wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-06-24| GIS, Mapy, Software

Nie tylko etykiety, czyli co nowego w QGIS 3.20

Z internetu można już pobierać darmowe i otwarte oprogramowanie QGIS w wersji 3.20 „Odense”. Jak w każdym kolejnym wydaniu, znajdziemy tu kilkadziesiąt różnorodnych nowości oraz poprawek błędów.


Nie tylko etykiety, czyli co nowego w QGIS 3.20 <br />
Narzędzie wizualizacji etykiet
Narzędzie wizualizacji etykiet
Nie tylko etykiety, czyli co nowego w QGIS 3.20 <br />
Tworzenie legendy dla etykiet
Tworzenie legendy dla etykiet
Nie tylko etykiety, czyli co nowego w QGIS 3.20 <br />
Wywołania w formie "dymków"
Wywołania w formie "dymków"
Nie tylko etykiety, czyli co nowego w QGIS 3.20 <br />
Efekt działania narzędzia interpolacji linii
Efekt działania narzędzia interpolacji linii

Więcej opcji etykietowania

Zmiany skoncentrowały się m.in. wokół etykietowania, QGIS 3.20 oferuje bowiem sporo nowych opcji opisywania obiektów na mapie. Przykładem jest chociażby umieszczanie etykiet na prostokątach, kołach czy elipsach ze złożonym wypełnieniem (fot.). Przydatną opcją jest także możliwość szybkiego włączania i wyłączania warstwy etykiet bez utraty informacji o konfiguracji opisów. QGIS pozwala ponadto na uwzględnienie w legendzie różnych typów etykiet (fot.). Funkcja ta przyda się chociażby wtedy, gdy wielkość czcionki nazwy miasta uzależniona jest od liczby jego mieszkańców.

Kilka istotnych zmian w zakresie etykiet koncentruje się wokół tzw. wywołań (callouts). Możemy je np. nanieść na mapę w formie „dymków” charakterystycznych chociażby dla komiksów (fot.). Program pozwala ponadto na połączenie wywołań z opisywanym obiektem za pomocą krzywej czy też ich wtapianie w warstwę poniżej.

Wizualizacja geodanych

Jeśli chodzi o narzędzia do wizualizacji danych przestrzennych, jedną z ciekawszych nowości jest symbol interpolowanej linii. W tym przypadku określamy tylko styl końca i początku, a program automatycznie interpoluje te właściwości na całej długości linii (fot.). Funkcję tę można wykorzystać chociażby do wizualizacji rzeki, która na obszarze źródłowym powinna być oznaczona cienką linią, a przy ujściu – grubszą.

Praktyczną ciekawostką jest możliwość tekstowego wyszukiwania wektorowych symboli zapisanych w formacie SVG. Program rozbudowano ponadto o obsługę styli wizualizacji warstwy, które mogą być zapisywane w niektórych formatach danych przestrzennych, np. KML. Na razie opcja ta dostępna jest tylko dla obiektów liniowych, choć w kolejnych wersjach powinna objąć także poligony i punkty.

Skoro o formatach danych mowa, QGIS 3.20 rozbudowano też o obsługę chmur punktów w formacie EPT (Entwine Point Tile). Jest to szczególnie wygodne rozwiązanie w przypadku pracy na dużych zbiorach, które w tym przypadku możemy wygodnie ładować we fragmentach z zewnętrznych lokalizacji.

Digitalizacja i współrzędne

Kilka nowych funkcji dodano w zestawie narzędzi do digitalizacji. Ciekawym przykładem jest tryb, w którym geometria nowego obiektu wprowadzana jest płynnie wraz z ruchem kursora (Streaming digitizing mode).

Kilka modyfikacji dotyczy także obsługi układów współrzędnych. Program ostrzeże nas np., gdy dany układ może mieć obniżoną dokładność. Wprowadzono ponadto podstawową obsługę dynamicznych układów odniesienia.

Pełna lista zmian w QGIS 3.20

Dodajmy, że rozwój tego otwartego oprogramowania jest możliwy dzięki wsparciu szerokiego grona sponsorów, a wśród nich są również polskie firmy: GIAP z Warszawy oraz MGGP SA z Tarnowa.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
symbolika Wracając do znaków czy to K1 czy Bdot500, to skoro nie dostarcza producent oprogramowania a jest taki wymóg to ustawodawca mógłby stworzyć definicje w jakimś xml, svg, czy innym formacie -> tak żeby móc zaimportowac do dowlnego programu te symboliki....Zyjemy w szybko rozwijających sie czasach i małe firmy po prostu nie stac na to. A lepiej zainwestowac w to niż inne projekty.
odpowiedz zgłoś
Oracle Czy QGIS w końcu dobrze sobie radzi z edycją danych zapisanych w bazach Oracle? Ma ktoś jakieś większe doświadczenia poza prostym wczytaniem danych do podglądu?
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: Oracle https://blogs.oracle.com/oraclespatial/oracle-spat ial-features-open-source-components
odpowiedz zgłoś
odp: Oracle Nie ma z tym problemu. Łącznie z zapisem symbologii w bazie danych. Jednak wstrzymalbym się z podniesiem wersji do 3.20 i 3.16 (nowe instalki) ze względu na problem łączenia do bazy danych.Pojawiaja się pierwsze wpisy na githubie z tym bledem. Testowałem na wersji bazy 12c i 11g. Przy starym instalatorze 3.16 jest ok
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Oracle Ooo to bardzo ciekawe informacje :) W takim razie muszę wrócić do tematu i przetestować edycję.
zgłoś
Kto ma symbolizację do EGiB, BDOT500 i GESUT? Może ktoś się tym podzieli lub GUGiK wzorem BDOT10k udostępni takie opracowanie dla QGIS (EGiB, BDOT500 i GESUT). Bez tego GML z ODGiK np. dla celów planistycznych to druciane mapy. Ministerstwo zrobiło Wtyczkę APP do QGIS (kulaw, ale jest), a o symbolizacji nie pomyślało. Nie wspomnę, że my mamy instrukcje K-1 "komputerową" od 1995 r., a oni w planach zagospodarowania (MPZP) i studiach nadal są w Polskiej Normie z piórkami Redis. Po prostu skansen i skandal.
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: Kto ma symbolizację do EGiB, BDOT500 i GESUT? Dla jakiego systemu EGiB ma być ta symbolizacja ? Zanim odpowiesz szybko i z pretensjami przemyśl bo pytanie jest zasadne.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Kto ma symbolizację do EGiB, BDOT500 i GESUT? Dla QGIS. Czy chodzi Ci o to, że mamy w Polskę podzieloną na 9 rejonów, w których mamy 9 systemów w PODGiK. Państwowy zasób prowadzimy przy użyciu różnych programów, niezgodnych ze sobą, a jak GGK czegoś chce (np. zestawienie o liczbie zgłoszonych prac), to musi uprzejmie żebrać u 405 jednostek prowadzących zasób.
 1 
zgłoś
odp: odp: Kto ma symbolizację do EGiB, BDOT500 i GESUT? Chodzi o to że symbolika dla różnych programów jest różna uwzględniając geometrię symboli, punkty wstawienia, kody, kolory, nazwy i inne parametry stosowane przez poszczególnych producentów. Taki rozumiesz klops.
 1 
zgłoś
odp: odp: Kto ma symbolizację do EGiB, BDOT500 i GESUT? Jeszcze raz. Symbole, typy linii (kody, wygląd) są zdefiniowane urzędowo w Rozp. z 2015 r. w sprawie BDOT500 i mapy zasadniczej. Jeśli dostanę w GML kod symbolu i nazwę linii to QGIS ma mi to wiernie pokazać. Nie wiem czy jesteś geodetą i znasz ww. sprawy.
 1 
zgłoś
odp: odp: Kto ma symbolizację do EGiB, BDOT500 i GESUT? To jeszcze raz sprawdź praktycznie, popatrz na mapy/portale różnych producentów i wróć. Teoria i praktyka to dwa różne światy.
 1 
zgłoś
odp: odp: Kto ma symbolizację do EGiB, BDOT500 i GESUT? ale pozdrawiam nie odkręcaj kity - chcemy takie coś dla qgis a ty, że murzynów bijo. Nie chcę twoich programów egib, chcę sobie dane GML zobaczyć w qgis i potrzebna jest wtyczka. Nawet zapłacę.
 1 
zgłoś
odp: odp: Kto ma symbolizację do EGiB, BDOT500 i GESUT? Skoro nie masz wszystkich danych w schemacie GML z 2015 to jak chcesz je zwizualizować. Skoro każdy producent inaczej traktuje niektóre parametry wyświetlania i nieco inaczej je zapisuje to jak chcesz to ujednolicić. Wizualizacja danych zależy od programu z którego są wydawane żeby to miało ręce i nogi. Taki mamy klimat.
zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS