wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-10-31| GIS, Mapy, Software

Premiera QGIS 3.22 Białowieża: nie tylko modele mesh i adnotacje

Otwarte oprogramowanie QGIS dostępne jest już w wersji 3.22. Nowe wydanie jak zwykle przynosi sporo nowych funkcji oraz usprawnień.


Premiera QGIS 3.22 Białowieża: nie tylko modele mesh i adnotacje <br />
Edycja modelu mesh w QGIS
Edycja modelu mesh w QGIS
Premiera QGIS 3.22 Białowieża: nie tylko modele mesh i adnotacje <br />
Edycja warstwy adnotacji w QGIS
Edycja warstwy adnotacji w QGIS

Z polskimi akcentami

Z naszego krajowego punktu widzenia głównym wyróżnikiem tej wersji jest nazwa. Wydanie 1.7 z 2011 roku nazwano „Wrocław”, a najnowsze ochrzczono jako „Białowieża”. Jak wyjaśniono na stronie projektu, to forma upamiętnienia setnej rocznicy powołania Białowieskiego Parku Narodowego, który chroni jeden z ostatnich w Europie pierwotnych lasów nizinnych.

Na tym jednak nie koniec, bo wraz z premierą tego wydania uruchomiono specjalną stronę internetową. Znajdziemy na niej nie tylko szczegółowe informacje o Puszczy Białowieskiej, w tym fotografie i mapy tego obszaru, ale także zestawy danych przestrzennych dla tego kompleksu leśnego – chmury punktów z lotniczego skaningu, modele terenu, a nawet zobrazowania hiperspektralne.

Dodajmy, że QGIS 3.22 powstał m.in. dzięki wsparciu polskich sponsorów, tj. firmy GIAP z Warszawy oraz MGGP z Tarnowa.

Co nowego?

Nowe funkcje w tym wydaniu koncentrują się głównie na dwóch aspektach. Pierwszy to praca na modelach siatkowych (mesh). Wsparcie dla tego typu danych wprowadzono jeszcze w wydaniu 3.2 z 2018 roku, a każdym kolejnym dodawano kolejne funkcje. W wersji 3.22 znajdziemy m.in. narzędzia do zaawansowanej edycji tego typu danych, w tym selekcji, dodawania, usuwania czy przesuwania wierzchołków bądź zmiany ich wartości Z. Możliwa jest także zaawansowana selekcja wierzchołków z wykorzystaniem wyrażeń czy poligonów. Program pozwala ponadto na geometryczną transformację tego typu warstw.

Druga spora nowość to wprowadzenie nowego typu warstwy „Annotation” (adnotacje), na której można umieszczać teksty, polilinie, poligony czy sygnatury. Na usta ciśnie się pytanie, czym różni się to od zwykłej warstwy wektorowej?

Jak wyjaśniają twórcy nowej funkcjonalności z North Road Consulting, ten nowy typ warstwy przyda się do kartograficznego opracowania naszego projektu. Każda adnotacja stanowi bowiem odrębny obiekt, którego wygląd możemy łatwo i swobodnie edytować. Ponadto w przeciwieństwie do typowych warstw wektorowych czy rastrowych, adnotacje nie są powiązane z żadnym zewnętrznym zbiorem danych, ale wyłącznie z konkretnym projektem. Jednocześnie zachowana jest ich georeferencja, są zatem przywiązane do konkretnego punktu na mapie.

Narzędzie do edycji adnotacji jest domyślnie schowane. By je włączyć, należy wejść w menu w opcje „Widok” > „Paski narzędzi”.

Oczywiście zmian w QGIS 3.22 jest znacznie więcej. Dotyczą one chociażby: wyrażeń, digitalizacji, symbolizacji, interfejsu użytkownika, etykietowania, zarządzania danymi czy narzędzi analitycznych. Przy okazji naprawiono też kilkadziesiąt usterek zgłoszonych przez użytkowników tej aplikacji, np. dotyczących nieprawidłowej obsługi usług sieciowych WFS.

Pełną listę modyfikacji opublikowano na stronie projektu.

Warto wspomnieć, że QGIS 3.22 jest tzw. wydaniem LTR, czyli z długoterminowym wsparciem. Jest ono przeznaczone dla użytkowników, którzy bardziej niż kolejne nowe funkcje cenią sobie stabilność działania oprogramowania.

Pliki instalacyjne dla QGIS 3.22 są już dostępne na stronie projektu.

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS