostokątach, kołach czy elipsach ze złożonym wypełnieniem (fot.). Przydatną opcją jest także możliwość szybkiego włączania i wyłączania warstwy etykiet bez utraty informacji o konfiguracji opisów. QGIS pozwala ponadto na uwzględnienie w legendzie różnych typów etykiet (fot.). Funkcja ta przyda się chociażby wtedy, gdy wielkość czcionki nazwy miasta uzależniona jest od liczby jego mieszkańców.

Kilka istotnych zmian w zakresie etykiet koncentruje się wokół tzw. wywołań (callouts). Możemy je np. nanieść na mapę w formie „dymków” charakterystycznych chociażby dla komiksów (fot.). Program pozwala ponadto na połączenie wywołań z opisywanym obiektem za pomocą krzywej czy też ich wtapianie w warstwę poniżej.

Wizualizacja geodanych

Jeśli chodzi o narzędzia do wizualizacji danych przestrzennych, jedną z ciekawszych nowości jest symbol interpolowanej linii. W tym przypadku określamy tylko styl końca i początku, a program automatycznie interpoluje te właściwości na całej długości linii (fot.). Funkcję tę można wykorzystać chociażby do wizualizacji rzeki, która na obszarze źródłowym powinna być oznaczona cienką linią, a przy ujściu – grubszą.

Praktyczną ciekawostką jest możliwość tekstowego wyszukiwania wektorowych symboli zapisanych w formacie SVG. Program rozbudowano ponadto o obsługę styli wizualizacji warstwy, które mogą być zapisywane w niektórych formatach danych przestrzennych, np. KML. Na razie opcja ta dostępna jest tylko dla obiektów liniowych, choć w kolejnych wersjach powinna objąć także poligony i punkty.

Skoro o formatach danych mowa, QGIS 3.20 rozbudowano też o obsługę chmur punktów w formacie EPT (Entwine Point Tile). Jest to szczególnie wygodne rozwiązanie w przypadku pracy na dużych zbiorach, które w tym przypadku możemy wygodnie ładować we fragmentach z zewnętrznych lokalizacji.

Digitalizacja i współrzędne

Kilka nowych funkcji dodano w zestawie narzędzi do digitalizacji. Ciekawym przykładem jest tryb, w którym geometria nowego obiektu wprowadzana jest płynnie wraz z ruchem kursora (Streaming digitizing mode).

Kilka modyfikacji dotyczy także obsługi układów współrzędnych. Program ostrzeże nas np., gdy dany układ może mieć obniżoną dokładność. Wprowadzono ponadto podstawową obsługę dynamicznych układów odniesienia.

Pełna lista zmian w QGIS 3.20

Dodajmy, że rozwój tego otwartego oprogramowania jest możliwy dzięki wsparciu szerokiego grona sponsorów, a wśród nich są również polskie firmy: GIAP z Warszawy oraz MGGP SA z Tarnowa.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS