Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-10-31| GIS, Mapy, Software

Premiera QGIS 3.22 Białowieża: nie tylko modele mesh i adnotacje

Otwarte oprogramowanie QGIS dostępne jest już w wersji 3.22. Nowe wydanie jak zwykle przynosi sporo nowych funkcji oraz usprawnień.


Premiera QGIS 3.22 Białowieża: nie tylko modele mesh i adnotacje <br />
Edycja modelu mesh w QGIS
Edycja modelu mesh w QGIS
Premiera QGIS 3.22 Białowieża: nie tylko modele mesh i adnotacje <br />
Edycja warstwy adnotacji w QGIS
Edycja warstwy adnotacji w QGIS

Z polskimi akcentami

Z naszego krajowego punktu widzenia głównym wyróżnikiem tej wersji jest nazwa. Wydanie 1.7 z 2011 roku nazwano „Wrocław”, a najnowsze ochrzczono jako „Białowieża”. Jak wyjaśniono na stronie projektu, to forma upamiętnienia setnej rocznicy powołania Białowieskiego Parku Narodowego, który chroni jeden z ostatnich w Europie pierwotnych lasów nizinnych.

Na tym jednak nie koniec, bo wraz z premierą tego wydania uruchomiono specjalną stronę internetową. Znajdziemy na niej nie tylko szczegółowe informacje o Puszczy Białowieskiej, w tym fotografie i mapy tego obszaru, ale także zestawy danych przestrzennych dla tego kompleksu leśnego – chmury punktów z lotniczego skaningu, modele terenu, a nawet zobrazowania hiperspektralne.

Dodajmy, że QGIS 3.22 powstał m.in. dzięki wsparciu polskich sponsorów, tj. firmy GIAP z Warszawy oraz MGGP z Tarnowa.

Co nowego?

Nowe funkcje w tym wydaniu koncentrują się głównie na dwóch aspektach. Pierwszy to praca na modelach siatkowych (mesh). Wsparcie dla tego typu danych wprowadzono jeszcze w wydaniu 3.2 z 2018 roku, a każdym kolejnym dodawano kolejne funkcje. W wersji 3.22 znajdziemy m.in. narzędzia do zaawansowanej edycji tego typu danych, w tym selekcji, dodawania, usuwania czy przesuwania wierzchołków bądź zmiany ich wartości Z. Możliwa jest także zaawansowana selekcja wierzchołków z wykorzystaniem wyrażeń czy poligonów. Program pozwala ponadto na geometryczną transformację tego typu warstw.

Druga spora nowość to wprowadzenie nowego typu warstwy „Annotation” (adnotacje), na której można umieszczać teksty, polilinie, poligony czy sygnatury. Na usta ciśnie się pytanie, czym różni się to od zwykłej warstwy wektorowej?

Jak wyjaśniają twórcy nowej funkcjonalności z North Road Consulting, ten nowy typ warstwy przyda się do kartograficznego opracowania naszego projektu. Każda adnotacja stanowi bowiem odrębny obiekt, którego wygląd możemy łatwo i swobodnie edytować. Ponadto w przeciwieństwie do typowych warstw wektorowych czy rastrowych, adnotacje nie są powiązane z żadnym zewnętrznym zbiorem danych, ale wyłącznie z konkretnym projektem. Jednocześnie zachowana jest ich georeferencja, są zatem przywiązane do konkretnego punktu na mapie.

Narzędzie do edycji adnotacji jest domyślnie schowane. By je włączyć, należy wejść w menu w opcje „Widok” > „Paski narzędzi”.

Oczywiście zmian w QGIS 3.22 jest znacznie więcej. Dotyczą one chociażby: wyrażeń, digitalizacji, symbolizacji, interfejsu użytkownika, etykietowania, zarządzania danymi czy narzędzi analitycznych. Przy okazji naprawiono też kilkadziesiąt usterek zgłoszonych przez użytkowników tej aplikacji, np. dotyczących nieprawidłowej obsługi usług sieciowych WFS.

Pełną listę modyfikacji opublikowano na stronie projektu.

Warto wspomnieć, że QGIS 3.22 jest tzw. wydaniem LTR, czyli z długoterminowym wsparciem. Jest ono przeznaczone dla użytkowników, którzy bardziej niż kolejne nowe funkcje cenią sobie stabilność działania oprogramowania.

Pliki instalacyjne dla QGIS 3.22 są już dostępne na stronie projektu.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

KNG Dahlta w Tatrach
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama